reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kyro 2 v podobě grafické karty Hercules 3D Prophet 4500

30.5.2001, Jakub Lohniský, recenze
Kyro 2 v podobě grafické karty Hercules 3D Prophet 4500
I když má grafický čip Kyro 2 nemalé problémy, je stále vážným konkurentem GeForce 2 MX a v některých případech i GeForce2 GTS. Rozhodli jsme se proto otestovat kartu Hercules 3D Prophet 4500 a s výsledky našeho snažení se můžete setkat v recenzi.
Horší distribuce a monopol společnosti nVidia zapříčiňují stále malé procento prodaných karet s grafickým čipem Kyro 2. Předchůdce grafického čipu Kyro 2 se objevil někdy na začátku roku 2000 a karty jenž ho využívaly se řadily mezi nadprůměrné kousky hardwaru. Velkou měrou se o tento fakt zasloužila technologie tile-based renderování, díky níž bylo Kyro schopné konkurovat i nesporně výkonnějším akcelerátorům konkurence (nVidia, ATi).

Spousta uživatelů ale o Kyru nikdy neslyšela, což bylo a je způsobeno špatným marketingem. Společnost Imagination Technology, která Kyro vyvinula totiž nemá vlastní továrnu na výrobu čipů, a tak se obrátila na firmu STMicroelectronics, jenž zajistila distribuci přes malé OEM kanály. To ale mělo za následek špatnou reklamu a nepříliš kvalitní ovladače, což mělo logicky za následek špatnou prodejnost původního Kyra. Společnost STMicroelectronics se tak rozhodla najít silnějšího distributora, který by zajistil lepší reklamu novému čipu Kyro 2 a podílel se i na vývoji ovladačů. To se nakonec podařilo a Kyro si pod svá ochranná křídla vzala společnost Guillemont. Guillemont zařadila Kyro 2 do série grafických karet Hercules. Smlouva mezi STMicroelectronics a Guillemontem ale není exkluzivní, z čehož vyplývá, že se s tímto čipem můžete setkat i v grafických kartách jiných výrobců. Jiný problém ale nastal, když se mocná nVidia rozhodla Kyro 2 zlikvidovat. Nejenom, že Kyro 2 pomlouvá kde může, ale dokonce pohrozila distributorům určitými sankcemi pokud budou karty s Kyrem 2 nadále dodávat. Uvidíme jak tento spor dopadne, ale již nyní je jasné, že Kyro 2 bude mít nemalé problémy.


Čip
Oproti původní verzi Kyra se přešlo na 0,18mikronový výrobní proces a zvýšil se počet tranzistorů na 15 milionů (původně 0,25mikronový výrobní proces a 12 mil. tranzistorů). Tato změna byla provedena převážně z důvodu změny technologie, přičemž výkon to moc neovlivní. Jádro je taktováno na 175 MHz (původní Kyro mělo takt jádra 125 MHz) a nutno podotknout, že je těch 50 MHz opravdu znát. Přibyla také podpora komprese textur S3TC, ale naopak stále chybí podpora T&L (tuto funkci musí zastat procesor).

Paměť
Oproti jiným akcelerátorům nemá Kyro 2 problémy s propustností paměti, jelikož využívá revoluční systém tile-based renderování. Paměť je sice typu SDR, ale v případě tile-based technologie to postačuje a přechod na DDR řešení by tak neměl smysl (pouze by se zvýšila cena). Na příkladu Kyra 2 je vidět, jak důležité renderování je, a proto také nVidia podobnou technologii zavedla i do GeForce3. Pokud vás zajímá na jaké frekvenci paměť pracuje, tak vězte, že je to 175 MHz.

Balení a vzhled
Grafická karta Hercules 3D Prophet 4500 je dodávána v krásné krabici, ve které naleznete cédéčko s ovladači, dobře zpracovaný manuál, sadu samolepek :-) a samotnou grafickou kartu. Možná se někomu bude zdát zbytečné popisovat balení, ale pokud ho srovnáte s balením některých noname grafických karet, máte pocit, že něco za své peníze dostáváte. Jinak samotná karta je vyvedena v modré barvě a čip je chlazen aktivním chladičem. Bohužel paměti chlazeny nejsou, což trochu brání jejich přetaktování. Aktivní chladič není moc hlučný, ale nemůžu posoudit, jak bude vypadat jeho stav po delším užívání. Možná bych měl připomenout, že 3D Prophet 4500 obsahuje 64 MB paměti, což ale na druhou stranu výrazný nárůst výkonu oproti kartám s 32 MB nezpůsobuje.





Výkon
Pokud rádi hrajete Quake III, je Kyro 2 přesně pro vás. Ve většině případů totiž překonává i GeForce2 GTS a to je nutné považovat za úspěch. Tato skutečnost je dána právě horší propustností paměti u GeForce2 GTS. Kromě Quake III jsme udělali jeden orientační test ve hře MDK 2 a v tomto případě už Kyro 2 souboj s GeForce2 GTS prohrálo. Hlavní příčinou je absence podpory T&L, která musí být nahrazena vyšším výkonem procesoru.


Testovaná konfigurace
procesor AMD Duron 800 MHz, MSI K7T Pro 2a, 128 MB RAM (CAS 3), MSI Starforce 817 GeForce2 MX, noname GeForce2 GTS, Hercules 3D Prophet 4500, WD 20 GB (7200 ot./min, 2MB)



Závěr
Díky zkušenostem týmu společnosti Guillemont se dostalo Kyru 2 opravdu odpovídajících ovladačů, které oproti minulé verzi doznaly výrazného zlepšení. Uvidíme, zda nVidia dokáže Kyro 2 zlikvidovat, ale jestliže se jí to nepodaří, můžeme se v blízké budoucnosti setkat s jeho nástupcem. Pokud navíc bude Kyro 3 (snad?) disponovat znatelně výkonnějším základem, než je současný PowerVR 3, nabídne novější funkce a bude podporovat programovatelnou T&L, je o vážného konkurenta GeForce3 postaráno. Zlepšit se ale musí hlavně marketing, což je a hlavně díky nevraživosti nVidie i bude velkým problémem.


Hercules 3D Prophet 4000 (Kyro I, 32 MB) cca 3200,- s DPH
Hercules 3D Prophet 4500 (Kyro 2, 64 MB) cca 6000,- s DPH

K testování zapůjčil OK Computers, s.r.o.



reklama