Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Laserová multifunkce: Canon i-Sensys MF-4690PL

2.4.2009, Michal Koláček, recenze
Laserová multifunkce: Canon i-Sensys MF-4690PL
Prvním testem multifunkčního zařízení v rámci našeho tématu "Bez papíru to nejde" prošel černobílý laserový model Canon i-Sensys MF-4690PL. Papírově jde o všestranné zařízení s profesionálním výstupem ve vysoké kvalitě. Podívejme se, jak si povede v praxi.
Jak jsme naznačovali v úvodu, praktické testy scaneru jsou v našem případě spíše subjektivní záležitost. Než jsme započali nějakou práci, museli jsme horní sklo opatrně vyčistit od předešlých nečistot (otisky, prach, vlasy, skvrny po inkoustu aj.). Také jsme se zmiňovali o skutečnosti, že se celé zařízení už nějaký ten pátek používá, a tak skleněná plocha disponuje neodstranitelnými vadami v podobě nepatrných škrábanců. K samotným testům, kdy jsme se zaměřili především na vady ve výsledném obraze, jsme po několika pokusech s vybranými snímky (barevnými, černobílými), časopisy a publikacemi zvolili následující.

Nejprve jsme zvolili klasický kancelářský papír formátu A4 obsahující běžné prvky jako text, logotyp, jednoduchý graf atp. Dále jsme zařadili mírně lesklou knihu přibližného formátu A5. Nakonec značně lesklý časopis formátu A4, abychom opět využili celou skleněnou plochu scaneru. V případě prvního a druhého testovacího zdroje jsme prováděli scan ve stupních šedi a následně v barvě při maximálním rozlišení 600 dpi. U posledního jsme černobílou variantu neuvažovali. Na výstupu jsme se zaměřili na chyby respektive vady v obraze. Mimo nich jsme vybrali některé detailní výřezy.


- Testovací snímky ve stupních šedi a v barvě (klikněte pro zvětšení) -

U prvních černobílých snímků se kvalita výstupu takřka shodovala se vstupním materiálem. Nutno však podotknout, že písmo na výřezu bylo o trochu hůře čitelné než u originálu. Velice dobře je to znát na jménu autora "Jan Vítek" a vedlejším odkazu "komentovat".


- Detailní výřez -

U detailního výřezu barevné varianty je rozpoznání znaků o dost lepší a dá se napsat, že nejvíce odpovídá originálu.


- Detailní výřez -

Pro názornost jsme ještě zpracovali výřez pruhového grafu. Srovnání s barevnou variantou je k náhledu pod textem níže.


- Detailní výřez -


- Detailní výřez -

Dostáváme se k publikaci přibližného formátu A5, kde jsou pozorovatelné náznaky vad v obraze. Nicméně musíme napsat, že některé z nich jsou způsobené výše zmiňovanými vadami na ploše scaneru (zaschlý inkoust nebo fix, miniaturní zaschlé a neidentifikovatelné skvrny). Náhled na publikaci v odstínech šedi můžete vidět přes odkaz níže.


- Publikace v odstínech šedi (klikněte pro zvětšení) -


- Pravděpodobně nečistota na skle scaneru, kterou jsme ovšem okem nezaznamenali -


- Vada na povrchu snímací plochy -

Na detailu obličeje neznámé ženy je vidět poměrně jemná struktura s miniaturními bílými body. Tento úkaz celkem odpovídá originálu, který tímto "neduhem" trpí také (né ovšem tak výrazně).


- Detailní výřez -

Výše popsané je dobře patrné i u následující barevné varianty, kde se ovšem objevila již skutečná vada.


- Publikace barevně (klikněte pro zvětšení) -

Tou je světlý proužek vyskytující se po celé šířce v horní části publikace. Zajímavým úkazem je také různá intenzita barev (vlevo světlejší, vpravo tmavší). Ta pravděpodobně vznikla kvůli nedokonalé přilnavosti k okraji scaneru.


- Vada v obraze -

Následují výše znázorněné vady plochy scaneru jako u varianty v odstínech šedi.


- Stejná nečistota na skle scaneru jako u černobílé varianty -


- Vada na povrchu snímací plochy, jež není v barevném provedení tak viditelná -

Detailní výřez tentokrát v barvě kopíruje scanovaný originál. Jeho barevné podání, kontrast a bodová struktura odpovídá předloze.


- Detailní výřez -

Na závěr tu máme onen zmiňovaný časopis a jeho úvodní stránku. Při zvětšení najdete v obraze určité prvky, jež se tváří jako vady. Nutno podotknout, že jimi trpí samotný originál. Výsledné podání bylo opět vynikající, i když se občas na bílých plochách setkáte s drobnými "nitkami".


- Časopis (klikněte pro zvětšení) -


- Nejspíše zaschlý inkoust nebo fix na skle scaneru -


- V případě, že zdroj 100% nepřilne ke skleněné ploše scaneru, dochází k rozostření výstupu -

U výřezu malé pozastavení, protože jeho kvalita s originálem moc nekoresponduje. Po předchozích dobrých výsledcích to pro nás bylo překvapivé. Viditelná "mázlá" bodová struktura (žluté tečky) má ve skutečnosti vypadat jako celulární alias buňková síť s ohraničením a tečkou uprostřed. Ty jsou viditelné relativně dobře, ale zmíněné ohraničení chybí. Barevné vlastnosti jsou vynikající.


- Detailní výřez -

Je před námi závěrečné zhodnocení. Pokud bychom měli jít od začátku, velmi na nás zapůsobilo bohaté příslušenství v podobě nejrůznější kabeláže, aktuálních ovladačů, protiprachového krytu, upevnitelného podavače a ADF. Převážná část spotřebitelů dále ocení přítomnost startovacího toneru s kapacitou až 2 000 stránek při 5% pokrytí textu. Ovládání celého zařízení je díky přehlednému panelu snadné, tlačítka jsou dostatečně velká. Testy rychlosti dokázaly, že se nejedná o žádného "flákače" - prodleva při startu z nehlučného pohotovostního režimu činí necelých 7 sekund. Hladina hluku je při běžném provozu snesitelná a může obtěžovat až při dlouho trvajícím tisku/kopírování. V neposlední řadě nabízí tato multifunkce kvalitní barevný výstup integrovaného scanneru.

Mezi jednoznačné nevýhody musíme zařadit podprůměrné náklady na tisk s originálním tonerem. Kvalita tisku nebyla nejlepší, praktické testy poukázaly na mírně rozpitý text a proužkování, respektive linkování při tisku fotografií. V souvislosti s ní jsme také psali o nízké sytosti barev. Upozornit musíme také na velmi hlučný automatický podavač na horní straně víka. Dále to jsou drobnosti v podobě nepočeštěných ovladačů a jejich zpracování. Posledním faktorem je také relativně vysoká cena.


Protiprachový kryt odnímatelného podavače
Podprůměrné náklady na tisk s originálním tonerem
Startovací toner s kapacitou až 2 000 stránek
Horší tisk fotografií - proužkování
Kvalita barevného výstup scaneru
Chybí lokalizace ovladačů
Rychlý start z (nehlučného) pohotovostního režimu
Možnosti ovladačů
Přehledný ovládací panel
Mírně rozpitý text
Možnost upevnění sluchátka přímo na zařízení
Velmi hlučný provoz ADF
Bohaté příslušenství
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 10 000 Kč s DPHStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Canon i-SENSYS MF4690PL poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za zapůjčení multifunkčního zařízení děkujeme společnosti Canon.

Vývoj ceny testovaného produktu: