www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Lenovo ThinkPad L512: střední profi třída

Lenovo ThinkPad L512: střední profi třída
, , recenze
V dnešní recenzi se zblízka podíváme na poněkud jinak pojatý ThinkPad, jenž se řadí mezi modely L, tedy mobilní pracovní stanice zaměřené na ergonomii, které slibují konkurenceschopnou cenu. Setkáme se zde s CPU Intel Core i5 a grafikou ATI Radeon.
K oblíbeným
reklama

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. Tato stránka je opravdovou předností ThinkPadu L512, protože jeho chlazení je na použité komponenty dostatečně dimenzované. V klidovém provozu se tak ventilátorek točí jen pozvolna, přičemž ale vycházející vzduch není vůbec teplý, takže by otáčky mohly jít klidně ještě níž. Pokud notebooku naložíte, nejdříve se neděje nic, maximálně se ventilátorek ihned roztočí, ale zase hned uklidní. Trvá několik minut, než se začne hlučnost citelně zvyšovat, ovšem ani pak není hlučnost na takové úrovni, že by to bylo nepříjemné. Chlazení je zde zkrátka vyřešeno velmi dobře, alespoň co se týče hluku.

Teploty byly měřeny ve 22°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o zbylá se postaral Prime95. Z výsledků v tabulce je také patrné, že procesor ani pevný disk se zde nepřehřívají. U grafické karty je pak teplota znatelně vyšší, ale stále bezpečná. Notebook také jistě má ještě rezervu schovanou ve vyšších otáčkách ventilátoru, kterou může při dalším růstu teplot využít.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
30 °C
52 °C
GPU
47 °C
87 °C
HDD
37 °C
43 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Z výsledných hodnot vyobrazených na fotografiích je jasné, že tento notebook s přehříváním problémy opravdu nemá.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na šestičlánkovou baterii typu Li-Ion s kapacitou 57 Wh (10,8 V / 5,2 Ah). Notebook sice disponuje mocnou aplikací Power Manager určenou ke snížení spotřeby, ovšem ta přesunutím jezdce z High Performance na High Energy Savings ovlivní šetrnost spotřeby spíše v nečinnosti počítače, kdy povypíná, co může. Pokud ale chceme docílit nízké spotřeby a stále s počítačem pracovat aspoň v textovém editoru, pak je takovéto nastavení téměř bezpředmětné.

Budeme tedy počítat, že v klidu počítač běží s obrazovkou zpola vysvícenou a pouze se zapnutým Wi-fi, jinak nedělá nic. V zátěži se zase ukáže spotřeba při testu Furmark. A výsledky jsou...

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
3:25
1:30
Spotřeba
17,5 W
44 W

... takové, že docílíme pouze průměrné výdrže, přičemž spotřeba v klidovém režimu dost skáče, ale průměrně se drží na uvedené hodnotě. V zátěži pak tento počítač spotřebuje asi 44 W, tedy pokud jej zatížíme pouze testem Furmark.Jsou tu však také rezervy a když využijeme i ty, spotřeba se vyhoupne k 65 wattům. Pro dobíjení baterie nám pak může posloužit rezerva 90W adaptéru. Tudíž z mého pohledu je zde vše v pořádku a snad ani vy jste nečekali dlouhé hodiny výdrže.


- zátěž - Furmark -


reklama
Nejnovější články
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz
Vypadá to, že ani série RTX 3000 nepřijde o nabídku výrazně přetaktovaných modelů, i když bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostanou na trh a bude je možné běžně koupit. Nyní tu máme jako ukázku ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080 GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080
Už dle specifikací a nastavené ceny bylo zřejmé, že GeForce RTX 3090 bude z hlediska poměru výkonu a ceny naprosto nesmyslná koupě, a to i kdyby reálný výkon odpovídal jejímu hrubému výkonu. Ovšem ani s tím nelze počítat, alespoň ne ve hrách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře