www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Lenovo ThinkPad L512: střední profi třída

Lenovo ThinkPad L512: střední profi třída
, , recenze
V dnešní recenzi se zblízka podíváme na poněkud jinak pojatý ThinkPad, jenž se řadí mezi modely L, tedy mobilní pracovní stanice zaměřené na ergonomii, které slibují konkurenceschopnou cenu. Setkáme se zde s CPU Intel Core i5 a grafikou ATI Radeon.
K oblíbeným
reklama
V testu jsme si představili zástupce nové řady Lenovo ThinkPad L, které mají sloužit jako profesionální, ergonomické, ale cenově dostupné pracovní notebooky. U modelu L512 nechybí technologie ThinkVantage, které jsou dnes nedílnou součástí počítačů ThinkPad a jeho celkový design vychází spíše ze staré školy. Jedná se tak o notebook ve stylu náhrada za desktop, jenž si může dovolit vyšší hmotnost i větší tělo, aby se odměnil fyzickou odolností (to aspoň dle údajů výrobce), i když osobně bych očekával bezchybné zpracování s díly šasi, které k sobě dokonale padnou. To se v případě zpracování horní části základny bohužel až tak nepotvrdilo.Hardwarová výbava nám poskytne dostatečný výkon, i když tím nejlepším hardwarem řada ThinkPad L neoplývá. Porty a konektory zahrnují Express Card, eSATA, Display Port či čtečku sedmi druhů paměťových karet, ovšem bohužel jsme se nedočkali moderního rozhraní USB 3.0 či Bluetooth 3.0. Aspoň že nás Lenovo neošidilo o trackpoint a multidotykový touchpad, i když ten občas stávkuje a gesta s více dotyky ignoruje.

Co se týče displeje, webkamery, zvuku a ergonomie, jsou zde plusy i minusy. LCD poskytne živé barvy, ale na pracovní 15,6" notebook má pouze průměrné širokoúhlé rozlišení 1366 x 768. Webkamera má velmi slušnou obnovovací frekvenci i v přítmí, ovšem na úkor kvality obrazu, zvuk je sice silný, ale jeho kvalita nestojí za moc a co se týče ergonomie, tam mi osobně vadily obrazové konektory a ethernetový port hned vepředu na levém boku.

Výkon tohoto notebooku odpovídá použitému hardwaru a je vyvážený. Škoda jen, že u procesoru nepracoval Turbo Boost bezchybně a nenastavoval vždy nejvyšší možnou frekvenci. Grafický čip je bohužel vyroben 55nm technologií, což se zcela jistě podepisuje na jeho spotřebě, přičemž výkon je průměrný, ovšem pevný disk s 7200 RPM byl velmi rychlý.

A nakonec pár slov o chlazení, teplotách a spotřebě. S chladicím systémem můžeme být velmi spokojeni. Je jednak pro dané komponenty dost výkonný a také nereaguje jak splašená sardel, takže se hlučnost zvyšuje jen postupně a drží se spíše na nízké úrovni. Teploty šasi nejsou ani při zátěži vysoké a co se týče výdrže na baterie, ta je při cca 3,5 hodinách v klidu a 1,5 hodině v zátěži prostě běžná.


Odolně působící šasi
Vysoké a spíše těžké tělo
Živé barvy displeje
V horní části základny plasty nelícují
Dobrý a vyvážený výkon
Rozlišení pouze 1366 x 768
Výkonné a tiché chlazení
Starší technologie výroby GPU
Technologie ThinkVantage
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 25 000 Kč s DPH, standardní záruka 2 roky


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Lenovo ThinkPad L512 NVW3SMC poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za zapůjčení notebooku Lenovo ThinkPad L512 děkujeme společnosti Lenovo
Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama
Nejnovější články
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu
Tchaj-wan čelil šířící se nákaze Covid-19 z pevninské Číny jako jeden z prvních, ale dosud nebyl nijak významně zasažen. Připomíná to i prezident a CEO organizace TAITRA, která pořádá veletrh Computex. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář