www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Lenovo ThinkPad W510 pro profesionály

Lenovo ThinkPad W510 pro profesionály
, , recenze
Po prozkoumání zástupce řady Lenovo ThinkPad Edge se zblízka podíváme na poněkud jinak pojatý ThinkPad, jenž se řadí mezi modely W, tedy mobilní pracovní stanice se 4jádrovými procesory a GPU NVIDIA. Očekávat tedy můžeme především vysoký výkon, ovšem i cenu.
K oblíbeným
reklama
Minule jsme si v krátkosti shrnuli situaci s ThinkPady v České republice a tehdy se prodávalo celkem sedm příslušných řad, což se od té doby poněkud změnilo, protože přibyly zbrusu nové ThinkPad L, jejichž popis najdete zde (popřípadě naši aktualitu). Celkově ale ThinkPady zasahují do celé škály cenových hladin, takže si můžeme vybrat třeba modely z řady X již od 12000 Kč (bez daně), nebo naopak sáhnout po modelu z řady W, a to bude i náš případ, ovšem tehdy si musíme připravit alespoň 41000 Kč plus daň. Nyní se podívejme na stručný přehled ThinkPadů tak, jak je prezentuje výrobce:
  • Řada R - výkonné a energeticky úsporné notebooky pro podniky (od 17600 Kč)
  • Řada SL - základní modely pro drobné podnikatele s přijatelnou cenou (od 13800 Kč)
  • Řada L - ergonomické profesionální notebooky za konkurenceschopnou cenu (? Kč)
  • Řada T - mobilní notebooky s moderními procesory a grafickými čipy (od 23400 Kč)
  • Řada W - mobilní pracovní stanice s čtyřjádrovými procesory a GPU NVIDIA (od 41300 Kč)
  • Řada Edge - zjednodušené ThinkPady za příznivou cenu pro drobné podnikatele (od 13400 Kč)
  • Řada X - nejtenčí a nejlehčí ThinkPady s dlouhou výdrží na baterie (od 12000 Kč)
  • Řada Tablet X - konvertibilní notebooky s dotykovým displejem (od 41300 Kč)

Ovšem s příchodem řady L by dle předchozích zpráv měla zaniknout řada R a vzniklou díru by tedy měla zalátovat právě nová L, do níž zatím patří ohlášené modely L412 a L512 založené na aktuální platformě Intel Calpella.Nyní se podívejme na specifikace notebooku Lenovo ThinkPad W510 (NTK3BMC) shrnuté v jedné tabulce:

Model
Lenovo ThinkPad W510 (NTK3BMC)
Procesor
Intel Core i7-820QM
Frekvence apod.
1733 MHz (Turbo Boost 2/2/8/10), 4x 256 kB L2, 8 MB L3
Čipová sada
Intel QM57
RAM
4 GB - Elpida PC3-8500F (1066 MHz) CL 7-7-7-20-27
Pevný disk
500GB Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS
Úhlopříčka displeje
15,6 palců
Rozlišení displeje
1920 x 1080
Grafická karta
NVIDIA Quadro FX 880M (1 GB DDR3 RAM)
Zvuková karta
Conexant 20585 SmartAudio HD
Mechanika
Hitachi-LG DVD-RW
Reproduktory
Stereo
Zvukové vstupy/výstupy
1x 3,5mm pro headset
Polohovací zařízení
Touchpad + 2 tlačítka, Trackpoint + 3 tlačítka
PS/2
ne
USB/eSATA
2x USB 3.0 / 1x USB 2.0 / 1x USB 2.0 sdílený s eSATA
Výstup na externí monitor
D-Sub, DisplayPort
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ExpressCard /34
FireWire (IEEE 1394)
ano (miniport)
Čtečka karet
SD, MMC, MS, MS PRO, xD
Bluetooth
Bluetooth 2.1 + EDR II
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN
Modem
ThinkPad Modem Adapter
LAN
Intel 82577LM Gigabit Network Adapter
Webkamera
2Mpix webcam
Speciální výbava
konektor dokovací stanice
Otvor pro zámek Kensington
ano
Typ baterie
6článková Li-ion 57 Wh (5,2 Ah) při 10,7 V
Deklarovaná výdrž baterie
3 hodiny
Rozměry
245 x 372 x 35,8 mm
Hmotnost
2,67 kg - cestovní hmotnost
Operační systém
Microsoft Windows 7 Professional 64bit

Specifikace tohoto počítače vypadají skutečně dobře. Vévodí jim procesor Core i7-820QM, což je skutečně čtyřjádrový model, což poznáme jednak z onoho písmene Q v názvu a pak také z konfigurace Turbo Boost 2/2/8/10, která udává, že v zátěži nám k základní frekvenci 1733 MHz přibude 266 MHz až 1333 MHz navíc, což už je velmi slušný frekvenční nárůst a mezi procesory Core i7 ten nejvyšší možný. Bude proto zajímavé zjistit, zda to v tomto případě skutečně funguje v praxi.

K tomu nám Lenovo nabídne dnes již standardní 4 GB operační paměti DDR3 v podobě modulů Elpida typu PC3-8500F na frekvenci 1066 MHz DDR s časováním CL 7-7-7-20-27. Zajímavější je již přítomnost profesionální grafické karty NVIDIA Quadro FX 880M s 1 GB paměti DDR3. Nejde o nejmodernější výkřik techniky (čili architekturu Fermi), ale také o žádného dinosaura, protože grafický čip je vyráběn 40nm procesem a především byl ohlášen teprve na začátku tohoto roku. Celkově má tato karta spotřebovat 35 W, což společně s procesorem dělá dohromady 80 W TDP. Pro ostatní komponenty, jako třeba 500GB a 7200otáčkový pevný disk od Seagate máme u napájecího zdroje rezervu 55 W.

Grafická karta bude krmit 15,6palcový LCD displej, který se chlubí rozlišením 1920 x 1080, takže pracovní plochy bude dost, i když musíme počítat s jemným rastrem. Obraz pak doplní zvuk dvou reproduktorů umístěných po stranách klávesnice.

Nyní se podívejme na vybavení tohoto notebooku ohledně různých rozhraní, kde je také co objevovat. Především se u tohoto modelu už dočkáme standardu SuperSpeed USB, čili USB 3.0, jehož porty lze obecně poznat díky modrému provedení a dnes také díky tomu, že obecně bývají přítomné ve dvojici. To je záležitost možností dnešních kontrolerů, ale na cestě jsou také čipy pro až čtyři USB 3.0 (například od firmy VIA). Třetí USB je již verze 2.0 a pak je tu čtvrtý 2.0, ale kombinovaný s eSATA.

Obrazová rozhraní reprezentuje jednak klasický analogový D-Sub a pak také digitální rozhraní, ovšem ne HDMI, nýbrž DisplayPort. Dále nechybí očekávaná výbava v podobě čtečky karet SD, MMC, MS, MS PRO, xD, slotu pro ExpressCard (ale jen úzké s 34 mm), zvukový konektor je tu pouze jeden pro headset (tedy sluchátka s mikrofonem) a co se týče komunikačních rozhraní, najdeme tu vedle Gb Ethernetu a Wi-Fi standardu 802.11n také Bluetooth 2.1 a klasický analogový modem. Možnosti připojení však půjde rozšířit pomocí dokovací stanice, bez čehož by se tento notebook ani nemohl dát označit za profesionální.

Programové vybavení je střídmé a kromě OS Microsoft Windows 7 Professional v 64bitové verzi se omezuje na nutné ovladače, 60denní zkušební verzi blaíku Microsoft Office 2007 a nástroje Lenovo ThinkVantage. A připravme se také na to, že tento notebook není žádný střízlík a že výdrž na baterie také nebude patřit mezi jeho přednosti.


Příslušenství


V krabici toho s notebookem již příliš není, protože k nám dorazil neprodejný vzorek v anonymní krabici, který byl jen tak ledabyle zabalen a u něj bylo pohozeno pouze základní a nezbytné příslušenství, čili napájecí adaptér.A vedle něj by u normálních prodejních kusů měl být ještě minimálně jednoduchý manuál a informace o záruce.


Napájení


Na cestách nám bude sloužit baterie tylu Li-Ion, která je 6článková a nabídne kapacitu 57 Wh (10,7 V, 5200 mAh). To je celkově spíše podprůměrná kapacita a zvláště na takto vybavený notebook. Jde ale o přenosnou pracovní stanici a ne o vyloženě mobilní přístroj, takže výdrž baterie v tomto případě není tolik důležitá.Spíše bychom se měli zajímat o to, zda bude mít dostatečný výkon napájecí adaptér. Dle všeho by měl mít, protože se svými 20 V a 6,75 A poskytne maximálně 135 W energie, přičemž se u takovýchto sestav často setkáváme s pouze 120W zdroji. Není to sice až takový rozdíl, ale u mobilních počítačů dokáže i "mrzkých" 15 W hrát velkou roli.


Operační systém a software


Jako operační systém se zde uplatní Microsoft Windows 7 Professional ve 64bitové verzi a pak Lenovo ThinkPad Edge obsahuje předinstalovanou 60denní verzi Microsoft Office 2007. Vedle toho nás už výrobce tzv. "nevyžádaným software" téměř vůbec nezatěžuje, takže zmíníme už jen Lenovo ThinkVantage Tools, které se postarají o aktualizace, ochranu, hesla, zálohování a obnovu dat či diagnostiku systému. A tento software si blíže prozkoumáme ve třetí kapitole.
reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek56 komentářů