Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LevelOne WCS-2020: low-end od jedničky

13.9.2007, Jan Vítek, recenze
LevelOne WCS-2020: low-end od jedničky
Nedávno uveřejněný velký test Wi-Fi IP kamer sice měl zástupce firmy Level One, ale pouze jednoho. Kamera WCS-2020 se tohoto testu neúčastnila, a tak její recenzi přinášíme nyní, kdy se ukáže jako jediná. Přesto ale budeme moci její výsledky porovnat s ostatními, takže pojďme na to.

Camera Viewer


Na CD výrobce umístil kromě instalačního software také jednoduchou aplikaci, která dokáže najednou spravovat a pracovat s maximálně čtyřmi IP kamerami. Jmenuje se Camera Viewer a nalézt jsme ji mohli také na CD u Edimax IC-1500Wg. Skládá se ze dvou oken - první se samotným obrazem a poté druhé s ovládacími prvky, kde se dájí snadno pořizovat screenshoty, nahrávat video a nastavovat kameru.Projdeme si nastavení, která jsou rovněž shodná jako u kamery Edimax. V první záložce Setting je třeba nakonfigurovat připojení ke kameře, tedy její typ, IP adresu a komunikační port. Dále jsou zde ostatní záložky s klasickými nastaveními a informacemi, jež mluví samy za sebe.


Praxe a obrazové testy

Kamera byla na síti nalezena příslušným softwarem bez problémů a stejně tak se dobře připojila přes rozhraní Wi-Fi k routeru Linksys WRT54G. Avšak při dlouhodobějším používání se kamera někdy při změně jejího nastavení ve webovém prostředí odpojila, takže jsem ji musel restartovat. Těžko však mohu říci, zda to je problém routeru či kamery; signál byl ale i přes dvě zdi kamerou hlášen jako vynikající. Jinak jsem v průběhu testování nenarazil na žádné další problémy.

Testovací konfigurace:
  • Intel Core 2 Duo 4300
  • Gigabyte 965P-DS3P 1.3
  • 2 GB RAM DDR2-800
  • OS Windows XP SP2


Při zabírání venkovního prostředí, kde je dost světla, je třeba přepnout mód snímání na outdoor, jinak uvidíte maximálně světlé šmouhy. Ale ani v outdoor módu to není žádná sláva a barvy mají tendenci přecházet do odstínů fialové. Ostatní barvy jsou nevýrazné.Stejný problém se projevuje i tehdy, když kamera snímá přechod z černé do bílé barvy. Zde to byl spíš přechod z černé do světle fialové.Také u milimetrového papíru se projevoval fialový nádech, ale zde jde o něco jiného. Jak můžeme vidět, soudkovitost kamery je nulová, což se odráží v úzkém úhlu záběru. Ostrost je pak až na rohy po celém obrazu dobrá.Obrázek jemných barevných přechodů lze označit jako zdařilý, ale ten je i většinou ostatních kamer zabírán vesměs dobře. Problémy občas bývají se sytostí středních tónů barev, ale to se zde tolik neprojevuje.Fotografie také dopadla dobře, až na žlutou barvu, která přechází až do zelenožluté. To je ostatně, pokud se podíváme zpětně na barevné přechody, vidět i na konci druhého pruhu. S reálným podáním barev má tedy kamera evidentně problémy.


Nízké osvětlení
A naposled se ještě podíváme, jak si kamera poradila se snímáním scén s nízkým osvětlením. V prvním případě byla místnost v noci osvícena pouze nepřímo jednou 60W žárovkou. Zde je každý detail (včetně pózujícího vetřelce) dobře zachycen, ale barvy jsou posunuty do červena, což je samozřejmě posíleno žárovkou a také celkovým barevným laděním pokoje.Poté byla stejná scéna osvětlena pouze slabým světlem monitoru. Zde již byl obraz celkově ztmavlý, ale přesto se v něm dá leccos rozeznat. Kvalitou se dá zařadit mezi nejlepší kamery minulého testu a ostatní modely, což je vzhledem k ceně dobrý výsledek. Nakonec se ještě podíváme na to, jak kamera zabírá místnost osvícenou stejnou žárovkou jako v prvním případě, ale zde již s vypnutou autoexpozicí. V prvních dvou případech byste totiž místo pohybujího se objektu rozeznali maximálně šmouhu, protože framerate byl stabilně pouze 3 FPS. Obrázek dole však pochází z nastavení, kdy je framerate dostatečných 13 - 14 FPS. Kvalita obrazu ale tomu také bohužel odpovídá. V případě osvětlení pokoje pouze monitorem nemá cenu sem dávat výsledek. Stačí, když si představíte černý obdélník.