Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG Flatron L1970HR - LCD s odezvou 2ms

25.7.2006, Pavel Kovač, recenze
LG Flatron L1970HR - LCD s odezvou 2ms
V poslední době jsme se zaměřovali na dražší panely, a tak nastal ten správný čas se přesunout k levnějším modelům pro širší skupinu uživatelů. A takový je právě LG Flatron L1970HR s udávanou dobou odezvy 2ms a technologií TN. Jsou reálné odezvy opravdu takové, jaké výrobce udává?

Tradiční vzhled


Co se vzhledu týče, tak ten je sice otázkou vkusu, ale je dobré upozornit na některé nešvary či naopak "vychytávky". Dnes recenzovaný LCD panel sice není žádným výstavním kusem, ale dokáže zaujmout nejednoho uživatele. Posuďte sami.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Podstavec je leskle stříbrný a vyrobený z plastu. Působí to lehce laciným dojmem, ale vzhledem k ceně je to vlastně adekvátní.


Podstavec (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka jsou sice mikrospínačová, ale jejich drobný problém je ten, že jdou velmi ztuha stisknout. Na druhou stranu jsou tlačítka dobře skryta a díky tomu nenarušují linie rámečku. Ostatně zvyknout se dá prakticky na všechno.


Tlačítka (Pro zvětšení klikněte)


Čelní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Monitor má samozřejmě, jak se na 19" LCD patří, klasický poměr stran 5:4, což je téměř čtvercový obraz. Tento poměr stran je na klasickou práci na PC celkem vhodný (pro takovouto úhlopříčku), naopak pro sledování filmů je to to nejhorší, co se vyrábí. Volba je však na vás.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Polohování monitoru je celkem omezeno a to díky nepříliš povedené koncepci samotného stojanu. Sice je konstrukčně a designově povedený, ale zdvih je opravdu minimální (4cm). Náklon také není zrovna ideální. 0° Vpřed je pro sledování filmů z postele opravdu nedostatečné, záklon však již tak špatný není - 30°. Na následující fotografii je vidět monitor v maximálním zdvihu.

Maximální zdvih (Pro zvětšení klikněte)

Z předchozího pohledu je patrné, že je monitor opravdu velmi málo hluboký. To je způsobeno hlavně díky tomu, že napájecí zdroj je umístěn v samostatné krabičce mimo monitor. Někteří takovouto koncepci vítají, jiní ji zatracují, rozhodnutí je na vás. Externí zdroj má tu výhodu, že snižuje hmotnost samotného monitoru a například tuhost podstavce nemusí být tak velká. Monitor je díky tomu také obvykle bez odvětrávacích průduchů a je málo hluboký. Jsou tu však i negativa. První je nutnost specializovaného konektoru a z toho plyne i problém při přenášení, zapomenete-li si zdroj u sebe, tak žádný kabel od kamaráda jej nenahradí. Navíc samotný zdroj trochu topí, a tak vás hřeje na nohy (pokud jej umístíte pod stůl na zem).


Zadní pohled + konektory (Pro zvětšení klikněte)

Jako obrazové vstupy zde slouží dva konektory, první je digitální DVI-D vstup a druhý analogový D-Sub. Je dobré, že výrobce i u relativně levného monitoru myslí na digitální vstup.
Dodávané příslušenství
  • DVI-D SingleLink kabel
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Externí zdroj
  • Instalační příručka
  • CD s drivery a manuálem

K monitoru je přibaleno vše, co potřebujete k jeho 100% provozu, nemusíte se tedy bát, že po rozbalení něco bude chybět. Je vidět, že výrobci se již poučili a přibalují i k takovýmto monitorům DVI kabel.


LG Flatron L1970HR
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
2 ms
Jas
300 cd/m^2
Kontrast
2000:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/160°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100mm)
Hmotnost
6,9 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Spotřeba
35W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnostiIkona Odkaz na databázi
Orientační cena: 11 000,- Kč s DPH

Na specifikacích zaujme především velmi nízká odezva, 2ms je rekordních. Uvidíme, jak si povede v testech, třeba na vás čeká velmi milé překvapení. Výrobní technologie je samozřejmě TN, z toho plynou i různé neduhy, jako jsou nízké pozorovací úhly a nepříliš kvalitní podání barev. Zaujme také neuvěřitelně vysoký kontrast 2000:1, to je zvláště výhodné při sledování filmů a hraní her.


RivalovéV tomto segmentu je opravdu velmi husto. Monitorů s velmi rychlou odezvou je však již o něco méně a my si tu představíme tři, které mají cenu nejblíže tomu dnes testovanému. Prvním je právě LG L1970HR s cenou 11 300,- Kč. Ostatní výrobci jsou již o něco levnější a přitom poskytují podobné parametry. ViewSonic VX922 má oproti LG nízký kontrast a to 650:1. Acer AL1951Ds má zase až nepříjemně vysoký jas 400cd/m2 a kontrast "pouze" 700:1. Poslední je Samsung 940BF se stejnými parametry jako Acer.Ceny v rivalech jsou převzaty z jednoho nejmenovaného obchodu, aby se zachoval správný odstup jednotlivých typů. Například firma BGS LEVI poskytuje tento monitor za lepší cenu (11 000,- Kč s DPH).