Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG GSA-H30N - novinka se SATA rozhraním

21.3.2007, Jan Dedek, recenze
LG GSA-H30N - novinka se SATA rozhraním
V poslední recenzi jste si mohli přečíst o vypalovačce Samsung s podporou SATA. Dnešním článkem budeme pokračovat v tomto směru a představíme si další SATA vypalovačku, a to LG GSA-H30N. LG patří mezi nejpopulářnější značky vypalovaček a tak nesmí zůstat stranou. Jak je u LG zvykem, má vypalovačka přívlastek Super Multi a podporuje tedy všechny tři formáty DVD. Předem musím říct, že některé výsledky jsou opravdu vynikající, ale více už v samotném článku.

Kvalita zápisu


Standardy ECMA

Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích počet PI (PIE) chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PO (PIF) maximálně 4. Tyto hodnoty norma ECMA vztahuje k rychlosti čtení 1x.

V testu je pro testování kvality použita rychlost 4x, protože testování rychlostí 1x by trvalo neúměrně dlouho. I když je použito vyšší rychlosti, jsou výsledky jasně vypovídající. Pro testy je použit program Nero CD/DVD Speed, ve kterém stačí nastavit pouze rychlost čtení a ostatní parametry, které se nastavují v jiných programech, má CD/DVD Speed přednastavené.

Pokud nějaký disk má hodnoty, které uletí přes hranice stanovené dle ECMA a není to souvislý blok, nic se neděje a takovýto disk je bez problémů čitelný.


DVD+R DL Benq (Ricoh) 8x

Původně jsem chtěl porovnat i kvalitu mezi disky Verbatim (cena 128 Kč) a BenQ (cena 71 Kč), bohužel při zápisu disku Verbatim zkolaboval počítač a disk se stal nečitelným. Proto se podíváme na výsledky jen u disku Benq. Jak ukazuje následující obrázek, tak i na levný disk Benq se vypaluje velmi kvalitně, je to prostě Ricoh.
DVD+R Verbatim 16x

Kvalita disku je excelentní, jak ukazuje následující obrázek. Takhle kvalitně vypálený disk DVD+R se hned tak nevidí.
DVD-R DL Verbatim 4x

Toto je jediný typ disku, se kterým to vypalovačce LG zatím moc nejde. První vrstva je s kvalitou na štíru, i když limity ECMA jsou bez problémů splněny. Druhá vrstva je již jiné kafe a zde je vše tak, jak by to mělo u nových vypalovaček být.
DVD-R Verbatim 16x

Disk DVD-R dopadl výborně, kvalita je trochu horší než u plusového ekvivalentu, ale přesto vynikající.
CD-R


kvalita vypáleného CD je na tom podobně jako u DVD - je excelentní

LG se s kvalitou vypalování docela dobře poprala, tedy až na disky DVD-R DL. Jinak je to opravdu vynikající. Zejména u disků DVD+R a CD.