Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG IPS235P(V): dvojrecenze prodejních hitů

9.7.2012, Pavel Kovač, recenze
LG IPS235P(V): dvojrecenze prodejních hitů
Pod hledáček naší sondy si našly cestu dva monitory od firmy LG. Jde o modely IPS235V a IPS235P, jež jsou papírově prakticky stejné. Jak tomu je však ve skutečnosti? To se dozvíte v dnešní dvojrecenzi.

Dvojčata, ale přesto každé jiné


Společnost LG má v nabídce dva velmi podobné monitory LG IPS235P a LG IPS235V. Na první pohled se liší pouze v ergonomii, která je u modelu "P" výrazně lepší. Pokud se však zaměříme na monitory podrobněji, zjistíme, že rozdílů je daleko více. Oba sice mají stejný panel, ale ve výsledku mohou mít zcela odlišný obraz. Jedno mají však společné oba, a to report z tovární kalibrace. Můžeme se tak těšit na kalibrované barvy ihned po zapojení a zapnutí monitoru. Ponořte se do naší dvojrecenze těchto monitorů, které se za poslední dobu staly téměř hitem.


V recenzi budeme postupovat stylem porovnávání těchto dvou monitorů. Budete mít tak možnost si je srovnat takřka tváří v tvář. Možná vás překvapí, jak rozdílné mohou být na pohled prakticky stejné monitory. Navíc cena (kterou vidíte od tohoto textu napravo) je téměř identická. Rozdíl kolem 100 Kč je natolik malý, že i samotná lepší ergonomie by si vysloužila větší rozdíl. Jeden z těchto monitorů je tedy buď předražený, nebo druhý podhodnocený. To vše se dočtete v recenzi.

Logo výrobce
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení) LG IPS235P
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení) LG IPS235V


Nejprve se podíváme na samotný design. Rámeček je relativně strohý, avšak po bližším sledování zjistíte, že má na samotném okraji drobné zkosení a je zde lesklý. Kombinace matného a lesklého plastu je docela zajímavá. Naštěstí onoho lesklého plastu je opravdu málo a při čelním pohledu si ho ani nevšimnete.

Rozdíl v obou monitorech je zřejmý - noha. Podstavec je však stejný, u modelu IPS 235P je matný, u IPS235V lesklý.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení) LG IPS235P
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení) LG IPS235V


Z čelního pohledu je zřejmé, jak se promění prakticky stejný monitor jen díky jinému stojanu. Verze s "P" se tváří jako poloprofesionální monitor, ale verze "V" je zcela běžný low-endový monitor. Dražší verze s lepším stojanem poskytuje jak funkci pivot, tak i výškové nastavení. Je pěkné sledovat, jak i obyčejný stojan vytvoří z běžného monitoru o třídu lepší. Uvidíme, jak si povede v testech.
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení) LG IPS235P
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení) LG IPS235V


Náklon je u obou modelů prakticky stejný. Drobné odchylky tu samozřejmě jsou, ale není to nic závratného. U modelu P je náklon -5° až 15°. U modelu V je to pak -5° až 15°. Pozorný čtenář si teď asi myslí, že jsem se zbláznil. Stejný náklon, a přesto říkám, že je trošku odlišný. V praxi je totiž náklon u modelu P je o cca 1° vzad vyšší. Ano, odchylka je drobná, ale je třeba si ji uvědomit.

Celková konstrukce je u obou modelů docela vratká. I při sebemenším otřesu stolu se monitor rozhoupe, a docela dlouho se tak na obraz špatně kouká. Monitor je sice levný, ale ergonomie a konstrukce tím zkrátka utrpěla. I přesto, že se model IPS235P honosí lepší ergonomií, tak je noha zkrátka vratká.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Ovládací prvky jsou samozřejmě u obou modelů stejné. Klasické mikrospínačové a s grafickým označením poloh tlačítek. Napravo od tlačítka "Power" se nachází i diodka indikující stav. Ta v noci může trošku mást, protože má půlkruhový tvar a vytváří tak dojem, že se v jeho místě nachází i samotné tlačítko. Je však třeba sáhnout o cca 2 cm nalevo.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení) LG IPS235P
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení) LG IPS235V


Zadní pohled prozrazuje jeden fakt, a to, že jde opravdu o stejný monitor jen s jinou nohou. Dokonce i příprava pro druhou variantu je zde přítomna. Výrobce se ani neobtěžoval s nějakou záslepkou. Je to trošku škoda, protože monitor tak působí opravdu trošku nedotaženě. Na druhou stranu se obvykle dozadu monitoru nedíváte, a tak to nemusí být až takový problém.Konektory


Dodávané příslušenství:
  • DVI, D-Sub
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)
  • Report barevné kalibrace

A nyní se již podíváme na samotné parametry obou modelů. Jde tedy o klasické e-IPS monitory s 6bitovými barvami a FullHD rozlišením. Zkrátka takový standard.

LG IPS235P, LG IPS235V
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
23" (16:9)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
250 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1 (5 000 000:1)
Výrobní technologie
e-IPS
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
6 bitů + 2 bitů FRC
Rozteč bodů
0,265 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
D-Sub, DVI, HDMI
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
VESA 100 mm
Hmotnost
5,9 kg u IPS235P, 3,8 kg u IPS235V
Norma TCO
-
Pivot
ANO u IPS235P, NE u IPS235V
Spotřeba
35 W
Různé variace tohoto modelu
-
Speciální vlastnosti
-