reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Libra Series LF-01B: netradiční Chieftec

, , recenze
Libra Series LF-01B: netradiční Chieftec
Chieftec není zrovna běžným výrobcem počítačových skříní určených pro herní sestavy, i když své zkušenosti s nimi také má. My se dnes podíváme na to, co přináší model Libra, který je za herní skříň označen a už dle pohledu to nebude běžný Chieftec.
Libra Series LF-01B: netradiční Chieftec

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která je založena na procesoru Phenom II X6, jenž dnes už sice není kvůli Bulldozerům tak aktuální, ale zde jde především o jeho vysokou spotřebu reprezentovanou 120W TDP.

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T - 120W TDP
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: 2x 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Instalace všech komponent dovnitř je bezproblémová, pokud máme na mysli výhradně samotné komponenty, pro něž je tu dostatek místa. To však neplatí o kabeláž, kterou sice je možné schovat za tray, ovšem tam je příliš málo místa na to, abychom pak mohli pohodlně uzavřít pravou bočnici. K tomu nepřispěje ani fakt, že už prázdná skříň má v sobě změť různých kabelů vedoucích od vrchní dokovací stanice, konektorů či ovladačů otáček a předních tlačítek a diod. A na co Chieftec naprosto zapomněl, je jinde obvyklý otvor v trayi pro dodatečné napájení základní desky EPS +12 V. To jsme v našem případě vedli mezi základní deskou a trayem, což ale nemusí být zrovna ideální. Druhou možností je vést kabel nad základní deskou, kde ale budou vadit především karty. Správu kabeláže zkrátka tato skříň nemá dobře vymyšlenou.
- klikněte pro zvětšení -


Pokud jde o držák karet spojený s ventilátorem, ten jsme v našem případě nepoužili. Jednak je to u použité karty zbytečné a potom by ani s nástavcem téměř nedosáhl. Už tak byl držák posunut tak moc dopředu, že pořádně držel jen za spodní část. U delších karet ale jistě udělá dobrou službu, jen je třeba se postarat o to, aby lopatky neohrožovaly žádné kabely. Ty je pak nejlepší umístit hned za zdroj, protože disková šachta je stejně sama o sobě ucpaná, že už to nezhoršíme.
- klikněte pro zvětšení -
Chlazení skříně


Chieftec nám ve skříni Libra nabízí hned pět 120mm ventilátorů, což je bezpochyby velmi nadstandardní. Skříň tedy bude jistě schopna i v základní konfiguraci uchladit i velmi nenažrané sestavy a díky dvěma nezávisle pracujícím regulátorům otáček je možné si zvolit vyhovující poměr hlučnosti a výkonu. Jeden regulátor je určen pro dva přední ventilátory a jeden pro dva vrchní. Napájení pak zajistí klasické Peripheral Power zapojené přímo do zdroje. Pátý ventilátor v zadní pozici připojíme přímo do základní desky.

Dále nám výrobce ještě dává možnost zapojit jeden spodní ventilátor, což si dle mého názoru mohl klidně odpustit a raději se zaměřit na jiné věci. A nakonec tu jsou dvě boční pozice pro další 120mm kousky. Ty by asi také nebyly nutné, ale uvidíme, jak se předvede přední ventilátor foukající přímo na grafickou kartu.


Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark Vantage, Prime95 a h2benchw. Teploty zase bude odečítat SpeedFan a RivaTuner a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 24-25 °C. Tato skříň přišla vybavena pěti 120mm ventilátory s otáčkami cca 1200 RPM. Velmi dobře využitelný je regulátor otáček pro dva přední a zvlášť dva vrchní díky, němuž dokáže tato skříň být celkem tichá, ale i tak je dost znát, že kvůli množství různých průduchů nedokáže efektivně tlumit hluk vnitřních komponent. Z celé pětice byly využity všechny ventilátory, ovšem ty vrchní jen aby se ukázalo, že se jejich použití s klasickým průtahem vzduchu (zepředu dozadu) stejně nevyplatí.

Nyní si uvedeme tabulky s výsledky, kde budou chybět pevné disky. Ty mají k dispozici právě přední dvojici 120mm ventilátorů, které dokázaly náš testovací model HDD zchladit o 5 °C, což je dobrý výsledek. Ostatní komponenty tento ventilátor nezvládl ovlivnit, však vzduch od jeho lopatek spolehlivě zastaví disková šachta. A zde jsou další výsledky:


Zadní 120mm ventilátor
CPU
27 °C
48 °C
Chipset
40 °C
57 °C
GPU
60 °C
83 °C


Výsledky teplotních testů s využitím pouze jednoho zadního ventilátoru dopadly dle očekávání. On sám by na naši sestavu klidně stačil, a to zvláště díky tomu, že do skříně se velmi snadno téměř všudy směry dostane čerstvý vzduch. Je tu více než dost průduchů, jenomže ty bez ventilátorů bohužel nejsou opatřeny ani prachovými filtry, natož pak abychom měli možnost je uzavřít. A to je špatné, i když na druhou stranu bohužel velmi běžné.


Zadní 120mm ventilátor + přední před VGA
CPU
26 °C
47 °C
Chipset
38 °C
56 °C
GPU
58 °C
81 °C


Když zapojíme do procesu přední ventilátor před grafickou kartou, pak ten trošku více rozpohybuje vzduch a samozřejmě z toho má největší užitek samotná grafická karta, ale i procesor a čipová sada si polepší. Už tři ventilátory (tyto dva plus diskový) tedy stačí na to, abychom snadno uchladili průměrnou sestavu a víc jich nemá cenu zapojovat. Spíše bych se zaměřil na to, jak ucpat nepotřebné otvory, a zabránil tak vnikání prachu dovnitř a naopak unikání hluku ven. V Chieftecu by se pak měli zamyslet nad tím, zda hodlají pokračovat ve výrobě skříní, jež zrovna nepokračují ve šlépějích modelů, na nichž si tato firma vybudovala svou reputaci.reklama
reklama
reklama