reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linksys WRT54GX a WPC54GX: technologie SRX a MIMO v akci

30.6.2005, Martin Kuchař, recenze
Linksys WRT54GX a WPC54GX: technologie SRX a MIMO v akci
Zajímají vás WiFi technologie a novinky v této oblasti? Před nedávnem se rodina HWAP u Linksys rozrostla o dalšího člena. Je jím WRT54GX, který díky své nové technologii SRX a MIMO slibuje další nárůst rychlosti a větší pokrytí signálem. Aby však vše mohlo být patřičně otestováno, bylo potřeba požít klienta, který tyto technologie podporuje taktéž a tím je právě PCMCIA karta WPC54GX. V článku se s těmito novými členy velké rodiny seznámíme podrobněji a ukážeme si, jak se chovají v praxi.
Kapitoly článku:
První seznámení

Kdo by neznal společnost Linksys. Jejich síťové prvky jsou rozšířeny prakticky po celém světě a spolu se svým jménem nesou záruku spolehlivosti a kvality. V dnešní době vysokorychlostních přenosů, kdy každý uživatel žádá co možná největší konektivitu do sítě a internetu, nezbývá firmám nic jiného, než neustále přicházet s novými nápady, jak tyto požadavky uspokojit. Naštěstí ani Linksys nezaspal a přichází s novou modelovou řadou svých HWAP pod označením WRT54GX a klientských adaptérů WPC54GX. Obě tyto novinky podporují technologii SRX (Speed and Range eXpansion) a MIMO (Multiple Input Multiple Output).


Pohled na WRT54GX. (Pro zvětšení klikněte)

Hardwarové AP v sobě kombinuje prakticky tři samostatná zařízení. Jedná se o WiFi AP pro připojení uživatelů jak v 802.11b, tak i 802.11g a to buď s a nebo bez SRX. Dále pak 4-port switch, jenž pracuje v half / full-duplex 10/100 módech a nakonec plní toto AP funkci routeru pro snadné sdílení internetové konektivity. Technologie MIMO pak slibuje zvýšení rychlosti a dosahu signálu až trojnásobně díky dvou nezávisle vysílaným signálům, jež se navzájem překrývají a vyplňují mrtvá místa.


WPC54GX při pohledu z horní strany.

Jako klientská stanice nám posloužil další z řady nových produktů. Konkrétně se jednalo o již zmíněný WPA54GX, který je určen pro použití v PCMCIA slotech, jež jsou na noteboocích nebo některých PDA přístrojích apod. Samozřejmostí je podpora SRX, avšak karta samozřejmě dokáže pracovat i se staršími AP, které pracují v klasickém pásmu 802.11b nebo g. Díky technologii MIMO je pak opět slibován nárůst rychlosti při datových přenosech v síti a to i dokonce zpětně do sítí s obyčejným 802.11b.
reklama