Linksys WRT54GX a WPC54GX: technologie SRX a MIMO v akci
30.6.2005, Martin Kuchař, recenze

Zajímají vás WiFi technologie a novinky v této oblasti? Před nedávnem se rodina HWAP u Linksys rozrostla o dalšího člena. Je jím WRT54GX, který díky své nové technologii SRX a MIMO slibuje další nárůst rychlosti a větší pokrytí signálem. Aby však vše mohlo být patřičně otestováno, bylo potřeba požít klienta, který tyto technologie podporuje taktéž a tím je právě PCMCIA karta WPC54GX. V článku se s těmito novými členy velké rodiny seznámíme podrobněji a ukážeme si, jak se chovají v praxi.
Kapitoly článku:
- Linksys WRT54GX a WPC54GX: technologie SRX a MIMO v akci
- WRT54GX - balení
- WRT54GX - Technické parametry
- WPC54GX - balení
- WPC54GX - Technické parametry
- Testy
- Závěr
SRX (Speed and Range eXpansion) je založen právě na technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output) jež je klíčovou součástí nadcházejícího standardu 802.11n. MIMO využívá dvě rádia a tři antény, na bezdrátovém routeru a nebo klientském adaptéru, jež zajišťují zvýšení rychlosti a dosahu. Narozdíl od klasických WiFi sítí, kde dochází vlivem odrazů signálu k nežádoucímu rušení, MIMO je založen právě na těchto odrazech díky nimž dokáže pokrýt i jinak mrtvá místa a také díky více vysílacím prvkům jež všechny fungují v jednom kanálu je zajištěno již několikrát zmíněné rychlejší připojení.
Z hlediska ostatních parametrů má AP srovnatelné parametry se svými předchůdci. Pro čtenáře, jež se s těmito přístroji nesetkali zde popíšu všechny důležité i základní funkce.
Především určitě velice oceníte možnosti nastavení připojení k internetu. Můžete si vybrat buď adresu přidělenou DHCP serverem, Statickou IP, připojení skrze PPPoE nebo PPTp. Nakonec je zde ještě jedna mírně exotická volba v podobě TestraBig Pond jež je využívána prakticky pouze v Austrálii a tudíž je pro nás zcela zanedbatelná. Samozřejmostí je přidělování IP samotnému HWAP a ovládání DHCP serveru, kdy si uživatel může vybrat rozsahy adres, maximální počet připojených uživatelů a dobu po jaké dojde k výměně adresy. Mezi pokročilejšími uživateli je jistě velmi ceněná možnost statického a dynamického routování. Nechybí ani NAT mód.

Úvodní stránka WebManagementu.
Bezdrátová sekce má svou vlastní záložku a několik podkapitol pro ovládání zabezpečovacích prvků a pokročilého ladění. Zde je pro nás nejpodstatnější samozřejmě sekce pro zabezpečení. Od zcela běžných WEP 64bit přes WEP 128bit až po WPA RADIUS zabezpečený pomocí algoritmu TKIP. Dnes již zcela bežný MAC filter je zde velmi dobře ovladatelný neboť nejsme odkázáni pouze na jednoduché vypisování povolených uživatelů nýbrž můžeme nastavit zda chceme vypsaný seznam povolovat nebo zakazovat.

Wireless - ovládání WiFi části přístroje.
V dalších záložkách pak nastavujeme firewall, můžeme blokovat VPN na protokolech IPSec, PPTP a L2TP a samozřejmě také zakazovat WAN ping. Nesmím také opomenout Access Restriction (omezení přístupu) jež slouží pro různé omezovaní vybraných IP adres či MAC adres - můžeme je například v některé hodiny omezit pouze na základní prohlížení internetových stránek a zamezit jim přístup k jiným službám sítě apod.
Nakonec jsem si nechal tři záložky jež slouží pro pokročilou administraci. První z nich je Applications & Gaming jež slouží především pro přidělování rozsahů portů pro jednotlivé IP a aplikace s nimi spojené, ale také zde můžeme přesměrovávat porty z Internetu přímo na požadovanou IP adresu v lokální síti. To je užitečné například tehdy, když několik uživatelů je schovaných za routerem jež jim přerozděluje konektivitu do internetu a má pouze jednu veřejnou IP. V takovém případě stačí nastavit, že určité požadavky na určité porty se nebudou vyřizovat na routeru ale až u uživatele a tím pádem se může uživatel připojit na neveřejnou IP i z internetu (pouze ale na povolený port). V záložce Administration má administrátor HWAP možnost nechat vytvářet LOG (zápis všech činností jež přístroj vykonal), resetovat AP a nahrávat jiný firmware. .

Záložka Security.
Pohled na stranu konektorů zůstal ve stejném rozložení. Vedle sebe jsou postupně čtyři RJ-45 zdířky jež souží jak switch pro připojení uživatelů z metalické sítě. Vedle těchto čtyř konektorů se pak nachází ještě jeden RJ-45 jež je určen pro přivedení internetové konektivity pomocí ADSL nebo kabelové televize. Nakonec zde musí také být zdířka sloužící pro zapojení napájecího adaptéru.
Velice zajímavě je ale provedeno celé tělo zařízení - primárně je určeno jak pro pověšení na zeď, položení na svislo a postavení do vertikální polohy. Právě pro poslední možnost (postavení) slouží malý otočný podstavec na spodní straně přístroje, jež je v normálním stavu schován, ale pokud chceme AP postavit, tak jej stačí o 90 stupňů pootočit, čímž získáme stabilní základnu a nehrozí převrácení.
Za pozornost také stojí antény. Ty jsou jistě na první pohled tak poutavé, že oko zákazníka či uživatele nejprve směřuje právě na ně. Dvě horní antény jsou k sobě položeny pod úhlem 90 stupňů a poslední boční je pak vůči nim také v pravém úhlu. Samotné anténky se pak dají otáčet kompletně kolem své osy a vždy v jednom směru ohýbat do dvou mezistupňů. Tím pádem je možné je ohýbat prakticky všemi způsoby jež kohokoliv napadne. Bohužel ale tyto anténky jsou v AP přidělány napevno a tudíž neumožňují připojení externí antény.