Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linksys WRT54GX a WPC54GX: technologie SRX a MIMO v akci

30.6.2005, Martin Kuchař, recenze
Linksys WRT54GX a WPC54GX: technologie SRX a MIMO v akci
Zajímají vás WiFi technologie a novinky v této oblasti? Před nedávnem se rodina HWAP u Linksys rozrostla o dalšího člena. Je jím WRT54GX, který díky své nové technologii SRX a MIMO slibuje další nárůst rychlosti a větší pokrytí signálem. Aby však vše mohlo být patřičně otestováno, bylo potřeba požít klienta, který tyto technologie podporuje taktéž a tím je právě PCMCIA karta WPC54GX. V článku se s těmito novými členy velké rodiny seznámíme podrobněji a ukážeme si, jak se chovají v praxi.



Základní technické parametry jsou zcela jasné z tabulky. Jak už tomu bývá, tak tyto adaptéry se málo kdy nějak výrazně liší od svých předchůdců. Zde je tomu trochu jinak - podpora SRX a MIMO činí z této karty řekněme něco mírně jedinečného. Ostatní parametry jsou však již zcela běžné a průměrné.

Fotografie WPC54GX. Model je proveden v linksys barvách.

Karta samozřejmě pracuje i s běžnými sítěmi bez podpory SRX, které běží na standardech 802.11g a 802.11b. Plná zpětná kompatibilita je u těchto produktů prakticky nutností. Podstatná je také stránka zabezpečení - i na to výrobce myslel a do této karty přidal podporu jak pro obyčejné WEP 64 a 128bit, tak i pro WPA, AES a TKIP algoritmus. Tímto krokem je zajištěna poměrně slušná ochrana a pokud je na HWAP zároveň zapnuta funkce MAC filteringu, tak nabourání do této sítě je již velmi obtížné až prakticky téměř nemožné.

Na CD může uživatel kromě návodu nalézt také velmi šikovnou utilitu, jež nahrazuje standardní Windows vyhledávání bezdrátových sítí. Pomocí tohoto programu můžeme snadno zjistit úroveň zabezpečení, SSID, provozní kanál a další podstatné informace.


Hlavní okno utility pro vyhledávání bezdrátových sítí.

Po kliknutí na tlačítko ADD si pak můžeme ručně přidávat upřednostňované sítě do seznamu. Tato funkce má veliký význam pokud si chceme jako deafultní síť zvolit tu, jež má blokované SSID broadcasting a tudíž ji nenalezneme pomocí těchto standardních programů.


Zmiňované okno pro zadávání parametrů hledaných bezdrátových sítí.

Jak si karta se svou novou SRX technologií povede ve skutečnosti si ukážeme v následující kapitole.