Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lite-On LXR-24101A - vypalovačka s rozhraním USB 2.0

8.7.2002, Josef Brož, recenze
Lite-On LXR-24101A - vypalovačka s rozhraním USB 2.0
Mnoho lidí pracuje s počítačem (notebookem) na cestách, a proto se výrobci CD-RW mechanik orientují i na tuto část trhu. Tento trend sleduje i společnost Lite-On, která patří mezi přední výrobce optických zařízení.
Mnoho lidí pracuje s počítačem (notebookem) na cestách, a proto se výrobci orientují i na tuto část trhu. Tento trend sleduje i společnost Lite-On, která patří mezi přední výrobce optických zařízení. Lite-On je proslulý výrobou rychlých mechanik za zajímavé ceny. Společnost nyní rozšiřuje nabídku svých produktů a uvádí na trh externí zapisovací mechaniku Lite-On LXR-24101A 24x/10x/40x. Mechanika je určena především pro počítače vybavené rozhraním USB 2.0.


Obr. 1 - Externí mechanika Lite-On LXR-24101A


Mechaniky Lite-ON sice dosahují v testech výborných výsledků. Bohužel jsou známé i svojí hlučností a méně kvalitním zpracováním mechanických částí.

Design a rozhraní

Mechanika disponuje speciálním (univerzálním) 36-pinovým IDE konektorem. Lite-On LXR-24101A můžete připojit nejen na USB 2.0, ale i na FireWire a PCMCIA. Součástí balení je pouze kabel na připojení k USB 2.0. Kabely pro ostatní rozhraní si musíte přikoupit. Přestože je doporučeno připojovat mechaniku k USB 2.0 - Lite-On umí pracovat i na USB 1.1


Obr. 2 - Externí mechanika Lite-On LXR-24101A
klikněte pro zvětšení

Návrháři Lite-On se snažili připravit lehkou a mobilní mechaniku. LXR-24101A váží cca 0.6 Kg. Díky svým rozměrům 152.0 x 44.3 x 198.0 mm však mechanika rozhodně nepatří k nejmenším. Výrobce použil zajímavou kombinaci tmavě modrých plastů s tmavě stříbrnými dvířky. Mechanika připomíná modernější verzi prvních discmanů. Na první pohled bych mechaniku LXR-24101A označil za poměrně elegantní. Pokud jste však měli možnost pracovat s Plextorem S88TU, uznáte, že design Lite-On není zase tak zdařilý. Na druhou stranu vše závisí jen a jen na uvážení a vkusu uživatele.

Obecně vzato, mechanika působí poměrně robustním dojmem. Skrze prosklený otvor, který se skládá z několika "elips", můžete sledovat otáčející médium. Jak vtipně poznamenal kolega - prosklená část vypadá jako "hubený sněhulák". V plastových dvířkách mechaniky je uchycena modrá spirála. Při roztáčení disku vytváří rotující spirála zajímavý "psychedelický" efekt.

Kloub, který drží kryt mechaniky, je pouze na jedné straně. Toto řešení není zcela ideální. Spoje na sebe občas zcela nepřilehnou a dvířka nelze zavřít.


Obr. 3 - Externí mechanika Lite-On LXR-24101A

Na přední části jsou dvě diody indikující zápis a čtení média. Levá dioda během čtení svítí zeleně a pravá dioda při zápisu červeně. Vpravo od tlačítka pro otevření dvířek je klasický otvor, kterým lze médium nouzově vyjmout. Na pravém boku mechaniky se nachází ovládání hlasitosti a konektor pro připojení sluchátek.


Obr. 4 - Lite-On LXR-24101A boční pohled

Napájení je řešeno samostatně na zadní straně. Konektor pro připojení napájení je vlevo. Na pravé straně je 36-pinový konektor připojující mechaniku k USB 2 řadiči.


Obr. 5 - Lite-On LXR-24101A zadní pohled

Mechanika nemá žádné speciální ovládací prvky (paly/skip), tedy pomineme-li tlačítko na "otevření" dvířek pro vyjmutí média. Mechaniku LXR-24101A bohužel nelze použít jako samostatný audiopřehrávač (přehrávání hudby bez připojení k počítači). Pokud by výrobce tuto vlastnost do mechaniky zařadil a rozšířil (např.) o přehrávání mp3 - dostali byste skvělou multifunkční zapisovací mechaniku a samostatný přehrávač CD/mp3. Cena výrobku by však byla podstatně vyšší. Zmiňované řešení nabízí například starší mechanika Yamaha 70 (12×8×24×).