Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lite-On LXR-24101A - vypalovačka s rozhraním USB 2.0

8.7.2002, Josef Brož, recenze
Lite-On LXR-24101A - vypalovačka s rozhraním USB 2.0
Mnoho lidí pracuje s počítačem (notebookem) na cestách, a proto se výrobci CD-RW mechanik orientují i na tuto část trhu. Tento trend sleduje i společnost Lite-On, která patří mezi přední výrobce optických zařízení.
Originální balení obsahuje:
  • Mechaniku Lite-On LXR-24101A USB 2.0 CD-RW
  • Quick Installation Guide - rozkládací list s manuálem v 10 jazycích
  • Nero Burning Rom Software CD - 5.5.7.2.
  • 1x Lite-On 80 min CD-R médium
  • 1x Lite-On 74 min 12x High Speed CD-RW médium
  • napájecí kabel
  • USB kabel
  • Audio kabel s 3.5" stereo jacky...
  • Klasickou disketu s USB drivery pro Windows 98 (USB Adapter Cable Driver)

Dodávaný software:

Mechanika Lite-On LXR-24101A je dodávána se software balíkem firmy Ahead. Mimo programového vybavení Nero 5.5 obsahuje dokumentaci a drivery k mechanikám Lite-On. Firma Lite-On dodává většinu dokumentace v elektronické podobě. Proto k mechanice místo obsáhlého papírového manuálu dostanete jen list se schematickým popisem instalace "Quick Installation Guide". Zpět k software...

Nero Burning Rom - patrně nejlepší univerzální vypalovací software, který je momentálně na trhu. Program umožňuje zápis na CD a DVD média. Mimo jiné podporuje zápis disků ve formátu Video-CD, tvorbu Audio-CD z mp3 (včetně aplikace filtrů) a spoustu dalších věcí. K mechanice LXR-24101A je program dodáván ve verzi 5.5.7.2.
InCD - software umožňující packet writing (podobně jako konkurenční software DirectCD). S pomocí technologie packet writing můžete své CD-RW disky využívat podobně jako klasické diskety. InCD je dodáván ve verzi 3.20.


Obr. 6 - Ahead Nero - instalace software

Aktualizované verze výše uvedených programů můžete stáhnout na stránkách firmy Ahead software. www.nero.com

USB vs. FireWire

USB je dnes již naprosto běžné rozhraní a lze přes něj připojit široké spektrum periferií. Za všechny vzpomenu hlavně USB tiskárny, klávesnice, myši, joysticky, scannery, tablety a v neposlední řadě digitální fotoaparáty. USB rozhraní umožňuje připojit až 127 zařízení. Výhodou je podpora systému Plug&Play.


Obr. 7 - Mechanika Lite-On LXR-24101A připojená na USB 1.1

USB zařízení se stala populární především díky nenáročné instalaci a bezproblémovému provozu. Největším přínosem je možnost připojování a odpojování jednotlivých zařízení za chodu PC bez nutnosti restartu nebo vypínání a zapínání. Kabel mezi dvěma USB zařízeními nesmí přesahovat délku 5m.


Obr. 8 - USB logo

Rozhraní USB 1.1 dosahuje přenosové rychlosti až 12 Mbit/s. Pro nenáročná zařízení typu klávesnice, myš, atd je to 1.5 Mbit/s. USB bylo původně navrženo jako levná náhrada paralelních a sériových portů. K výhodám USB patří fakt, že se nemusíte zabývat jumperováním, nastavováním biosu, DMA, atd.


Obr. 9 - USB logo

Počátkem roku 1999 oznámily společnosti Intel, Microsoft, Compaq, NEC, Hewlett-Packard specifikace rozhraní USB 2.0 (Universal Serial Bus). Rozhraní bylo navrženo pro připojení vysokorychlostních zařízení (digitálních video kamer a mobilních zařízení) k osobním počítačům. K podpoře platformy USB se hlásí tzv. USB Implements Forum. Členy fora jsou dále společnosti a firmy jako Philips, ABIT, ATI, SUN a mnoho dalších.

http://www.usb.org/app/db/search/contacts/

Bohužel USB 1.1 (12 Mbit/s) je již překonanou záležitostí a např. pro vysokorychlostní zápis a čtení CD-R naprosto nevyhovuje. Proto bylo uvedeno rozhraní USB 2.0, které nabízí vysokorychlostní přenos až 480 Mbit/s (60 MB/s). Délka kabeláže je opět omezena na 5 metrů. Velkou výhodou USB 2.0 je v podstatě 100% kompatibilita se staršími (a pomalejšími) USB 1.1 zařízeními. USB pomalu nahrazuje klasické porty. Příkladem tohoto trendu je například nová deska ABIT IT7, jejíž recenzi najdete na našem serveru.

FireWire - největším konkurentem pro USB je rozhraní FireWire známé též jako IEEE 1394. FireWire dosud nacházel uplatnění hlavně v oblasti, kde dochází ke spojení počítačů a digitální techniky (DV/Digital8 kamery, videa, atd.). Rozhraní FireWire dosahuje teoretických rychlostí kolem 400 Mb/s. FireWire se těší podpoře několika významných firem - například Sony, Apple, Creative Labs a je na trhu podstatně delší dobu než USB 2.0.


Obr. 10 - Logo rozhraní FireWire (IEEE 1394)

Za menší podíl FireWire na trhu může marketing výše uvedených společností. Každá firma prodává svá FireWire řešení pod různými názvy - Sony má svůj iLink, Creative Labs SB 1394, atd. Za této situace bylo těžké přesvědčit zákazníka, že technologie, do které hodlá investovat, je rozšířená a perspektivní. Naštěstí společnost Apple nedávno uvolnila svůj obchodní název "FireWire" a patřičné logo technologie. Nyní mohou i ostatní výrobci používat označení "Ohnivý drát". Na druhou stranu pochybuji, že by se gigant formátu Sony přizpůsobil.

Srovnávací tabulka


Tab. 1 - srovnávací tabulka rozhraní (IDE, USB, FireWire, atd)

Pozn.: V další části recenze se podíváme na vybavení mechaniky LXR-24101A.