Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lite-On LXR-24101A - vypalovačka s rozhraním USB 2.0

8.7.2002, Josef Brož, recenze
Lite-On LXR-24101A - vypalovačka s rozhraním USB 2.0
Mnoho lidí pracuje s počítačem (notebookem) na cestách, a proto se výrobci CD-RW mechanik orientují i na tuto část trhu. Tento trend sleduje i společnost Lite-On, která patří mezi přední výrobce optických zařízení.
Specifikace mechaniky Lite-On LXR-24101A


Tab. 2 - specifikace mechaniky Lite-On LXR-24101A

Specifikace mechaniky byly převzaty z domovské stránky firmy Lite-ON.

http://www.liteonit.com/new_p_E/english--p-rw24101A(1).htm

Vlastní instalace mechaniky je především otázkou zručnosti uživatele. Jediné co musíte zvládnout je zapojení několika kabelů do správných konektorů. Plug and play v praxi.

Používáte-li Windows ME/2000/XP, nebudete potřebovat pro USB 2.0 speciální drivery. Pokud však hodláte mechaniku instalovat do počítače se systémem Windows 98SE, budete muset využít speciální ovladače. USB 2.0 drivery najdete (mimo jiné) i na CD spolu s programem NERO.

Vybavení mechaniky (Smart-X, Smart-Burn)

Vypálení CD-R média se díky novým vysokorychlostním mechanikám stalo otázkou několika málo minut. Výrobci si uvědomují, že vyšší rychlosti kladou značné nároky na mechaniku, médium a hardware počítače. Během 24x zápisu na CD-R musí počítač udržovat stabilní datový tok a dodávat až 3600 KB/s dat. Podobně jako firma Teac, Plextor, atd - i společnost Lite-On vybavuje své mechaniky technologií, která zabraňuje zničení vypalovaného média z důvodu "podtečení" bufferu. Mechanika LXR-24101A obsahuje technologie SMART-BURN a SMART-X.
  • SMART-X (Smart Monitoring & Adjusting Read-speed Technology for eXtraction) - Jedná se o technologii, která podporuje vysokorychlostní extrakci audia a VCD. Technologie umožňuje zvolit ideální rychlost čtení. Při grabování Audio CD technologie zvýší otáčky na maximum. Během vlastního přehrávání (Audio CD, VCD, mp3) naopak otáčky snižuje a tím potlačuje hlučnost mechaniky. Technologie se dokáže přizpůsobit i při čtení poškrábaných CD, kdy mechanika sníží rychlost čtení, aby se vyvarovala chybám.
  • SMART-BURN (Smart Monitoring & Adapting Recording Technology for BURNing) - Smart-Burn není pouze "burn-proof" technologií, jak by se na první pohled zdálo. Jedná se o souhrn technologií, které mají zajistit co nejkvalitnější zápis. Smart-Burn zjišťuje kvalitu média, nejvyšší možnou rychlost, testuje OPC, atd. Smart-Burn se v podstatě chová podobně jako technologie použité v mechanice Teac CD-W540E.


Obr. 11 - princip technologie SMART-BURN

Mechanika provádí testy OPC (Optical Power Calibration). Podle zjištěných výsledků a kvality média upraví kalibraci laseru a rychlost zápisu. Pokud je médium vyhodnoceno jako nekvalitní nebo nastanou během zápisu problémy - mechanika opět upraví rychlost zápisu. Nejdůležitější součástí SMART-BURN je technologie podobná "BURN-Proof" (fy. Sanyo), která chrání proces zápisu před přerušením z důvodu "podtečení" bufferu.