Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech G510: následovník G15

16.3.2012, Jan Vítek, recenze
Logitech G510: následovník G15
Klávesnice Logitech řady G většinou stojí za to, a tak jsme nechtěli zapomenout na recenzi modelu G510, jenž patří mezi ty nejlépe vybavené modely, neboť disponuje 18 programovatelnými klávesami a také displejem, stejně jako legendární model G15.
Kapitoly článku:
  1. Logitech G510: následovník G15
  2. Nastavení a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Klávesnice Logitech Gaming Keyboard byla představena již v roce 2010, ale my jsme si ji dosud v recenzi nepředstavili, a tak, když došla ve várce společně s jinými periferiemi tohoto výrobce, bylo rozhodnuto. Už po zběžném prozkoumání je jasně patrné, že tato klávesnice je nástupcem (nebo přesněji řečeno jedním z nástupců) klávesnice Logitech G15, která ve své době vytvořila pěkný rozruch a většina těch, kterým dosud funguje, na ni nedá dopustit. Od modelu G510 proto nebudeme čekat o nic méně, neboť pak by nešlo o nástupce, ale o chudšího příbuzného.
- klikněte pro zvětšení -


Samotný Logitech u této klávesnice zmiňuje především informační displej, který dostal vlastní obchodní značku GamePanel a dokáže nás informovat o všem možném, třeba o nejnovějších událostech, přehrávaných multimédiích, systémových údajích, VoIP komunikaci, atp. Pak se bude hodit celkem 18 programovatelných kláves se třemi přepínači, nad čímž mohou zajásat především milovníci simulátorů, ale tyto klávesy se budou dobře hodit i pro vážnou práci. Barva podsvícení je tentokráte volitelná, dále může G510 detekovat až pět najednou stisknutých kláves a zapomenout nesmíme ani na integrované 3,5mm konektory pro sluchátka a mikrofon, přičemž veškerá komunikace mezi klávesnicí a počítačem zůstává na jediném rozhraní - USB.

Logitech G510 přišla v klasickém zeleno-černém obalu, kde byla společně s příslušenstvím a oddělitelnou podložkou pod zápěstí. Nyní k jejím specifikacím.

Model
Logitech Gaming Keyboard G510
Rozměry
510 x 212 x 16 mm
Hmotnost
1,1 kg
Klávesy apod.
18x programovatelné klávesy G, 3x přepínač režimů M
Podsvícení a displej
libovolné podsvícení hlavních + G kláves + displeje
žluté a červené podsvícení přepínačů M
2 úrovně - vypnuto, zapnuto
LCD displej GamePanel, jednobarevný, grafický
Rozhraní
USB 2.0
Kompatibilita software
Windows XP, Windows Vista či Windows 7 (32/64bit)
Mac OS X 10.4 a novější


Zpracování klávesnice


Logitech pro výrobu své G510 využil především tmavé plasty, které mají matný povrch (až na oblast kolem displeje) a dobře kontrastují se stříbrnou metalízou kolem kláves. Celá konstrukce je na můj vkus poněkud více ohebná, což lze asi nejvíce poznat, když si na klávesnici položíte zápěstí. Ta si ihned sedne svým středem na stůl, takže by bylo lepší, kdyby výrobce použil více opěrných nožek. Na druhou stranu si toho po nějaké době ani nevšimnete.
- klikněte pro zvětšení -


Klávesnice také překvapí svou bohatou výbavou danou velkým počtem tlačítek, přepínačů a samozřejmě i displejem, který sám o sobě má k dispozici pět tlačítek. Hned v pravé části máme veškeré speciální programovatelné klávesy označené jako G1 až G18. Jsou stejně jako u klávesnice G15 sestaveny do třech skupin po šesti a nad sebou mají oranžově podsvícené profilové přepínače M1, M2 a M3 a červeně podsvícené tlačítko MR. To jako obvykle poslouží k rychlému zaznamenání a přiřazení makra. Stačí ho stisknout, dále si vybrat příslušnou klávesu G, následně na klávesnici provést to, co se má zaznamenat a nakonec akci potvrdit dalším stiskem tlačítka MR.

Dále máme v levé části nad klávesou F1 také přepínač s piktogramem joysticku, jímž můžeme deaktivovat klávesy Windows, jejichž nechtěný stisk by nás mohl z prostředí hry přenést do desktopového prostředí. To je celkem rozšířená funkce, již nenabízí pouze klávesnice od Logitechu. A nakonec tu jsou dvě blízká tlačítka s přeškrtnutými sluchátky a mikrofonem, takže je jasné, že dokáží ihned ztišit zapojená sluchátka nebo vypnout mikrofon. Dva 3,5mm jacky jsou totiž umístěny v hraně klávesnice hned nad těmito tlačítky.

Ve střední části klávesnice máme její chloubu - jednobarevný LCD displej, jehož barevný tón se mění podle toho, jakou barvu nastavíme klávesám. Jeho rozměry jsou 60 x 16 mm a rozlišení 160 x 43 pixelů, takže se na něj vejde až pět řádek textu. Ve výsledku si tak na něm budeme moci prohlížet nejnovější zprávy, zapnout stopky, sledovat vytížení systému, zobrazit hodiny a datum, ukázat došlé e-maily a nebo cokoliv jiného, pokud seženete nebo vytvoříte příslušný plug-in (aplet). Displej má nalevo od sebe jedno tlačítko, které přepíná mezi aktivovanými aplety. Pod ním jsou pak další čtyři, které poslouží samotnému apletu, takže se s jejich pomocí můžete probírat nejnovějšími zprávami a případně si nějakou rovnou nechat zobrazit ve výchozím webovém prohlížeči.

Pravá část klávesnice je věnována ovládání zvuku a multimédií, ale nejblíže displeji má tlačítko umístěné nad klávesou F12, jehož funkcí je zapínání a vypínání podsvícení (včetně displeje). Pak tu jsou obvyklé kontrolky Caps Lock, Scroll Lock a Num Lock a až za nimi tlačítka pro ovládání multimédií (přehrát/pauza, stop, posun zpět a vpřed). Nad numerický blok se ještě vešlo tlačítko pro ztišení zvuku (mute) a nakonec rolovací váleček, s jehož pomocí nastavíte v systému hlasitost zvuku. To bychom měli veškeré speciální prvky, kterými Logitech G510 oplývá a nyní pár slov k hlavním klávesám.
- klikněte pro zvětšení -


Tato klávesnice přišla ve výchozím provedení, tedy v US verzi. Dle serveru Heureka se prodává také CZ verze, ale v menšině. Měla by ale být vybavena podsvícenými klávesami s českými znaky. Nicméně ta naše přišla vybavena velkým dvouřádkovým Enterem, nabízí i dlouhý Backspace a pravý Shift, takže to musel nutně odnést levý Shift, jenž je jen o trochu větší než normální klávesa. Výška kláves je plná, takže Logitech nezvolil žádný kompromis mezi desktopovou a notebookovou a klasické je i provedení střední části a numerického bloku.

Opačná strana klávesnice neukáže nic překvapivého. Máme tu dvě vyklápěcí nožky pro nastavení mírného sklonu, dvě gumové podložky proti klouzání a také několik otvorů, kudy bude moci uniknout tekutina, která vám vyšplíchne na klávesy.

Nakonec se na klávesnici podíváme ještě z boku, aby vynikla výška kláves a celkový profil.


Příslušenství


Kromě samotné klávesnice se v balení nachází už jen nějaké tištěné materiály, z nichž se dozvíme základní informace o jejím použití, což po přečtení této recenze nebudete potřebovat.