Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech G510: následovník G15

16.3.2012, Jan Vítek, recenze
Logitech G510: následovník G15
Klávesnice Logitech řady G většinou stojí za to, a tak jsme nechtěli zapomenout na recenzi modelu G510, jenž patří mezi ty nejlépe vybavené modely, neboť disponuje 18 programovatelnými klávesami a také displejem, stejně jako legendární model G15.
Kapitoly článku:

Nastavení klávesnice


K základnímu provozu pochopitelně není zapotřebí žádný software, avšak pro OS Windows XP, Vista a 7 (32 & 64bit) je připraven ke stažení Logitech Gaming Software, který u herních periferií nahradil SetPoint. Software jsme si stáhli ve verzi 8.20.74 ze dne 19.12.2011 (cca 50 MB) a nainstalovali, během čehož tento software nabídl svou českou verzi, sám detekoval připojené zařízení a nakonec nabídl registraci produktu, instalaci World of Warcraft Starter Edition, Ventrilo a Curse Client.
- klikněte pro zvětšení -


Tento software nám nabídne pět hlavních obrazovek, mezi nimiž se přepínáme pomocí spodních ikonek. Hned první z nich reprezentovaná domečkem ale pouze ukáže obrázek celé klávesnice, kolem jejíchž kláves G nebo kolem displeje se rozsvěcuje aura, která na ně má upozornit. Jinak tu není vůbec nic, takže můžeme kliknout zvýrazněné oblasti, nebo si vybrat dole příslušnou ikonku a přesuneme se do dalších obrazovek.
- klikněte pro zvětšení -


Zde již budeme moci tvořit nová makra a jiné příkazy, které budeme moci přiřazovat jednotlivým klávesám G, přičemž se budeme přepínat mezi jednotlivými módy (M1, M2 a M3) a tvořit profily, které budou přiřazeny jednotlivým aplikacím (hrám). Celý koncept je tedy jasný a velmi jednoduchý. Navíc jej Logitech sjednotil a využívá je u svých moderních herních klávesnic i myší, jak ukazuje nedávný test Gaming Mouse G300 nebo Gaming Keyboard G105.

Nové příkazy můžeme tvořit pomocí znaménka plus, přidat si je do seznamu a pak přetáhnout na požadovanou klávesu G, nebo na ni rovnou klikneme a vybereme si požadovanou akci.

Pro samotnou tvorbu poslouží již obvyklý Editor příkazů. Ten dovoluje vytvořit několik typů včetně stisku klávesy, více kláves, nebo rovnou celého bloku textu, pak tu je ovládání multimédií, klávesové zkratky (kopírování, minimalizace okna, apod.), spuštění zástupců či otevření složek, spuštění obvyklých aplikací (kalkulačka, e-mailový klient, webový prohlížeč, atd.) a nakonec je tu Ventrilo s funkcemi pro hlasovou komunikaci.

Při zakládání nových profilů je třeba si vybrat jejich název, volitelně i zadat podrobnější popis a nutné je zadat cestu ke spustitelnému souboru, jímž danou aplikaci nebo hru startujete. Profil lze také uzamknout, aby nešel po dobu běhu hry přepnout a pro usnadnění můžeme využít nastavení jiných profilů i pro nový, což se hodí třeba v případě, že bude určen pro podobnou hru.

Třetí záložka nám ukáže dostupné aplety pro displej, které si můžeme zaškrtnout a případně konfigurovat. V okně vedle jsou pak na výběr dvě funkce tlačítka umístěného vedle displeje. Co se týče výchozích apletů, pak jde o Countdown Timer (stopky a časovač), POP3 Monitor došlých e-mailových zpráv, RSS čtečka zpráv, Media Display zobrazující informace o právě přehrávaných multimédiích, přepínač mezi jednotlivými profily, pak Performance Monitor ukazující vytížení procesoru a operační paměti a nakonec LCD clock ukazující analogové i digitální hodiny a datum. Další aplety si musíte sehnat sami, nebo je vytvořit.
- klikněte pro zvětšení -


Duhová žárovka nás přenese do nastavení podsvícení, kde si jednoduše myší v RGB obrazci zvolíme barvu pro podsvícení kláves a vybraných tlačítek, popřípadě k tomu využijeme posuvníky s hodnotami 0 - 255 pro přesné nastavení. Pokročilé nastavení zahrnuje pouze to, aby každý profil mohl mít svou vlastní barvu.
- klikněte pro zvětšení -


Nakonec je tu mezi hlavními záložkami nástroj pro přenos jednotlivých profilů mezi počítačem a pamětí klávesnice, díky čemuž si je můžem zálohovat a dále šířit. V malém koláčovém grafu se ukáže využitá paměť v klávesnici.
- klikněte pro zvětšení -


Pak jsou tu samozřejmě také obvyklá globální nastavení, k nimž není třeba nic dodávat, protože mají u sebe všeříkající popisky: