Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech G510: následovník G15

16.3.2012, Jan Vítek, recenze
Logitech G510: následovník G15
Klávesnice Logitech řady G většinou stojí za to, a tak jsme nechtěli zapomenout na recenzi modelu G510, jenž patří mezi ty nejlépe vybavené modely, neboť disponuje 18 programovatelnými klávesami a také displejem, stejně jako legendární model G15.
Kapitoly článku:

Zkušenosti z provozu


Tato klávesnice lze velmi dobře využít i pro psaní dlouhých textů a uživatele zvyklého na klasické rozložení kláves nijak nepřekvapí. Logitech u ní zachoval klasickou podobu včetně střední části a numerického bloku, takže ji stačí zapojit a ihned můžete psát i poslepu. Tlačítka by ale zasloužila alespoň o trošku lepší hmatovou odezvu, ovšem někdo zase může ocenit, že klávesnice není příliš hlučná a tlačítka mají měkký dosed. Osobně bych také ocenil možnost nastavení většího sklonu, však bývalo běžné, že klávesnice měly dvě sady nožek - jedny větší a jedny menší a na to dnes výrobci moc nemyslí.
- klikněte pro zvětšení -


Co se týče speciálních kláves, pak ty fungují dobře a spolehlivě včetně ovladačů zvuku a přehrávání multimédií. Tlačítka Play, Stop a další spolupracují třeba i s přehrávačem VLC Media Player, ovšem pokud jste zvyklí mít otevřené okno s nějakým filmem a aktivně využívat jinou aplikaci, potom tato tlačítka pracovat nebudou, dokud neoznačíme okno s přehrávačem.

Klávesy G, jichž je velkorysý počet, nám dávají mnoho možností. Díky nim můžeme zapomenout na klávesy WASD pro ovládání pohybu postavy ve hrách a využít třeba G8, G10, G11 a G12, okolo nichž jsou na dosah další klávesy. To ale bude samozřejmě vyžadovat čas a ochotu si zvyknout. Jinak je ale můžeme samozřejmě využít i jinak, třeba pro nákup výbavy v CS, nebo pro speciální funkce v simulátorech, které jsou obvykle přiřazeny kombinacím kláves. A nemusí jít ani o hry, ale třeba o grafické editory či jiné "vážné" aplikace. Jde tedy o již léty prověřený systém známý již od dob původního modelu Logitech G15.

Podsvícení klávesnice má zde tu výhodu, že si můžeme každému profilu přiřadit libovolnou barvu. S pomocí tlačítka na klávesnici už nelze měnit intenzitu podsvícení, což ani nevadí, protože nastavená úroveň je tak akorát a vždycky si můžete zvolit tmavší odstín v obslužné aplikaci. Podsvícení popisků kláves však není rovnoměrné. To je velmi častý problém takových klávesnic, který vzniká kvůli provedení průsvitné části v čepičkách kláves. Větší popisky (Caps Lock, atp.) tak nejsou podsvíceny celé, ovšem i tak jde spíše o estetiku než o funkčnost, protože i přesto se můžeme ve tmě snadno orientovat a o to jde především. A pak můžu zmínit ještě jednu očividnou věc - malý kontrast popisků kláves, kvůli němuž musíme zapnout podsvícení už v šeru, jenomže to je problém snad všech podobně provedených podsvícených klávesnic.

Displej GamePanel je v tomto případě velmi důležitou součástí, která může být užitečná, ale její role stojí a padá na apletech, které seženeme nebo vytvoříme (programovací jazyk Lua). Tady již záleží na aktivitě každého uživatele. Podívat se můžete třeba na fóra Logitech nebo hledat jinde. Logitech krom toho přímo podporuje i řadu her, jež umí některé informace posílat přímo na GamePanel.


Závěr


Logitech nám v podobě klávesnice Gaming Keyboard G510 nabídne nástupce modelu Logitech G15, s nímž jej pojí počet i rozvržení programovatelných kláves G i přítomnost malého displeje GamePanel, pro nějž si také můžeme najít vlastní využití. Krom toho má v nabídce i model G19 (recenze) pro náročnější, kteří ocení barevný displej, ale nebude jim vadit o šest G kláves méně. Vedle osmnácti G kláves tu máme rovněž multimediální tlačítka pro ovládání zvuku i přehrávání hudby či videa, ovladač podsvícení (zapnout/vypnout) a deaktivaci kláves Windows. Samotný displej má k dispozici rovnou pět tlačítek - jedno pro přepínání apletů a funkce ostatních určuje právě aktivovaný aplet.- klikněte pro zvětšení -


Klávesnice G510 má dobře zpracované tělo, které by ale zasloužilo ještě jednu oporu ve svém středu a v jejím příslušenstvím také najdete odpojitelnou podložku pod zápěstí. Vedle speciálních tlačítek tu jsou také zabudované konektory pro sluchátka a mikrofon, přičemž klávesnice se stále připojuje jen přes rozhraní USB, takže využívá vlastní zvukové řešení. Zde bych možná uvítal, kdyby tu byly jen průchozí konektory, jež bychom připojili k naší zvukovce, protože dle mého subjektivního názoru není zvukovka v G510 příliš kvalitní a v živosti přednesu ji předčí i externí Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro. Pak by mohl Logitech i o něco srazit celkovou cenu.

Displej pracuje dobře a dělá to, co má, přičemž barva jeho podsvícení závisí na tom, jakou barvu si zvolíme pro klávesy a ta může být libovolná. Stejně jako u předchozích modelů ale ani zde nejsou klávesy podsvícené rovnoměrně, ovšem, jak jsem již psal, to je spíše estetický problém. Logitech Gaming Software je již také vyspělý, slib pěti najednou stisknutelných a rozpoznaných kláves byl dodržen a tím můžeme celou recenzi ukončit.


Dobré rozložení kláves
Hmatová odezva kláves by mohla být lepší
Podsvícení s libovolnou barvou + displej
Nerovnoměrné podsvícení kláves
18 programovatelných kláves + multimediální tlačítka
Vyšší cena
Cena v době testování: 2 650 Kč s DPH, záruka 2 roky


Za zapůjčení Logitech Gaming Keyboard G510 děkujeme Logitechu