reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech G900 Chaos Spectrum: bezdrátový herní univerzál

1.6.2016, Jan Vítek, recenze
Logitech G900 Chaos Spectrum: bezdrátový herní univerzál
Logitech G900 s podtitulem Chaos Spectrum byla představena teprve letos v březnu a my si ji dnes vyzkoušíme jako herní myš, která má souměrný tvar vhodný pro praváky i leváky a nabízí bezdrátové rozhraní i vyměnitelná tlačítka.
Kapitoly článku:
Pro odemčení všech možností myši Logitech G900 Chaos Spectrum slouží software Logitech Gaming Software, který jsme stáhli v nejnovější verzi 8.83.85. Stáhnout musíme cca 118 MB, protože jde o univerzální aplikaci obsluhující řadu periferií Logitech řady G. Po instalaci poznáme, že tu máme dobře známé rozhraní, jehož první obrazovka s ikonou domečku slouží především k tomu, abychom se mohli přepnout mezi více periferiemi Logitech řady G, jež můžeme mít nainstalovány v jednom systému. My jsme v něm ale měli jen jedinou, myš G900, přičemž si zde můžeme vybrat, zda máme použít profily z paměti myši, nebo profily uložené v počítači.



V druhé obrazovce budeme volit mezi až 5 profily, které si myš dokáže zapamatovat, přičemž na výběru pak bude záviset to, jaké funkce a rozlišení se ve zbytku obrazovky ukáže. Co se týče tlačítek, pak programovat můžeme jako obvykle všechna až na ta hlavní, která lze pouze navzájem prohodit. Všem ostatním můžeme přiřadit buď speciální funkce (přehrávání multimédií, nastavení zvuku, G-Shift, atp.), klávesy či kombinace kláves a pak celá makra složená z kláves, přičemž jedinou volbou je to, aby aplikace zaznamenávala reálné prodlevy mezi stisky kláves. Vhodnou volbou je G-Shift, což funguje jako přepínač, jenž umožní tlačítkům přiřadit alternativní funkci (opět kromě hlavních tlačítek). To už jsme měli možnost využít i u starších modelů herních myší Logitech.



- klikněte pro zvětšení -

Speciálně u této univerzální myši si můžeme vybrat 4 styly rozvržení, které určí, zda budou aktivní všechna boční tlačítka, nebo jen na jedné ze stran, nebo případně vůbec žádné. Zbytek nastavení se týká senzoru a rozhraní. Můžeme si nastavit až 5 úrovní, mezi nimiž budeme přepínat pomocí vrchních tlačítek myši. Hodnoty se nastavují pro obě osy stejné, a to po krocích 50 dpi. Dotazovací frekvence může být standardních 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz nebo až maximálních 1000 Hz, což platí pro USB i rádiové rozhraní.



Třetí záložka se týká podsvícení a i to bude pochopitelně záviset na zvoleném profilu. Z možností poznáme, že logo G a indikátory nastaveného rozlišení (DPI) mohou být podsvíceny nezávisle na sobě, respektive můžeme logo či strany libovolně vypnout, ale už ne jim přiřadit různé styly podsvícení. Ostatní nastavení platí pro ně společně a jde o dva efekty - cyklické prolínání všech barev spektra a efekt dýchání, čili pulzování jedné barvy, jejíž libovolný odstín si pak vybereme v menu, které se objeví v levé části okna. Pouze u efektu dýchání lze zvolit to, zda se má týkat loga G i indikátorů DPI. Pokud u tohoto efektu něco deaktivujeme, bude příslušná část podsvícena stále a neměnně. Nakonec můžeme u obou efektů nastavit jas a rychlost, což se týká rychlosti pulzování či prolínání barev a pak je tu také možnost synchronizace nastaveného podsvícení s jinými periferiemi Logitech, které to ale musí podporovat.



- klikněte pro zvětšení -

Čtvrtá záložka nám umožní podívat se na stav baterie a také ovlivnit celkovou spotřebu a výdrž. Spotřebu energie ovlivní i nastavení dotazovací frekvence a samozřejmě podsvícení. Myš nám ohlásí, jakou spotřebu aktuálně má a také nabídne výpočet, jak dlouho pak baterie vydrží. Pokud si necháme zapnuté podsvícení a dotazovací frekvenci nastavíme na maximálních 1000 Hz, bude výdrž asi 26hodinová. Když podsvícení vypneme a nastavíme 125 Hz, výdrž se prodlouží na 35 hodin.



Ladění povrchu funguje stejně jako např. u myši Logitech G502 Proteus Core, přičemž zde už nebylo nutné, abychom myš zapojili přímo k desce a stačilo transmitter napojit přes USB hub. Dříve byl rozdíl ve fungování nevyladěné a vyladěné myši zaznamenatelný, ale v případě G900 byla funkčnost na použité podložce CM Storm Weapon of Choice zdánlivě naprosto stejná. Když ale použijeme třeba čistý list bílého papíru, nevyladěná myš se už na něj příliš nechytá, ale po krátkém ladění se už ukazatel nezadrhává ani při prudších pohybech. Po uživateli se žádá pouze to, aby na dané podložce opsal pár ležatých osmiček, takže pokud vám bude ukazatel poskakovat, určitě stojí za to tuto funkci využít.



Již známá je tepelná mapa stisků tlačítek myši. Setkat jsme se s ní mohli už u jiných klávesnic a myší Logitech, a jde pouze o sledování toho, jak často která tlačítka mačkáme a také si lze nechat zobrazit statistiky dle toho, jak dlouho jsou zmáčknuta. Tuto funkci si musíme zapnout, takže naštěstí neběží v pozadí neustále, což by jen zbytečně zatěžovalo počítač, i když pochopitelně nejde o nic dramatického.



- klikněte pro zvětšení -

Nakonec lze v menu nastavení (ozubené kolečko) zapnout funkci Arx Control (viz Logitech G910 Orion Spark) a ve stejném okně můžeme zapnout funkci Angle Snapping (pod českým označením "snímání úhlů"), jež slouží k tomu, aby byl pohyb kurzoru uměle zarovnáván do čistě vertikálního či horizontálního pohybu, což se hodí pro práci v kancelářských aplikacích, jako je třeba Excel.

reklama