www.svethardware.cz
>
>
>
>

Logitech G915 TKL: klikací mechanika s Lightspeed i Bluetooth

Logitech G915 TKL: klikací mechanika s Lightspeed i Bluetooth
, , recenze
Dnes se podíváme na malou klávesnici Logitech G915 TKL, jejíž označení jasně říká, že se od ní nedočkáme numerické části. Pokud vás ale tímto ihned přestala zajímat, pak vězte, že Logitech nabízí i plnou verzi tohoto modelu s rozhraním Lightspeed.
K oblíbeným
reklama

Nastavení funkcí kláves

 
Další hlavní záložka pro nastavení klávesnice Logitech G915 TKL v doprovodném softwaru se týká samotných funkcí kláves a dle české verze jde prostě o Přiřazení. Máme tu pak celkem pět podzáložek a ta první obsahuje jednotlivé Příkazy
 
 
V nabídce zde kupodivu najdeme G-Shift, což je přepínač, který známe z herních myší Logitech, jako je třeba testovaná G900 či jiné modely. Jde prostě o přepínač jako Shift, Alt a podobné, které umožní využít další alternativní funkce kláves. V tomto případě si můžeme dané funkce přiřadit funkčním klávesám F1 až F12, ovšem software nás v tom jinak nechá tápat a už nám neřekne, že k využití této funkce budeme potřebovat právě ještě myš, na níž si nastavíme právě onen přepínač G-Shift.
 
Na samotné G915 TKL bychom jej hledali marně, a tak je nám bez příslušné myši od Logitechu celá záložka Příkazy v kombinaci s G-Shift v podstatě k ničemu včetně možností přepínat mezi profily M1, M2 a M3. V případě výchozího režimu ale lze funkčním klávesám i tak přiřadit různé kombinace kláves, ovšem samozřejmě s tím, že výchozí funkce pro F1 až F12 budou zrušeny. 
 
 
V podzáložce klávesy je k dispozici v podstatě to samé co v té předchozí, jen se nejedná o kombinace kláves, ale o jednotlivé funkce klávesnice. I zde je pak vidět, že lokalizace by si zasloužila ještě trochu pozornosti, a to když namísto přehlásky najdeme v nabídce německý umlaut. Ostatně nejlepší by bylo, kdyby byl v nabídce uveden prostě samotný znak a ne jeho popis, což vypadá podivně (viz ČáRKA na obrázku nahoře). 
 
 
Dále tu máme akce spojené se softwarem Overwolf (streaming), Discord (hlasová komunikace) nebo OBS (streaming), který musíme mít samozřejmě předem nainstalovaný, aby s ním klávesnice mohla spolupracovat. Pak budeme moci využít jednu z kláves F1 až F12 třeba v rámci Discordu pro ztlumení našeho mikrofonu, nebo naopak ostatních hráčů.  
 
 
A dostáváme se k makrům, kde jde opět o možnost využití kláves F1 až F12, čili ani v tomto případě nám klávesnice nedovolí pozměnit funkce ostatních kláves, a to je škoda. Tvorba maker probíhá klasicky pomocí funkce záznamu. Nejdříve si zvolíme, zda má makro po stisku klávesy proběhnout celé jednou, nebo probíhat po dobu jejího držení, třetí možnost je stiskem klávesy makro aktivovat až do dalšího stisku stejné klávesy a pak je tu neobvyklá možnost sekvence.
 
Obrázek nahoře pak ukazuje záznam klasického makra, které se vykoná jednou s pevným 50ms zpožděním mezi akcemi a je hotovo. Dole je naopak sekvencované makro, které se skládá ze tří částí. Pokud je vykonáme jen stiskem klávesy, vykonají se všechny tři hezky postupně a makro skončí. Pokud ale klávesu podržíme, proběhne nejdříve první část makra a druhá se bude po dobu stisku neustále opakovat, než klávesu pustíme a pak makro skončí třetí částí. 
 
 
Dlužno dodat, že do maker můžeme propašovat stisky tlačítek myši, emotikony, akce (Overwolf, Discord, OBS), spuštění vybraných aplikací, systémové příkazy (ovládání zvuku, zamknout obrazovku, atd.) a také můžeme mezi akce ručně vkládat další zpoždění. Možnosti jsou tak skutečně široké.
 
 
Jako poslední podzáložka je tu tedy dosud scházející nabídka systémových příkazů, kam patří také spouštění libovolných aplikací (stačí ukázat na jejich spustitelný soubor), akce myši, funkce pro kopírování, vkládání, ovládání multimédií, audia, atd.
 
 

Herní režim

 
S herním režimem je to jednoduché a jde jen o výběr těch kláves, které má příslušné tlačítko nad klávesou F3 za úkol deaktivovat. Logitech nám zde přitom dává možnost přidat si k výchozím klávesám libovolné další, ale na druhou stranu ony červeně zvýrazněné nelze ze seznamu zakázaných vyškrtnout.
 

 

Profil Kingdom Come: Deliverance

 
Nakonec tu máme slíbený pohled na jeden z dostupných profilů, který se týká české hry Kingdom Come: Deliverance. Co se pod tím vůbec skrývá? 
 
 
Jde v podstatě jen o příkazy, kde máme rozděleny do skupin a popsány jednotlivé ovládací prvky, které ale stejně nelze měnit. Můžeme jen některé z nich v případě potřeby přiřadit klávesám F1 až F12 a budeme alespoň vědět, co by který z nich měl dělat. 

reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala