reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Logitech G915 TKL: klikací mechanika s Lightspeed i Bluetooth

, , recenze
Logitech G915 TKL: klikací mechanika s Lightspeed i Bluetooth
Dnes se podíváme na malou klávesnici Logitech G915 TKL, jejíž označení jasně říká, že se od ní nedočkáme numerické části. Pokud vás ale tímto ihned přestala zajímat, pak vězte, že Logitech nabízí i plnou verzi tohoto modelu s rozhraním Lightspeed.

Zkušenosti z provozu

 
Logitech G915 TKL přijde vhod především těm, kteří ani nejsou zvyklí na numerický blok a nepotřebují jej. Ostatně i pro psaní čísel, pokud zrovna někdo nepracuje 8 hodin denně s exelovskými tabulkami, může být vhodnější a rychlejší využít klávesy v hlavním poli. Máme to k nim totiž ze základního postavení prstů mnohem blíže než k numerickým klávesám, ovšem tuto výhodu nám v případě českých klávesnic poněkud hatí nutnost využít přepínač.
 
V každém případě zde platí jednoduše to, že absence numerické části nelze brát jako nevýhodu. Taková tato klávesnice prostě je a Logitech nabízí i řadu jiných modelů plné velikosti. Vedle modelu G915 TKL nám alespoň zbyde více místa třeba na to, abychom se mohli pořádně rozmáchnout myší, což je zase nesporná výhoda malých klávesnic. 
 
 
Co se týče tlačítek této klávesnice, v našem případě můžeme posoudit pouze ta, která dorazila v naší verzi, a to jsou GL Clicky s hmatovou i zvukovou odezvou. Jsou zkrátka "klikací" a jednak se ozývají při stisku jemným ostrým cvaknutím a pak mají i nelineární stisk, který je tužší na začátku a pak se zlomí. Díky tomu je tato verze klávesnice přímo ideální pro psaní textů, respektive obecně intenzivní využití klávesnice a já osobně jsem si na ni i díky tomu zvykl ihned, a to i jako uživatel zvyklý na mechanickou klávesnici s plným zdvihem. 
 
Tlačítka GL Clicky se tak dle mého názoru chovají výtečně a poskytují vysoký komfort při psaní. Dají se označit jako nízkoprofilová, nebo spíše středněprofilová, neboť mezi standardním zdvihem 4 mm a jejich 2,7 mm už není v praxi tak velký rozdíl, a to zvláště s ohledem na hloubku zaznamenání stisku, která u Cherry MX a podobných tlačítek je obvykle ve 2 mm, zatímco zde v 1,5 mm.
 
Díky celkově nízkému profilu klávesnice také můžeme zapomenout na podložku pod zápěstí. Klasická desktopová klávesnice totiž může mít hranu mezerníku ve výšce přes 3 cm od stolu, zatímco zde to nejsou ani 2 cm, takže i když budeme mít zápěstí či předloktí opřená o stůl, na klávesy pohodlně dosáhneme.
 
Rozhraní klávesnice se chová dle očekávání. Pomocí tlačítek Lightspeed a Bluetooth se můžeme ihned a bez znatelné prodlevy přepínat mezi dvěma připojenými zařízeními s reálným dosahem kolem 10 metrů. Je jen škoda, že to zároveň neřeší přepínání vstupu myši, která by musela být napojena skrz klávesnici, takže jako řešení pro ovládání dvou počítačů to není dokonalé. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Vestavěná baterie má udávanou výdrž 40 hodin při využití podsvícení, k čemuž ve skutečném světě nebude daleko, i když to se těžko posuzuje i vzhledem k tomu, že klávesnice se snaží energií šetřit tím, že po několika minutách nečinnosti jednak podsvícení vypne a k tomu se ještě odpojí od počítače. Opětovné navázání komunikace je ale okamžité. Pokud se nám pak baterie vybije, postačí využít standardní kabel s micro USB na konci a nechat ji zase oživit. V takovém případě bude i komunikace probíhat přes rozhraní USB a kabel.
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Podsvícení kláves je pak záležitost, která má v tomto případě bohužel daleko k dokonalosti a tomu jsme se již věnovali. Jde o to, že provedení tlačítek neumožní podsvícení spodní části kláves, takže popisky v těchto místech by zůstaly tmavé, a proto byly vyznačeny laserem jako u běžné nepodsvícené klávesnice. Logitech ale mohl právě na toto myslet při tvorbě svých tlačítek, anebo alespoň umístit oba popisky kláves do horní části, kde je mají i jiné klávesnice. 
 
 

Závěrečné hodnocení

 
Klávesnice Logitech G915 TKL je bezesporu celkově vysoce kvalitní periferie, s níž bychom mohli být veskrze spokojeni. Problém je ale ten, že s cenou točící se kolem šesti tisíc korun jde o produkt, od nějž bychom měli očekávat dokonalé provedení, zvláště když jde o takto malou verzi klávesnice bez numerického bloku. Není k němu daleko, ale přeci jen k němu něco chybí, a to je především nedotáhnuté podsvícení. To na jednu stranu nabízí velice široké možnosti nastavení díky softwaru a je také velice pohotové, jak ukazují pohotové reakce diod na přehrávaný zvuk či obsah zobrazovaný na monitoru. Na druhé straně je polovina kláves vybavených dvěma popisky nepodsvícená. 
 
 
V ostatních ohledech je ale Logitech G915 TKL vysoce kvalitní kus hardwaru s tenkým, ale přesto velice pevným tělem, možností využít hned 3 rozhraní v podobě USB a bezdrátových Lightspeed a Bluetooth a okamžitě se mezi nimi přepínat, chválu si zaslouží také tlačítka GL Clicky v naší verzi, která budou ideální pro psaní dlouhých textů a hodit se budou také ovládací prvky pro multimédia a nastavení zvuku. 
 
Nový software nahrazující výbavu, již jsme zkoumali naposledy u modelu Logitech G203, vypadá také celkově dobře a jistě lépe než dříve. Jeho lokalizace do češtiny by si zasloužila ještě trochu pozornosti, což je ale pouhý detail. Spíše by se dala ocenit možnost měnit nastavení funkcí u více kláves než jen u funkčních F1 až F12, které zde nahrazují klasické programovatelné klávesy G. 
 
Logitech G915 TKL je celkově vysoce kvalitní a dobře vybavený produkt, ovšem za neméně vysokou cenu i na poměry mechanických klávesnic.
 
 

Plusy


+ Kvalitní zpracování
+ Malé a pevné tělo, dvojité nožky pro nastavení sklonu
+ Tři rozhraní (USB, Lightspeed, Bluetooth) a dobíjecí baterie
+ Tlačítka GL Clicky s hmatovou i zvukovou odezvou
+ RGB podsvícení s bohatým nastavením v softwaru
+ Přídavná tlačítka a ovládací prvky
 
 

Minusy


- Klávesy se dvěma popisky nejsou zcela podsvícené
- Lze měnit funkce pouze u kláves F1 až F12
- Cena
- Lokalizace softwaru si zaslouží ještě pozornost
 
 
Za zapůjčení klávesnice G915 TKL děkujeme Logitechu.

 
 
Cena v době testování: cca 6.000 Kč s DPH  Vývoj ceny testovaného produktu:
reklama
reklama
reklama
reklama