reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LYNX PowerMedia: pro vážnou práci

1.9.2009, Jan Vítek, recenze
LYNX PowerMedia: pro vážnou práci
Dnes bude představen produkt, jejž na stránkách SHW určitě často neuvidíte. Jde o pracovní stanici od eD' system Czech s názvem LYNX MS PowerMedia WorkStation. Dočkáme se procesoru Intel Core i7, profesionální grafiky NVIDIA Quadro FX a 2 disků v poli RAID1.
Počítače LYNX se v našich testech již předvedly, ale šlo o klasické desktopové sestavy a ne o pracovní stanice. PowerMedia WorkStation tedy bude premiérou, což je jednak dobré kvůli neotřelému tématu, ale na druhou stranu nebude možné její výkon porovnat s jinými stanicemi. Porovnávat ale můžeme alespoň výkon procesoru, paměťového systému a pevných disků s normálními sestavami, i když grafická karta je tu vyloženě pro profesionální využití a ne na hry.eD’ system Czech přitom nabízí řadu sestav založených na platformách Intel i AMD a rozděluje je na akční, konfigurovatelené a speciální sestavy. Testovaná sestava je také konfigurovatelná, což zahrnuje hardware, software a také záruku. Tento počítač přitom přichází s tříletou lhůtou.Počítač přišel zabalený v klasické červenobílé krabici, kde bylo vedle něj umístěno také příslušenství a zbytek místa výrobce vyložil prázdnými krabicemi, aby se vše uvnitř neposunovalo. Došel tak v absolutním pořádku, takže se můžeme pustit do jeho zkoumání. Nejdříve přijdou na řadu specifikace, které nám objasní spoustu věcí.

Model
LYNX MS PowerMedia WorkStation
Procesor
Intel Core i7 920
Frekvence apod.
2,67 GHz, 4x 256 kB L2 cache, 8 MB L3 cache
Základní deska
Intel DX58SO
Čipová sada
Intel X58 + ICH10R (82801JR)
RAM
3x Kingston 1 GB DDR3 (PC3-10700 - 1333 MHz)
Pevný disk
2x Western Digital WD5002ABYS (500 GB v RAID 1 - zrcadlení)
Grafická karta
NVIDIA Quadro FX 1800 - 768 MB GDDR3
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio
Mechanika
Samsung DVD-RW SH-S223B
Zvukové vstupy/výstupy
5x 3,5mm jack, S/PDIF
Periferie
myš Logitech U96 Optical (USB)
klávesnice Logitech Deluxe Keyboard 250 Black (USB)
PS/2
ne
USB/eSATA
8x USB vzadu + 3x vepředu
2x eSATA vzadu + 1x vepředu
Výstupy na monitor
2x DisplayPort, 1x DVI-I
LAN
Intel 82567LM-2 Gigabit Ethernet
FireWire (IEEE 1394)
1x vzadu
Čtečka karet
Eurocase 33 v 1
Bezdrátová rozhraní
ne
Modem
ne
Speciální výbava
uživatelská příručka LYNX a CD se softwarem
Skříň
Chieftec CG-01B-B
Napájecí zdroj
Seasonic SS-500ET 80+ 500 W
Záruční lhůta
36 měsíců
Operační systém
OS Microsoft Windows Vista Business 32bit

Dostaneme PC s moderním procesorem Intel Core i7 920, jehož základní pracovní frekvence činí 2,67 GHz a k dispozici má celkem 1 MB L2 cache a 8 MB L3 cache. Ten má fyzicky sice 4 jádra, ale v systému se díky HyperThreadingu jeví jako osmijádrový. Na to se konečně zaměříme v testech.

Základní deska pochází přímo od Intelu a jde o model DX58SO, který nemůže využívat nic jiného než čipovou sadu Intel X58, která přichází společně s jižním můstkem ICH10R, neboli 82801JR. K dispozici jsou dále celkem 3 GB paměti DDR3-1333 MHz v podobě třech modulů od společnosti Kingston.

Zajímavým kusem hardware je profesionální grafická karta NVIDIA Quadro FX 1800, což je novinka z oblasti střední třídy, kterou okupuje společně s modelem FX 1700. Že s ní jen těžko budeme trhat výkonnostní rekordy, to poznáme už jen podle pouhého pohledu na její chladič a absenci přídavného napájení. Podrobněji se na ni podíváme později.

Důležitou komponentou u pracovní stanice je rovněž pevný disk, tedy zde spíše dva disky. Dočkáme se dvou 500GB Western Digital WD5002ABYS z Raid Edice, které jsou nakonfigurovány do pole RAID 1, tedy zrcadlení. Díky tomu máme jistotu, že o data nepřijdeme, pokud se tedy disky neporoučí oba najednou.

A počítač také nedělají jen výše jmenované komponenty, ale také skříň a především zdroj. Na výběr si v tomto případě stěžovat nemůžeme, protože se dočkáme skříně Chieftec CG-01B-B a zdroje Seasonic SS-500ET s výkonem 500 Wattů a certifikací 80 Plus. Nyní je čas se podívat na počítač podrobněji, ale ještě předtím příslušenství.


Příslušenství


V jedné z úzkých krabic je ukryto veškeré příslušenství k tomuto počítači, pokud tedy nebereme v úvahu černou USB klávesnici Logitech Deluxe 250. To je naprosto základní model, avšak kvalitní, protože osobně jej také používám. K ní je již v druhé krabici přibalena černá USB myš také od firmy Logitech označená prostě jako OEM optická myš. K dispozici má základní tlačítka - levé, pravé a kolečko fungující coby třetí tlačítko.


- klikněte pro zvětšení -

Pak tu máme napájecí kabel a tiskoviny, kam patří brožura První kroky s počítačem a především licence na antivirus AVG 8.5, která bude platit po 6 měsíců a také nabídka pro upgrade na systém Windows 7. Počítač lze po havárii přeinstalovat pomocí recovery DVD s operačním systémem Windows Vista Business 32bit, pak tu jsou CD s ovladači pro základní desku a grafickou kartu a nakonec stojí za zmínku dvě redukce - jedna z DisplayPort na DVI-D a druhá z DVI-I na D-Sub.

reklama