reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část

, , recenze
Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část
Dnes načneme test procesorových chladičů. Setkáme se s celkem 15 modely, jež by se téměř všechny daly zařadit mezi vyšší až nejvyšší třídu a figurovat zde bude celkem 8 výrobců. Zajímá vás, co se v poslední době objevilo v této oblasti nového?
Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část

Noiseblocker NB-CoolScraper 120


NB-CoolScraper 120 je jeden z chladičů, které se snaží rozvířit klidné vody v chlazení CPU, i když tak činí v podstatě pouze tím, že používá masivní heatpipe, ale nepředbíhejme. Noiseblocker je německá značka, kterou vlastní skupina Blacknoise Deutschland. V našich končinách není příliš známá, ale rozhodně nebude na škodu si představit jeden z jejích produktů.


Model
Noiseblocker NB-CoolScraper 120
Rozměry
127 x 154 x 87,7 mm (s ventilátorem)
Hmotnost
540 g (450 g bez ventilátoru)
Materiál
měď, hliník
Heatpipe
1x 25mm heatpipe
Ventilátor
120mm
1200 RPM
17 dBA
38 CFM
Kompatibilita
podle typu - Intel 478 / AMD K8 / Intel LGA 775

CoolScraper se dodává podobně jako Silentator v modrobílé krabici, kde je chladič dále chráněn papírovou výplní a dá se říci, že dostatečně. Přesto jsem ale nějaký ten čas strávil tím, že jsem z žeber lovil zbloudilé kuličky z roztrhlého sáčku se silikagelem a byla to rozhodně „úžasná“ práce. Chladič ale dorazil bez poškození, takže nic nebránilo tomu, abych jej začal zkoumat.Již jsem se zmínil o mohutné heatpipe a po prvním pohledu je jasné, že ta zde hraje prim. Její průměr je totiž přes 25 mm a zespoda přímo navazuje na kruhovou základnu, do níž je nejspíše vsazena, než aby s ní tvořila jednolitý měděný kus. Heatpipe pak prochází skrz celou výšku žeber a ta jsou velká akorát tak, aby se na ně mohl namontovat 120mm ventilátor. Žebra pak mají tloušťku 0,4 mm a tvoří cca 2mm rozestupy. Problém však vidím v tom, že jejich konce jsou od centrální heatpipe vzdáleny až 5 cm a vůbec si nejsem jistý, zde bude celá jejich plocha vůbec smysluplně využita, to ostatně napoví až výsledky.Velmi pěkně zpracovaný 120mm ventilátor se zakulacenými lopatkami připomíná ventilátor předchozího Coolink Silentator a je docela dobře možné, že původně skutečně o Coolink jde, i když má označení Noiseblocker SX1 Rev. 2.0 ze série Ultrasilent. Ten však pro provoz chladiče využít nemusíte, protože ten je navržen i tak, aby mohl fungovat pasivně. Stačí pro to odšroubovat ventilátor a vysunout postranní usměrňovače toku vzduchu (neboli kusy průhledného plastu).Co se ještě týče ventilátoru napájeného 40cm kabelem s třípinovým konektorem, pak u něj jsem se snažil ještě ze stránek Noiseblockeru zjistit podrobnější informace, protože na krabici byla jednak popsána revize 1.2 a potom u ní chyběly otáčky za minutu. Na stránkách o revizi 2.0 informace jsou, ale v datasheetu je popsána akorát verze 1.2, jejíž 1200 RPM vytvoří 17 dBA hluku a protlačí 38 CFM vzduchu. Verze 2.0 má však ve specifikacích vyšší průtok a hlučnost, ale oficiální RPM jsem však již nenašel, i když počítám, že budou cca 1400 RPM. ***

*** při testování jsem zjistil, že maximální otáčky ventilátoru jsou přeci jen 1200 RPMStyčná plocha o průměru 32mm je kvalitně kruhově vybroušena a díky jejímu tvaru je očividně možné celý chladič na socketu natáčet dle libosti, tedy klidně po stupních. A to se vyplatí.


Příslušenství

V krabici byl s chladičem ještě nepříliš pěkně zabalený retenční kit pro procesory AMD a patice 940/939/754 a to bude pro naše účely stačit. Dále však zde nesmí chybět ani sáček s nezbytnými šroubky, podložkami a také v igelitu zabalená bílá silikonová teplovodivá pasta.
Instalace

Tento Noiseblocker se instaluje pomocí dvou univerzálních retenčních rámečků. Nejdříve se onen menší pomocí čtyř šroubků připevní za základnu chladiče. Poté si připravíme větší rámeček, jímž provlékneme šrouby a navlékneme zespoda na základní desku.Na tuto sestavu poté umístíme chladič a otvory v horním rámečku protáhneme šrouby. Nakonec na ně přijdou ozubené matky a celek se pak křížovým šroubovákem zespoda desky zajistí. Je však nutné, abyste zmíněné matky seshora alespoň prsty jistili, protože se jinak budou protáčet. A jak jsem již podotkl, tento chladič lze na všech socketech díky kulaté základně libovolně natočit, což je nezanedbatelná výhoda.

reklama
reklama
reklama