reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 19" LCD: Samsung 931BF

23.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Megatest 19" LCD: Samsung 931BF
Třináctým v pořadí je monitor Samsung 931BF s technologií TN, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 2 ms, kontrast 700:1, jas 300 cd/m^2 a pozorovací úhly 160 stupňů v obou směrech. Jeho orientační cena je 10 000 Kč s DPH.

Design a ergonomie


Samsung v tomto případě vsadil na vcelku netradiční design. Výrazně zakulacené rohy a tmavě šedá barva v kombinaci s černou vytváří opravdu dobrý dojem. Monitor hned na první pohled působí jako něco, na čem si dal výrobce opravdu záležet.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Podstavec je kulatý, uprostřed lehce prohloubený. Trochu problém je, že neumožňuje otáčení monitoru kolem vertikální osy (je třeba překonat odpor gumiček na spodní straně). Zdvihnout monitor do nějaké požadované výšky je vyloučeno, protože to zkrátka noha neumožňuje. Jediné, co tedy s panelem můžete provádět, je naklonit jej dozadu, přičemž alespoň 5° náklon dopředu by přišel jistě vhod. Na pivot můžete rovnou zapomenout.


Náklon monitoru

Náklon vzad je proveden dobře a při ustavování polohy klade příjemný, ne však velký, odpor. Celková kvalita zpracování plastů je výborná a například taková Belinea či Acer obvykle tuto vlastnost dost opomíjí a jejich plasty nejsou zrovna to nejlepší. Z čelního pohledu je patrné, že rámeček je celkem tlustý (22mm nahoře a po stranách, dole pak 35mm).


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka jsou umístěna na spodní hraně monitoru. Jejich stisk je příjemný a nelze jim prakticky nic vytknout. Snad jen popisky by mohly být lépe čitelné (jsou pouze prolisované). Zde asi vyhrál design nad ergonomií. Tlačítko power je vyrobeno z hliníku a dodává tak monitoru jakýsi netušený lesk. Zde je pěkně vidět, jak jednoduchý prvek dokáže oživit celkový design. Upravil jsem fotku tak, jak by vypadal monitor bez tlačítka.


Zaretušované tlačítko

Hned na první pohled by u monitoru něco chybělo. Právě toto stříbrné tlačítko je pro monitor z hlediska designu opravdu přínosné. Podsvícení tlačítka je modré, avšak v noci neruší. To bývá v poslední době celkem problém, jakoby výrobci již neuměli vyrobit LED, která svítí jen tak lehce a u většiny monitorů je LEDka taková, že osvítí celý pokoj.


Tlačítka pro ovládání OSD menu (Pro zvětšení klikněte)

Na zadní straně jsou umístěny otvory pro montáž VESA držáku s roztečí 75mm. Ve spodní části je kryt pro kabely, který celkem dobře plní svůj účel. Jen je škoda, že otvor pro vývod kabelů je tak velký a díky tomu nejsou kabely stejně uspořádány tak, jak by se slušelo.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Pod tímto krytem jsou umístěny již standardní obrazové konektory (D-Sub a DVI-D). Je zde také tradiční třípinový pro napájení. Zdroj je integrován do monitoru, což je jistě dobrá zpráva.Konektory (Pro zvětšení klikněte)
Dodávané příslušenství
  • DVI-D SingleLink kabel
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

Příslušenství je již evergreen, nic zde nechybí ani není navíc. Opět nenastane žádný problém při prvním spuštění.


Samsung 931BF
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
2 ms
Jas
300 cd/m^2
Kontrast
700:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/160°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 75mm)
Hmotnost
5,5 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Spotřeba
38W
Různé variace tohoto modelu
ANO (stříbrný a černý)
Speciální vlastnostiIkona Odkaz na databázi
Orientační cena: 9 700,- Kč s DPH

Příští kapitola bude opět ve znamení ovládání a OSD menu.
reklama