reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Megatest 20 VGA chladičů: 3. část, závěr

, , recenze
Megatest 20 VGA chladičů: 3. část, závěr
Představení chladičů máme za sebou a nyní zbývá si ukázat, jak se jednotlivé chladiče projevily v teplotních testech provedených na grafických kartách s čipy nVidia GeForce 7600GT a 7800GTX. Hodnocení nebude jednoduché a ani být nemůže, ale o tom až v článku.

Hlučnost chladičů a závěrečné hodnoceníAntazone AS-V1100 se na vysokých otáčkách projevuje poměrně silným a vysoce položeným aerodynamickým hlukem, který příjemně nevyzní. Navíc jeho ložiska rachtala a celkově byl motorek hlučný. Na nízké otáčky se chladič již velmi zklidní, ale ložiska se pořád ozývají. Chladicí výkon ale v tomto nastavení rozhodně není famózní.


Arctic Cooling Accelero X1 je dnes již stálice. Pokud jej připojíte na kartu, pak si udržuje otáčky kolem 1000 RPM a je velmi tichý. Jeho výkon je při tom průměrný. Na vysoké otáčky již uslyšíte aerodynamický hluk, i když spíše níže položený.


Arctic Cooling NV Silencer 5 rev. 3 se datuje ještě před Accelero (možná ale ne jeho 3. revize) a vyznačuje velmi tichým motorkem a na maximální otáčky také akceptovatelným hlukem. Vyplatí se jej však provozovat na nízké otáčky, při nichž se vám odmění velmi tichým provozem a stále dostatečným výkonem. Co se týče poměru hluku a výkonu, těžko se hledá lepší model.


Evercool Turbo 2 VC-RHC má na vysokých otáčkách středně položený aerodynamický hluk a slyšitelně mu vrčí motorek. Celkově ale není příliš hlučný, takže jej hodnotím jako dobrý. Na minimálních otáčkách je již velmi tichý a i hluk motorku ustává. Bohužel i výkonnost jde patřičně dolů.


Pentagram Freezone HP-60Al lze provozovat aktivně či pasivně. Jeho ventilátor na 2000 RPM silně vrčí a trošku píská a tvoří vysoko položený aerodyn. hluk. Při pasivním použití je již pochopitelně neslyšný, ale výkon je špatný. Tyto chladiče již jednoduše mají své dny slávy za sebou.


Primecooler PC-VGAHG3AL/PC-VGAHG3CU vydávají středně položený hluk a z motorku můžeme slyšet svistivý zvuk. Celkově se tyto chladiče na vysoké otáčky neprojevují moc příjemně. Zato na 5 V se velmi zklidní, aerodynamický hluk téměř neexistuje a zůstane akorát vrčení cívek.


Thermalright HR-03A nelze z tohoto ohledu hodnotit, protože se k němu žádný ventilátor nedodává. Byl však sám o sobě schopen obě karty uchladit pasivně a v nejlepším světle se ukázal ve spolupráci s 1600 RPM ventilátorem Papst. Celkově jde jednoznačně o nejvýkonnější chladič v testu.


Thermalright V1 Ultra ukazuje, co se stane, když přiložíme 80mm ventilátor na 2500RPM přímo k chladiči s jemným žebrováním. Vznikne velmi silný aerodynamický hluk, který 'hraje' v širokém spektru, a proto jej není vůbec příjemné poslouchat. A ani tehdy nedosahuje nejlepších výsledků. Na nízké napětí se již pochopitelně velmi uklidní, ale kvůli silně šustícím ložiskům neslyšný rozhodně není. Kupodivu přitom výkon ani příliš neklesá. Za jeho cenu se však dají pořídit daleko lepší řešení.


Thermaltake Tide Water CL-W0052 se vedle ventilátoru slyšitelně projevoval také hlukem vodního čerpadla. Na nízké otáčky ventilátoru bych tento chladič ještě bral, i když také není nejlepší, ale na vysoké otáčky (3000 RPM) ukázal, jak se dovede rozohnit. Od rozzuřeného ventilátoru se linul velmi nelibý zvuk, jejž bych k specifikovaným 19 dB ani omylem nepřirovnával.


Thermaltake TMG ND2 se na vysoké otáčky projevuje tišeji než NV Silencer 5, což je vzhledem k rozdílu RPM pochopitelné. Přesto však dokáže tento chladič, co se týče teplot, bez problémů překonat. Na nízké otáčky, kdy se již proud vzduchu z TMG ND2 velmi zmírní, se však karta obrátí a lepší je Silencer. Co se týče hluku, jsou na tom pak chladiče podobně.


Zalman Fatal1ty FC-ZV9 dosahuje slušného výkonu, ale kvůli velmi vysokým otáčkám i nepříjemného hluku. Je jasné, že 3600RPM 80mm ventilátor tichému počítači nepřispěje, takže na tyto otáčky můžeme rovnou zapomenout. Po připojení na 5 V se již červeně podsvícený ventilátor podstatně zklidní a lehce šumí. Přesto však stále není neslyšný. Co se mi velmi zamlouvalo, byl projev motorku, z nějž se neozývaly žádné nepatřičné zvuky.


Zalman Fatal1ty FS-V7 můžeme zvukovým projevem přirovnat k předchozí verzi, avšak tento se již na 5 V více zklidní. Celkově však nevidím jediný opravdový důvod, proč nad klasickými verzemi preferovat chladiče Fatal1ty. O moc větší chladicí výkon vám nezajistí a um J. Wendela do vás asi také nevstoupí.


Zalman VF700-AlCu a Cu z teplotních testů vyplynulo, že v některých případech již začal modelu AlCu docházet dech. Proto bych doporučil spíše verzi Cu. Jejich projev byl stejný - na maximální otáčky byly chladiče hlučné, ale ne tak jako Fatal1ty. Navíc se díky menším maximálním otáčkám snížily i otáčky při provozu na 5 V a chladiče tak byly velmi tiché. Projev motorku zůstal kultivovaný.


Zalman VF900-Cu coby obdoba Fatal1ty FC-ZV9 přichází s nižšími maximálními otáčkami a můžu o něm říci v podstatě to samé, co o chladiči VF700-Cu. Na nízké otáčky tento ventilátor jen lehce šumí a celkově vůbec neruší.


ZEROtherm GX700 a GX710 se liší pouze použitým materiálem, čemuž odpovídají i výsledky. Již ze vzhledu těchto chladičů vytušíte, že se o výkonnostní přeborníky jednat nebude a výsledky to potvrzují. Samy o sobě jsou na svých maximálních 1600 RPM příjemně tiché, ale na 5 V se provozovat nedají, protože pak se již jejich ventilátory neroztočí, takže potřebují popostrčit. Problémem zde ale je poměr cena/výkon. Za 700-800 Kč se dá nakoupit podstatně lépe.


ZEROtherm GX810 a GX815 Gamer Edition se již projevily daleko lépe. V IDLE režimu se točily shodně na 1280 RPM, avšak v zátěži se GX810 roztočil na cca 2250 RPM a GX815 Gamer Edition na 2500 RPM. Výslednými teplotami však tyto chladiče předčily i zuřivě roztočené Zalmany a cenově se přitom ani tolik neliší od nižších verzí. Celkově tedy hodnotím jejich výkon jako velmi dobrý. Osobně se mi více zamlouvala verze GX810 kvůli její nižší ceně.
Ocenění BEST OF TEST získává Thermalright HR-03A. Logo ocenění je ke stažení zde.


Zbývá vyhlásit vítěze. Překvapením nebude, když ohodnocení BEST OF TEST dostane chladič Thermalright HR-03A za bezkonkurenčně nejlepší výkon. V jeho prospěch dále mluví možnost instalace jak na rub, tak na líc karty, bezpečné přichycení a především schopnost pasivně chladit i výkonné karty. Poté mu můžeme i odpustit druhou nejvyšší pořizovací cenu v testu, vždyť za kvalitu se platí odjakživa.
Ocenění TREFA získává ZEROtherm GX810. Logo ocenění je ke stažení zde.


Dále bych rád udělil dvě ceny TREFA chladičům Arctic Cooling NV Silencer 5 a ZEROtherm GX810 za příjemný poměr cena/výkon a také kultivovaný provoz. Oba navíc nezanedbávají ani jednoduchou a bezpečnou instalační proceduru a chlazení paměťových modulů. AC NV Silencer 5 se navíc stará o přímý odvod teplého vzduchu mimo skříň, což se také počítá. Dobře se s ohledem na poměr ceny a výkonu projevil také Primecooler PC-VGAHG3AL, ale ten se mi nelíbil z hlediska hluku a také neobsahoval chladiče pamětí. Zde se již spíše vyplatí vydat nějaké peníze navíc.
Ocenění TREFA získává i Arctic Cooling NV Silencer 5 Rev. 3. Logo ocenění je ke stažení zde.


Za zapůjčení následujících chladičů děkujeme firmě TNTrade s.r.o.
 • Zalman VF700-Cu
 • Zalman Fatal1ty FS-V7
 • Zalman Fatal1ty FC-ZV9
 • Primecooler PC-VGAHG3AL HyperGraphic
 • Primecooler PC-VGAHG3CU HyperGraphic
 • Thermaltake Tide Water (CL-W0052)
 • Thermalright V-1 Ultra
 • Thermalright HR-03
 • Thermaltake TMG ND2 (CL-G0078)
 • Zerotherm GX810
 • Zerotherm GX815

Za zapůjčení ventilátoru Papst 3412 a následujících chladičů děkujeme firmě JSComputers
 • Zerotherm GX700
 • Zerotherm GX710
 • AntaZone AS-V1100
 • Zalman VF700-ALCu
 • Zalman VF900-Cu

Za zapůjčení následujících dvou chladičů děkujeme firmě Bostar
 • Arctic Cooling VGA Silencer 5 NV rev. 3
 • Evercool Turbo 2 VC-RHC

Za zapůjčení chladiče Pentagram Freezone HP-60Al děkujeme firmě Pentagram
Za poskytnutí grafických karet Gigabyte GeForce 7800GTX a 7600GT děkujeme firmě Gigabyte
reklama
reklama
reklama
reklama