Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 4GB flash disků - 2. část

7.3.2007, Jan Vítek, recenze
Megatest 4GB flash disků - 2. část
Minule jsme si představili 26 flash disků od 12 výrobců. V dnešní druhé části se účastníci testu představí z hlediska výkonu, abyste jako zákazníci měli přehled o této velmi důležité vlastnosti, kterou někteří výrobci ani nezmiňují ve specifikacích.
Aplikační testy z programu h2benchw jsme použili i u testu 320GB disků, kde mají velkou váhu. Pokud se chystáte použít flash disky i třeba jako bootovací médium, kde budete mít uložený systém, nebo budete pracovat s U3 aplikacemi, pak je tento ukazatel také velmi důležitý. Musím také ještě uvést, že EMTEC/Intuix Flash Drive C150 kvůli velikosti svých sektorů (2048 B) nebyl schopen spolupracovat s tímto benchmarkem a na jeho výsledky se tudíž nepodíváme. Toto byl také s největší pravděpodobností důvod, proč disk dosáhl tak vysokých přístupových dob.

Začínáme s testem swapování.



Swapování zvládají na jedničku především disky A-Data PD7 a PQI Cool Drive U330, které se oba přehouply přes hranici 10.000 kB/s. Zde se již přibližují výkonu těch nejpomalejších pevných disků ze zmíněného testu. Většina ostatních disků se seskupila okolo hranice 8.000 kB/s a ty nejhorší i hluboko pod ní. Těm po celou dobu vévodil disk A-Data Oriental Elite, jenž se ukázal ve velmi špatném světle i v testech seeku.



Test instalování v podstatě zachovává pořadí z minulého swapování, tudíž prvním diskem se stal A-Data PD7, dále PQI U330 a své místo (třetí) si zachovává i Corsair Flash Voyager. Všechny tyto disky s velkou rezervou překonávají hranici 20.000 kB/s a první dva se v tomto testu tak téměř vyrovnávají nejvýkonnějším modelům 320GB pevných disků SATA 3Gb/s. Jinými slovy - excelentní výsledek.



U testu Word si již flash disky ruce s pevnými disky podat nemohou, ale ani tak není jejich výkon zanedbatelný. Opět zde na stupínku vítězů máme známou trojici disků A-Data, PQI a Corsair a opět se ani nezměnilo pořadí mezi nimi. Již se k nim ale přibližují další tři disky - Apacer HANDY STENO HT203, Good Drive a Kingston DataTraveller II Plus Migo Edition. Všechny tyto disky jsou vybaveny novějšími a rychlejšími NAND čipy, což se projeví v dalších testech.



O testu Photoshop můžeme říci to samé, co o předchozím testu. Zde se tedy pořadí prvních šesti produktů nemění.



Kopírování přineslo úspěch pro disk PQI Cool Drive U330. Ten se poprvé v aplikačních testech dostává před A-Data PD7. Corsair je však stále v závěsu na třetím místě a místo čtvrté patří firmě Apacer a jejímu HT203. S patřičným odstupem se umísťují disky v hlavním poli s hodnotou kolem 17 - 18.000 kB/s.



Testy antivitu F-Prot již vše vrací do starých kolejí s A-Data PD7 na prvním místě. Jde však o první aplikační test, kde flash disky překonaly pevné disky, a to přibližně o 1000 kB/s. Z hlediska celkového aplikačního výkonu tak již pevným diskům zvoní hrana, když je dokáže v některých ohledech dohnat a překonat i tak jednoduché zařízení, jakým je USB flash disk.



Výsledný index daný celkovým projevem disků v aplikačních testech odpovídá průběhu testů. První místo tedy naprosto po zásluze patří A-Data Flash Disk PD7, druhé si vydobyl PQI Cool Drive U330 a třetí získal Corsair Flash Voyager. Sluší se však vyzdvihnout i výkon dosků Apacer HANDY STENO HT203, Good Drive USB a Kingston DataTraveller II Plus Migo Edition.