reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Megatest chladičů na grafiky, část I. - popis modelů

, , recenze
Megatest chladičů na grafiky, část I. - popis modelů
Na září jsme připravili test chladičů pro grafické karty. Pokusili jsme se sehnat co nejvíce modelů a otestovali jsme výkon i kompatibilitu s různými kartami. Dnes si je představíme - zastoupen je AeroCool, Arctic Cooling, Primecooler, Thermaltake a Zalman.

Balení a příslušenstvíPosledním chladičem, na který se v našem megatestu podíváme, je Zalman ZM80D-HP. Dvě poslední písmena v názvu indikují, že se jedná o chladič postavený na heatpipes a který může pracovat plně pasivně nebo s volitelným větrákem.


Také krabička pro ZM80D-HP je velmi exklusivní, už jen proto, že samotný chladič vidíte na první pohled. Kontrast modré, stříbrné a zlaté prostě působí luxusně. Zadní strana obsahuje detailní specifikace, ale hlavně informace o kompatibilitě, což se určitě hodí znát ještě před koupí.


V příslušenství toho můžete najít mnoho. Když vynechám samotný chladič rozebraný na části (dva velké pasivy, heatsinky na paměti, hliníkové bloky na CPU a heatpipes), tak je součástí šroubovák a sada montážních šroubků, matek, podložek apod. včetně tří tubiček teplovodivé pasty. Výhodou je i sáček s náhradními součástkami.

SpecifikaceAni u ZM80D-HP si nemohu na nedostatek údajů stěžovat. Když vynechám spoustu reklamních položek na webových stránkách Zalmanu, najdou se tam i důležité informace. Zde jsou specifikace chladiče:
  • Typ chlazení: pasivní (možnost instalace větráku)
  • Určeno pro grafické karty: všechny s 3mm otvory kolem GPU
  • Celkové rozměry: 140 x 80 x 50 mm
  • Vyzařovací plocha: 1350 cm2
  • Materiál: hliníkové pasivy, měděné heatpipes
  • Hmotnost: 350 g + 16 g paměťové heatsinky

Velmi podstatná je informace, že k instalaci je potřeba, aby na kartě byly 3mm otvory kolem GPU, což se např. o GeForce 6800GT pro PCI Express říct nedá. Zde je ten správný čas použít pravítko, ostatně na kompatibilitu se detailně podíváme zítra. Rozměry chladiče jsou poměrně výrazné, a to nejsou započítány přečnívající heatpipes. Hmotnost se také nedá zanedbat.

Vzhled a konstrukceZalman ZM80D-HP je velmi elegantní záležitostí. Kombinace modrých heatsinků se zlatými heatpipes z něj činí jeden z nejhezčích chladičů v testu, se kterým si konkuruje snad jen Thermaltake Schooner.


Základem chladiče jsou dva velké hliníkové pasivy, které jsou světle modře pokovené. Jejich velikost je cca 140 x 80 x 11 mm a jsou z obou stran velmi členité, aby byla vyzařovací plocha co největší. Podélná žebra jsou navíc "rozsekána" i příčně, což je rozhodně plus. Heatsinky obsahují otvory pro montáž na kartu.


Další součástí jsou hliníkové bloky ve dvou velikostech. Menší sada se používá na všechny grafické karty ATi Radeon a GeForce4, větší pak na nové grafiky od nVidie. Bloky obsahují nastavitelné pacičky pro montáž na kartu a jejich základna je poměrně hladká. Jsou v nich také drážky pro heatpipes.
V neposlední řadě musím uvést dvě sady malých heatsinků na paměti - vyšší čtyři na přední stranu, nižší čtyři na zadní stranu grafické karty. Nepostradatelné jsou i heatpipes - dvě měděné trubičky, které jsou zlatě pokovené. Proč je jedna větší a druhá menší uvidíte na fotkách.

Na grafické kartěA nakonec se podíváme ještě na několik fotek se Zalmanem na grafické kartě. Po instalaci se z grafiky stane docela velké monstrum, a to nepočítám větrák, který je možné na chladič přimontovat.
Na oranžové grafické kartě působí chladič obzvlášť majestátně. Všimněte si ukotvení po stranách (lépe vidět níže), které fixuje obě části pasivů ve svých pozicích.
Na těchto fotkách je vidět, proč je jedna heatpipe delší a druhá kratší. Umožňuje to lepší distribuci tepla na zadní stranu pasivu.


Poslední fotka ukazuje opět spony po straně chladiče a jeho nemalou tloušťku.

Na instalaci a kompatibilitu Zalmanu ZM80D-HP se podíváme v zítřejším článku. Detaily jeho výkonu v různých konfiguracích se dozvíte ve středu.

Web: www.zalman.co.kr
Zapůjčil: Czech Computer
Cena: 832 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
reklama
reklama
reklama
reklama