reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Megatest chladičů na grafiky, část II. - kompatibilita

, , recenze
Megatest chladičů na grafiky, část II. - kompatibilita
Ožehavým tématem u chladičů na grafiky je jejich kompatibilita s různými modely od ATi a nVidie, proto se dnes budu zabývat právě tím. Kromě fotek můžete v článku najít i naměřené vzdálenosti potřebné pro instalaci na jiné grafické karty, než jsou v testu.
Megatest chladičů na grafiky, část II. - kompatibilita

Obecná doporučeníArctic Cooling poskytuje velmi dobrou podporu co se týče kompatibility svých chladičů s grafickými kartami, ač je paradoxně tou poslední firmou, která by měla problémy. Ke každému modelu najdete na stránkách AC seznam podporovaných karet, nákres výškového rozložení komponent na grafické kartě a několik dalších doporučení. Nejprve zde uvedu dvě tabulky, ve kterých si lze vybrat podle grafické karty daný typ chladiče:

Chladič nedosedá (vysoké součástky). Další věcí je, že pokud na některém místě překáží kondenzátor nebo jiná součástka, Arctic Cooling povoluje fyzickou úpravu, což je sice dále nereklamovatelné, ale Silencer se pak na kartu prostě vejde. AC radí odšroubovat spodní plastovou část chladiče, v daném místě vyříznout otvor a opět přidělat. Ovšem je to samozřejmě na vlastní riziko.

Rozdílný napájecí konektor. Jiný problém může nastat s napájením. Konektory náležící k Silencerům odpovídají referenčnímu designu, ovšem někteří výrobci grafických karet používají konektory vlastní (ASUS). Proto AC navrhuje sundat konektor z napájecího kablíku a jednotlivé drátky buď připojit k daným pinům na grafické kartě, nebo raději přímo k Molex konektoru ze zdroje - černý drát k černému, červený (VGA) k žlutému (zdroj). Žlutý kabel z chladiče není třeba zapojovat (informace o otáčkách).

Cvakání ve větráku. A ještě jeden problém může nastat u grafických karet ATi. Kvůli regulátoru napětí, jehož špička dosahuje až 25V, se může z větráku ozývat cvakavý zvuk nebo může být dokonce poškozen motorek větráku. Zde je doporučení stejné jako výše - připojit větrák přímo k Molexu ze zdroje, příp. je možné ještě zapojit termistor.

Arctic Cooling NV Silencer 5 (Rev. 2)Tento chladič by měl být kompatibilní s následujícími grafickými kartami:
  • AGP: GeForce 6800, 6800GT, 6800Ultra, Quadro FX3000, FX4000
  • PCIe: GeForce 6800, 6800GT, 6800Ultra, Quadro FX1400, 3400, 3450, 4400, 4500
  • * - fyzicky kompatibilní s GeForce 7800GT(X), ale chybí chlazení zadních pamětí a je nutné zapojit napájení ze zdroje

Schéma výškového rozložení komponent na grafické kartě je zde:


Instalace je velmi jednoduchá, stačí jen usadit chladič na čip (pasta je přednanesená), prostrčit čtyři šroubky otvory kolem GPU, na opačné straně usadit kovový kříž s gumovou podložkou a upevnit čtyřmi matkami.


Po utáhnutí šroubovákem stačí umístit do slotu pod grafickou kartou přiložený bracket a kartu uložit do PC. V případě původního dvouslotového chlazení je třeba ještě vyměnit bracket na grafické kartě (odšroubuje se pomocí šestihranných matek vedle D-Sub a DVI-I konektorů).

Arctic Cooling NV Silencer 6 (Rev. 2)Druhý chladič na grafické karty od AC pro nVidii, který jsme testovali, je určen pro mainstream, konkrétně pro grafické karty:

· AGP: GeForce FX 5700
· PCIe: GeForce 6200, 6600, 6600GT

Znamená to, že žádný chladič této firmy v současnosti nepodporuje AGP verzi GeForce 6200, 6600 nebo 6600GT, a to kvůli rozmístění děr kolem grafického čipu. Zde je výškové schéma - nejdříve zkontrolujte montážní otvory, poté výšku komponent:


Instalace je o dva šroubky jednodušší než v předchozím případě. Stačí chladič usadit na čip, dvěma otvory protáhnout šroubky a na druhé straně zajistit kovovou destičkou s gumovou podložkou a dvěma matkami. Do přiléhajícího PCI slotu je opět třeba vložit bracket pro vyfukování horkého vzduchu.


Ukotvení chladiče na GeForce 6600GT
reklama
reklama
reklama