reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část

Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část
Přišla opět řada na další megatest. Tentokrát jsme se zaměřili na notebooky, konkrétně založené na platformě Centrino - Sonoma. Testu se zúčastnilo celkem 9 notebooků od různých výrobců.
Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část
ASUS je společnost, kterou není potřeba v žádném případě představovat. Její produkty pokrývají snad celé spektrum PC komponentů, periferií a mobilních zařízení. Tato firma s kvalitně budovaným zázemím a více než 22000 zaměstnanci vyrábí produkty, které jsou známy svou kvalitou a spolehlivostí. Nejinak je tomu i u jejich notebooků, které se velmi dobře prodávají a vždy přináší nějakou tu specialitku oproti konkurenčním přístrojům (integrovaný TV tuner, kamera zabudovaná ve víku s LCD, malé LED pro osvětlení klávesnice, možnost přehrávat hudbu bez nutnosti notebook zapínat atd.).

Testovaný kousek přichází z řady M6V a je jedním z nejvýkonnějších. Tento notebook je splynutím flexibility, stylu a výkonu a je určen jak pro práci, tak i pro zábavu, neboť používá konvertibilní modulární návrh, jenž umožňuje zlepšenou funkčnost a přenosnost. Díky technologii Centrino je zaručena vysoká mobilita (s přídavnou baterií dokáže vydržet až 8 hodin nepřetržitého provozu) a snadná konektivita do drátových i bezdrátových sítí. ASUS do tohoto notebooku zabudoval i Gigabit LAN a tudíž opět přinesl něco málo navíc (bohužel v dnešní době není tento typ sítí příliš rozšířen a to především kvůli drahým aktivním prvkům).

Jak je tomu již zvykem (psal jsem hned v úvodu), tak ASUS přišel s několika specialitami. Především pro uživatele bude asi nejvíce zajímavá LCD Zero Bright Dot (žádný jasný bod) - pod tímto označením přichází nové záruční podmínky, které uživateli zaručují bezplatné vyměnění LCD, pokud na něm v průběhu prvních 30-ti dnů nalezne alespoň jeden jasný bod. Jistě mnoho vlastníků notebooků ví, jak je nepříjemné takovýto jasný bod mít třeba někde uprostřed LCD panelu.


Fotogalerie

klikněte pro zvětšení

Další specialitou je funkce ASUS Power4 Gear +, jež inteligentně nastavuje rychlost procesoru v závislosti na aktuální vytíženosti. Přednastaveno je 8 základních profilů, které jsou optimalizovány pro několik základních činností jimiž jsou hry, přehrávání hudby, kancelářská práce, sledování DVD, prezentace, maximální úspora energie, maximální výkon a střední výkon. Díky tomu dokáže tento notebook za použití přídavné baterie pracovat až 8 hodin v kuse.

Nakonec jsem si nechal jednu z nejzajímavějších speciálních vlastností. Tou je Audio DJ, jež dokáže pomocí několika multimediálních kláves ovládat funkce přehrávání hudby a DVD bez nutnosti zapnutí operačního systému, což samozřejmě přináší nemalou úsporu elektrické energie. A aby to vše nebylo málo, obsahuje tento notebook speciální křížové reproduktory, díky nimž je zvukový vjem čistší a vyváženější.

Screenshoty z programu CPU-Z


Procesor v běžném režimuProcesor v úsporném režimuOperační paměť

Jednu věc je ještě potřeba pochválit a tou je přítomnost paralelního portu na zadní straně přístroje. Sice i když doba už poněkud pokročila a periferie s tímto rozhraním už se prakticky nevyrábí, stále zde existuje velké množství uživatelů, kteří tyto komunikační porty neustále používají u svých tiskáren, skenerů apod. Bohužel i u tohoto notebooku jsou skoro všechny vstupy a výstupy včetně PCMCIA a IRDA na jedné straně (levé) a tím pádem může při připojení více zařízení současně nastat malý zmatek v kabeláži.

Technická specifikace


Asus M6800V
ProcesorPentium M 740 1.73 GHz, Dothan, 2 MB L2 cache
Grafický čipATi Mobility Radeon X600, 64 MB
Čipová sadaIntel 915PM / ICH6-M
Operační paměť512 MB DDR2-400
LCD displej15", SXGA+, 1400x1050
Pevný diskHitachi HTS541060G9AT00, 60 GB, 5400 rpm, 8 MB
Optická mechanikaSamsung DVD±RW DL, TS-L532A, 8x/8x/4x/2.4x
FaxmodemAno, V.92
LAN10/100/1000 Mbit/s, Marvell Yukon
WLAN11/54 Mbit/s, Intel Pro/Wireless 2915ABG
BluetoothAno
PCMCIA1x Type I/II
Čtečka paměťových karetSD/MMC/MS/MS PRO, 4 in 1
Videovýstupy1x VGA, 1x S-Video
Komunikační porty4x USB 2.0, 1x LPT, 1x FireWire, 1x RJ45, 1x RJ11, 1x IrDA, 1x Replikátor portů
Polohovací zařízeníTouchpad
Audio konektory1x Mic, 1x S/PDIF-out
AkumulátorLi-Ion, 4800 mAh
Šířka354 mm
Výška273 mm
Hloubka22 - 34 mm
Hmotnost2.6 kg
Operační systémWindows XP Professional
Cena (i s OS)38 900 Kč bez DPH
Záruční doba2 roky
Tab. 2 - Technická specifikace notebooku Asus M6800V
reklama
reklama
reklama