reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část

Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část
Přišla opět řada na další megatest. Tentokrát jsme se zaměřili na notebooky, konkrétně založené na platformě Centrino - Sonoma. Testu se zúčastnilo celkem 9 notebooků od různých výrobců.
Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část
Hewlet Packard jistě netřeba představovat. Firma u nás nepřetržitě působí již od roku 1968, kdy však bylo vše řízeno z Vídně. V roce 1979 vzniklo obchodní zastoupení HP v Československu a později v květnu 1991 byla založena Hewlett-Packard Československo se stoprocentní majetkovou účastí mateřské společnosti Hewlett-Packard. Po rozdělení ČSFR v lednu 1993 převzaly funkce HP Československo dvě nástupnické organizace, v České republice to je Hewlet - Packard se sídlem v Praze. V květnu 2002 došlo ke spojení společností HP a Compaq, toto spojení bylo právně ukončeno v červnu 2003. Nyní si dovolím malý výčet ocenění: tato společnost je nositelem certifikátu kvality ISO 9001: 2000, jenž je udílen Evropskou Unií, vlastní certifikát ochrany životního prostředí, na veletrzích INVEX byla společnost několik let po sobě vyhlášena Systémovým Integrátorem roku a v letech 2003 a 2004 byla neobdivovanější společností v oboru informačních technologií. Tento výčet dle mého hovoří sám za sebe a svědčí o kvalitách celé této nadnárodní společnosti.

Nyní se však podíváme na podstatnější věci z hlediska tohoto megatestu. Notebooky vyrábí HP ve dvou základních řadách, jimiž jsou Enterprise (pro běžné uživatele z řad veřejnosti a malých firem) a Essential (pro velké společnosti a zákazníky s vysokými požadavky). Avšak mezi těmito řadami samozřejmě není žádná pevná hranice a stává se, že se obě prolínají a notebooky se liší prakticky právě jen označením. K nám do testu se dostal kousek HP nx8220, jenž je právě představitelem té vyšší třídy z řady Essential. Především je vhodný pro střední firmy a uživatele v domácnosti, kteří požadují vysoký výkon založený na technologiích PCI-Express a DDR2.


Fotogalerie

klikněte pro zvětšení

Námi testovaný model byl však vybaven pouze 256 MB RAM, což je dle mého na dnešní dobu podprůměrné. Naštěstí je výkon zachráněn Pentiem M, grafickou kartou Ati Mobility Radeon X600 a pevným diskem s 5400rpm a 8MB cache. To jsou parametry velice hezké - kdyby měl notebook paměť na standardních 512, pak by byl jistě zcela pružnější a flexibilnější při zpracování velkého množství dat a při práci ve Windows.

Na tomto stroji bych opět rád upozornil na vlastnosti a provedení klávesnice. Vzhledem ani tvarem nijak nevniká, avšak svou funkčností je vynikající. Tlačítka jako Home, Delete, Page Up a Page Down jsou všechny pohromadě v horním pravém rohu klávesnice a jejich používáni je tudíž velmi snadné a rychlé. Také velmi výrazné modré označení speciálních funkcí kláves je velmi přehledné a nápadné. Hned nad samotnou klávesnicí se ještě nachází další programovatelné klávesy pro ovládání libovolných vlastností dle uvážení uživatele.

Nadstandardní je také výdrž baterie. Ta dokáže při běžném provozu dodávat napájení až po dobu 4,5 hodin a při zapojení další externí baterie dokáže notebook pracovat ještě jednou tolik. Jak jistě uznáte, tak 9 hodin je doba více než neobvyklá a při běžném využití maximálně postačující. Připojitelnost k sítím je zde také velice slušná - díky technologii Centrino je WiFi karta přímo integrovaná a dodaná Gigabit LAN jen zvyšuje možnosti rychlé konektivity do sítě.

Screenshoty z programu CPU-Z


Procesor v běžném režimuProcesor v úsporném režimuOperační paměť

Technická specifikace


HP nx8220
ProcesorPentium M 730 1.60 GHz, Dothan, 2 MB L2 cache
Grafický čipATi Mobility Radeon X600, 64 MB
Čipová sadaIntel 915PM / ICH6-M
Operační paměť256 MB DDR2-400
LCD displej15.4", WXGA, 1280x800
Pevný diskHitachi HTS541040G9AT00, 40 GB, 5400 rpm, 8 MB
Optická mechanikaMatshita Combo DVDCOM, UJDA765A
FaxmodemAno, V.92
LAN10/100/1000 Mbit/s, NetXtreme
WLAN11/54 Mbit/s, Intel Pro/Wireless 2200BG
BluetoothAno
PCMCIA1x Type I/II
Čtečka paměťových karetSD/Smart Card, 2 in 1
Videovýstupy1x VGA, 1x S-Video
Komunikační porty3x USB 2.0, 1x FireWire, 1x RJ45, 1x RJ11, 1x IrDA, 1x Replikátor portů
Polohovací zařízeníTouchpad
Audio konektory1x Mic, 1x Line-out
AkumulátorLi-Ion, 8 článková
Šířka356 mm
Výška264 mm
Hloubka28 mm
Hmotnost2.8 kg
Operační systémWindows XP Professional
Cena (i s OS)38 890 Kč bez DPH
Záruční doba1 rok
Tab. 5 - Technická specifikace notebooku HP nx8220
reklama
reklama
reklama