Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část

Megatest notebooků s platformou Sonoma - 1.část
Přišla opět řada na další megatest. Tentokrát jsme se zaměřili na notebooky, konkrétně založené na platformě Centrino - Sonoma. Testu se zúčastnilo celkem 9 notebooků od různých výrobců.
Označení VAIO znamená odnož společnosti Sony, která se zabývá notebooky, desktopy a HDD přehrávači. Již 6 let působí VAIO na trhu špičkových notebooků a za tu dobu se tato značka dostala opravdu do podvědomí, především díky svému neotřelému designu a zajímavým vlastnostem. Tato značka vždy byla jistou zárukou jedinečnosti a originality - uživatel s notebookem VAIO se neztratí mezi všedními konkurenty.

Tento notebook se pyšní hned několika vlastnostmi. Samozřejmostí je i zde platforma Centrino Sonoma. Pochválit jsem chtěl nový typ LCD, jenž je dle výrobce dokonce panel druhé generace. Vlastní totiž technologii X-Black, jež má zlepšit barevné podání a vyvážení - k tomu ještě přibyla funkce Double-Lamp pro lepší nasvícení celého panelu bez tmavších a světlejších míst. Jak již tomu většinou u notebooků této značky bývá, tak i tento kousek vyniká svým neotřelým a jedinečným designem. Především pohled z bočních stran působí na uživatele velmi futuristicky a vzbuzuje v něm dojem budoucích moderních technologií. Na tomto stylu si společnost SONY zřejmě zakládá, neboť všechny dosavadní kousky byly na svou dobu vzhledově opravdu výjimečné.


Fotogalerie

klikněte pro zvětšení

Samotná klávesnice je zcela klasická s rozvržením do délky (klávesy Page Down, Home, Delete... jsou rozloženy po pravém boku) a přestože námi testovaný kus neměl české popisky klávesnice, tak ve finální podobě tomu tak samozřejmě bude (v našem případě šlo o předprodejní vzorek). Touchpad je zajímavý tím, že má i scrollovací funkce. Pokud se posunuje prst po pravé nebo dolní straně touchpadu, tak stránka na displeji scrolluje. Je zde pěkné rozložení vstupních a výstupních portů (kromě audio, které jsou opět na čelní straně). Ty se v největším počtu nacházejí na pravé straně, ale pro lepší orientaci a uspořádání pracoviště jsou modem a LAN vyvedeny na stranu levou za optickou mechaniku. To umožní i při připojení většího počtu kablíku neustále používat myš.

Pokud jde o technologii X-Black v praxi, tak výsledek byl opravdu takový, jak jej výrobce prezentuje. Displej tohoto notebooku měl nejvěrnější podání barev a obraz byl zkrátka celkově nejlepší i zhlediska jasu a ostrosti ze všech zúčastněných v tomto testu (jen značně odrazivá krycí vrstva displeje může na světle někomu vadit, jelikož se v ní odráží kde co, ale je to spíše o zvyku).


Screenshoty z programu CPU-Z


Procesor v běžném režimuProcesor v úsporném režimuOperační paměť

Technická specifikace


Sony VAIO VGN-FS295VP
ProcesorPentium M 740 1.73 GHz, Dothan, 2 MB L2 cache
Grafický čipnVidia Go 6200, 128 MB
Čipová sadaIntel 915PM / ICH6-M
Operační paměť512 MB DDR PC-2700
LCD displej15.4", WXGA, 1280x800
Pevný diskFujitsu MHV2080AT, 80 GB, 4200 rpm, 8 MB
Optická mechanikaPioneer DVD±RW DL, DVR-K15, +RW (8x/8x/4x), -RW (8x/6x/4x)
FaxmodemAno, V.92
LAN10/100 Mbit/s, Intel Pro/100
WLAN11/54 Mbit/s, Intel Pro/Wireless 2200BG
BluetoothAno
PCMCIA1x Type I/II
Čtečka paměťových karetMS/MS PRO, 2 in 1
Videovýstupy1x VGA, 1x S-Video
Komunikační porty3x USB 2.0, 1x FireWire, 1x RJ45, 1x RJ11
Polohovací zařízeníTouchpad
Audio konektory1x Mic, 1x Line-out
AkumulátorLi-Ion, 8 článková
Šířka364 mm
Výška264.5 mm
Hloubka25.4 - 35.9 mm
Hmotnost2.9 kg
Operační systémWindows XP Professional
Cena (i s OS)39 990 Kč bez DPH
Záruční doba2 roky
Tab. 8 - Technická specifikace notebooku Sony VAIO VGN-FS295VP