www.svethardware.cz
>
>
>
>

Megatest notebooků s platformou Sonoma: výsledky testů a závěr

Megatest notebooků s platformou Sonoma: výsledky testů a závěr
Po představení jednotlivých notebooků zde máme testy výkonu a výdrže. Na závěr vyhlásíme vítěze megatestu, kteří si od nás odnesou ocenění Trefa.
K oblíbeným
reklama
Po prvotním představení notebooků založených na platformě Centrino Sonoma se nyní podíváme na to, jak obstojí v testech výkonu a kvality jednotlivých součástí. Ukážeme si, který patří mezi jasné favority a u kterého se výsledky nečekají nikterak oslnivé. Avšak prvotní očekávání není zdaleka vždy zcela přesné a objektivní a tak může nastat několik překvapení. Mnoho čtenářů již má nyní určitě ve favoritech jasno díky první části megatestu, kde se mohli dočíst o detailních technických parametrech jednotlivých notebooků, jenž samozřejmě mají na výsledné hodnoty testu největší vliv.

Z celkového hlediska je jedním z největších favoritů celého testu kousek Prestigo Nobile 1560 a to díky skvělému taktu procesoru Pentium M, jež si brouká na 2,0GHz a také díky veliké operační paměti typu DDR II, která má celých 1024 MB. Samozřejmě samotný výkon nespočívá pouze na procesoru a operační paměti, ale je podpořen i kvalitní grafickou kartou ATi Mobility Radeon X600 a pevným diskem připojeným přes rozhraní S-ATA 2. Za tyto parametry by se nemusel stydět ani ledajaký běžný desktopový počítač a mnoho uživatelů PC má doma i v dnešní době stroje na daleko nižší výkonnostní úrovni. Ovšem zda se tento notebook v tak velké konkurenci opravdu prosadí a zda dosáhne na tu nejvyšší příčku se ukáže až na konci po detailním prověření všech parametrů.

Na poslední příčce se naopak dá očekávat notebook HP nx8220. Bohužel je vybaven pouze procesorem Pentiem M o taktu 1,6GHz s jádrem Dothan. To by však samo o sobě nebylo až tak definitivní, pokud by výrobci přidali minimálně dalších 256 MB RAM, čímž by byla kapacita paměti zdvojnásobena. Ani grafická karta X600 zde již prakticky nic moc nezachrání. Dalším mínusem je nízký počet USB 2.0 portů a absence DVD-RW optické mechaniky. Avšak tento notebook může velmi překvapit svou výdrží baterie, jež je z testovaných přístrojů jedna z nejvíce kvalitních a spolehlivých. Na to, jak tento kousek nakonec dopadne, si opět budeme muset ještě chvíli počkat.

Nyní se podíváme na předpoklady z hlediska jednotlivých komponent. První je samozřejmě samotná výpočetní jednotka celého zařízení, tedy procesor. Ve všech testovaných kouscích najdete Pentium M s jádrem Dothan, jenž je vyráběn 90nm technologií a je určen pro použití s čipovou sadou Mobile Intel 915 Express. Samozřejmostí je i 2MB L2 cache, což je právě to, co činí tyto procesory tak výkonné. Nejvyšší výkon z tohoto pohledu má jednoznačně notebook s procesorem na taktu 2,0GHz a označením Intel® Pentium® M 760.
Samozřejmě nelze vše rozlišovat pouze podle taktu procesoru - takovýto test by byl zcela neobjektivní, neboť procesor není samozřejmě to jediné, co určuje výsledný výkon. K čemu by byl takt několik GHz bez dostatečně rychlé operační paměti? A právě operační paměť je to na co se podíváme nyní. Zde jsou jasnými vedoucími Fujitsu-Siemens AMILO PRO V8010 a Premio 6050N se svými 1024 MB DDR2-533 jež je složena ze dvou 512MB modulů aby byla využita podpora dual-channel. Tato paměť přináší opravdu vysoký výkon a také jistotu, že uživatel nebude tímto faktorem nikterak omezován. Bohužel ne však všichni výrobci na tak podstatnou věc pomysleli a můžeme se setkat i s notebookem, jenž má pouze 256MB RAM, což je na dnešní dobu opravdu velmi málo.
Nyní je na řadě grafický adaptér. V celém spektru testovaných notebooků můžeme nalézt jak modely společnosti ATi (X600 a X700), zástupce nVidia (Go 6600 ) a nakonec i integrovanou grafickou kartu Intel 915GM. Podle papírových parametrů je nejvýkonnějším zástupcem ATi Mobility Radeon X700, jež přináší opravdu velmi vysoký výkon dostatečný i pro hraní těch nejmodernějších počítačových her. Výkon je však samozřejmě spojen i s vyšší spotřebou elektrické energie a to ve výsledku znamená kratší provoz na baterii. Nejslabší je pak samozřejmě integrovaný adaptér. Ten ale i přesto dokáže zvládnout a obsloužit aplikace pracující s Direct X 9.0 a v neposlední řadě podporuje také TV-OUT a Dual View. Pokud se tedy podíváme po adeptovi na nejvyšší příčky v testech grafického jádra, pak nemůžeme zvolit jiné kousky než ACER TravelMate 4101WLMi a Umax VisionBook 5000CSX Nejslabší pak je Fujitsu-Siemens AMILO PRO V8010 a Prestigio Nobile 1560 - je však nutno dodat, že jsou nejslabší pouze z hlediska výkonu grafického adaptéru.


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář