Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest pevných disků - úvod

12.9.2002, Štěpán Mrázek, recenze
Megatest pevných disků - úvod
Dnešním dnem začínáme další srovnávací recenzi, tentokráte je zaměřena na pevné disky s rozhraním Ultra ATA. Celkově se nám v redakci sešlo jedenáct různých modelů od celkem tří výrobců.
Kapitoly článku:
  1. Megatest pevných disků - úvod
  2. Základní pojmy
  3. Přehled testovaných disků
Jak již název článku napovídá čeká nás další Megatest. Tentokráte se jedná o pevné disky, a to konkrétně o pevné disky IDE s kapacitou minimálně 20 GB. Celkově se v redakci Světa hardware sešlo jedenáct pevných disků, z toho čtyři s rychlostí 5400 otáček za minutu a zbylých sedm pak se 7200 otáčkami za minutu. Dnes si řekneme něco málo o podmínkách testů, testovací sestavě a použitém testovacím hardware.


Co vás čeká



Všechny pevné disky jsme rozdělili do dvou kategorií podle rychlosti otáčení ploten za minutu. Výsledky testů si budete moci přečíst po víkendu ve dvou samostatných článcích - v pondělí přijde řada na disky s 5400 otáčkami za minutu, tzv. "pomalé" a v úterý pak zveřejníme disky s 7200 otáčkami za minutu, tzv. "rychlé". Ve středu pak celý Megatest vyvrcholí zveřejněním srovnání všech disků a vyhlášením vítěze, hodnotit budeme podle poměru výkon/cena. Samostatné ocenění pak udělíme nejrychlejšímu pevnému disku z našeho Megatestu.


Popis testovacího hardware



Veškeré testování jsme prováděli na sestavě s procesorem Intel Pentium 4 2,53 GHz společně se základní deskou Intel D850EMV2 (čipová sada Intel 850E) a 512 MB operační paměti RDRAM značky Samsung. Ostatními částmi testovací sestavy se stali grafická karta Matrox Parhelia a pevný disk IBM Deskstar IC35L040AVER07-0 (na tomto disku byl nainstalován operační systém Windows XP).

Testy jsme prováděli vždy s diskem připojeným na sekundárním kanálu jako master bez dalšího zařízení. Jako souborový systém jsme použili NTFS a pokaždé jsme využili celou kapacitu pevného disku pro primární partition. Všechny testy jsme prováděli jak s rozhraním Ultra ATA/100 tak i Ultra ATA/33. Co se týká rozhraní Ultra ATA/133, pak to není dnes v žádném případě standardem, a proto jsme jej nepoužili.


Testovací programy



Pro měření přenosových rychlostí pevných disků jsme použili dva testovací programy. Prvním je již dobře známý SiSoft Sandra 2002 a test souborového systému (file system benchmark). Jako druhý test jsme pak použili HD Tach 2.61, o něm si můžete přečíst podrobnější popis tomto článku.

Pozn.: Na další stránce naleznete popis některých základních termínů z oblasti pevných disků - pokud patříte mezi znalejší uživatele výpočetní techniky, pak rovnou tuto stránku přeskočte.a jděte na poslední stránku s popisem všech disků v testu.