Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest sestav: IBM ThinkCentre A50

1.12.2004, Igor Viduna, recenze
Megatest sestav: IBM ThinkCentre A50
Sestava IBM ThinkCentre A50 je v našem testu exotem. Vymyká se totiž všem sestavám, které jsme vám představili a představíme. Je to klasické kancelářské PC určené asi spíše do velkých firem, kde se nebojí zaplatit "za značku" a taktéž jistě i kvalitu.
Protože jde opravdu o "značkové" PC v tom pravém slova smyslu, resp. o sestavu od světoznámého výrobce určenou do kanceláře, nečekal by zde snad nikdo jiný procesor, než-li Intel. Srdcem systému je procesor Intel Pentium 4 s podporou technologie HyperThreading. Jde o model s taktem 3 GHz. Použita je pak ještě stará patice mPGA-478, a proto není procesor označen číslem 530, které by odpovídalo taktu. Samozřejmě jde už ale o Prescott s 1 MB L2 Cache. Další informace naleznete na obrázku. (Pokud byste si přáli hlouběji proniknout do současného značení procesorů Intel, klikněte sem.)


Obr.07 - Screenshot diagnostického programu CPU - Z

Základní deska je samozřejmě taktéž z dílen IBM, ale bohužel jsme o ní nesehnali žádné informace, kromě těch, které lze vyčíst na vlastní oči. Takže můžeme konstatovat, že deska je postavena na čipové sadě Intel 865G, což znamená podporu pro všechny procesory z rodiny socketu m-PGA 478 od jádra Northwood. Tj. i pro staré Celerony s FSB 400 MHz. Co nás ale překvapilo je pouze 100 Mbit síťový kodek, protože jsme nějak automaticky již očekávali Gigabit. A protože jde o formát mikro-ATX jsou zde velmi omezené možnosti upgradu, byť třeba lepší grafickou kartu AGP 8x si můžete objednat přímo u IBM.

Jako South Bridge je použit ICH5 - tj. verze bez RAIDu. To ale překvapivé naopak vůbec není. Jinak zde nalezneme 5.1 kanálový zvukový kodek SoundMAX Cadenza ADI 1981b. Maximální počet USB portů je osm.

Paměti má stroj dostatečných 512 MB. Jde pochopitelně o dva 256 MB moduly DDR400 značky Micron Data Technology (PC3200) zapojené v Dual Channel. Časování je nastaveno na CL3, což je horší, než-li standardních CL2,5. Zajímavým rysem čipové sady Intel 865 je závislost frekvence paměti na frekvenci sběrnice. Použijete-li Pentium 4 se 400MHz QPB, systém povolí nejvýše DDR266, u Pentia 4 na 533MHz QPB jsou to DDR333 a komfortu 400MHz pamětí lze využít pouze vlastníte-li Pentium 4 s 800MHz QPB.


Obr.08 - Detail pamětí

Grafické jádro je integrované, jak již bylo řečeno. Jde o 32-bitové grafické jádro Intel Extreme Graphics 2 o taktu až 250MHz, kterému při velikosti operační paměti 128 MB čipset alokuje 32 MB RAM a pokud máte více paměti, čipset vás "připraví" až o 64 MB bez ohledu na nastavení v BIOSu. Grafické jádro nedisponuje hardwarovým T&L a podporováno je pouze DirectX 7.


Obr.09 - Obrázek z webu

Vypalovací mechanika je také "osekaná", neboť jde o pouhé kombo. To se nám nepodařilo přesně identifikovat, takže nabízíme označení, jaké jsme vyčetli v systému: HL-DT-ST GCC-4481B. Parametry jsou následující: DVD-ROM čte mechenika rychlostí 16x; u CD to vypadá takto: CD-R / CD-RW / CD-ROM: 48x/32x/48x.

Pevný disk s kapacitou 80 GB pochází z dílen Maxtor. Další parametry jsou: 7200 ot., rozhraní Serial ATA a vyrovnávací paměť 8 MB. Disk je sice malý, ale vzhledem k tomu, že jde o stroj do kanceláře, to bohatě stačí. Vzhledem k nastavení našeho testu to ale budeme do nedostatků počítat.


Obr.10 - Detail uložení disku

Další součásti sestavy:
  • Windows XP Professional (SP1)
  • Klávesnice IBM Black PS2
  • Myš IBM Optical Black (USB)