Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest tiskáren: EPSON Stylus Photo R200 a R300

15.9.2004, Petr Svoboda, recenze
Megatest tiskáren: EPSON Stylus Photo R200 a R300
Epson je v tomto megatestu jediným výrobcem, který pro tisk používá piezoelektrickou technologii. Jak se „tisk za studena“ odrazí ve kvalitě i rychlosti tedy uvidíme. K dispozici jsme měli dva modely z řady Stylu Photo, které jsou dostatečně univerzální jak pro běžný tisk textových dokumentů, tak i pro kvalitní fototisk srovnatelný s fotolaboratoří.
Kapitoly článku:
  1. Megatest tiskáren: EPSON Stylus Photo R200 a R300
  2. EPSON Stylus Photo R300
EPSON Stylus Photo R200
Síla této tiskárny je ukryta v šestiinkoustovém tisku. Každá barva má svůj samostatný zásobník, kromě tradičního cmyku je tu navíc světlá azurová a světlá purpurová barva. Tiskárna je poměrně robustní a nevypadá, že ji jen tak snadno něco ublíží. Zásobník pojme 120 listů papíru velikosti A4, ale potiskovat je možné i jiné velikosti, a především také CD/DVD disky. Na čelním panelu má přístroj vyveden druhý USB konektor pro připojení digitálního fotoaparátu, na stránkách výrobce se ale píše pouze o podpoře přímého tisku z fotoaparátů značky Epson.

hodnoceno:
test:
body:
možnost přerušit tiskovou úlohu
ano
10
kontrolka docházejícího inkoustu
ano
10
Příslušenství
podavač CD, přímé propojení s fotoaparátem
5
USB
1.1
5
LPT
ne
0

Instalace a ovládání
Instalace je v češtině a naprosto bezproblémová. Spolu s ovladačem a monitorem stavu se vám nabídne i instalace poměrně bohatého software, který se ale možná víc na hraní než k praktickému využití.
Ovládání ne samotné tiskárně je konvenční – panel obsahuje tři tlačítka: power, přerušení tisku/doplnění papíru a doplnění inkoustu. Každé tlačítko je opatřeno i diodou, která souvisí s jeho funkcí.Ovladač je poměrně jednoduchý a kromě funkce vylepšení fotografií nenabízí žádné speciality. Byla tady jednoznačně dána přednost přehlednému a jasnému uspořádání, což je třeba kvitovat s povděkem. Z opravdu užitečných funkcí budete postrádat pouze možnost uložit vlastní nastavení. Indikace stavu inkoustu je velmi přesná, tiskárna vám dokonce sdělí, na kolik stejných stránek, jako byla ta naposledy vytištěná, ještě zásobníky stačí. Pokud na vytištění aktuální stránky už inkoust nezbývá, stránka se vůbec nezačne tisknout.hodnoceno:
test:
body:
český instalátor
ano
10
náročnost instalace
po zapojení bez restartu
10
český ovladač
ano
10
možnost uložení parametrů
ano
10
náhled před tiskem
ano
10
bezokrajový tisk
ano
10
ukazatel množství inkoustu
přesná
10

Rychlost tisku
hodnoceno:
test:
body:
tisk normostrany (koncept)
00:28,15
0
text + grafy (normal)
00:38,42
3
fotografie 10 × 15 cm (best)
01:07,40
5
fotografie A4 (picture)
02:40,44
5

Kvalita tisku
V tomto testu jsme hodnotili kvalitu tisku ve standardním nastavení (normal) na běžný kancelářský papír. Pokud vás zajímá výsledek tisku v nejvyšší kvalitě na fotopapíry, podívejte se na stejný test na Digimanii.

V našem testovacím obrazci jsme se nejprve zaměřili na barevné stupnice. Ty byly odstupňovány rovnoměrně, slévaly se až nejtmavší odstíny (cca od 90 %) žluté a purpurové. Pruhování v barevných přechodech nebylo možné najít vůbec.


Doplňkové fotoinkousty pomáhají tiskárně k jasným barvám, možná až jasnějším, než jaké vůbec může být skutečnost. Barevné odstíny ale nikam neuhýbají, takže pokud nebudete úplně spokojeni, stačí si pohrát s nastavením sytosti. Spoustě uživatelů ale větší sytost udělá radost – nebezpečí tkví pouze v tom, že sytost automaticky přidává i většina digitálních kompaktů a také některé programy pro zpracování fotografií.

Pleťové tóny dopadly (pozor, jde o subjektivní hodnocení) vůbec nejlépe v testu. U fotografie v polovičním rozlišení (150 dpi) bylo vidět jisté rozostření, čitelnost miniaturních nápisů ale zůstala zachována.
Černobílý snímek získal díky fotoinkoustu větší hloubku ostrosti, přesto vyšel v přísně neutrálním barevném podání. Zachována byla i vysoká ostrost.


Test písma nedopadl zrovna nejlépe. Černé znaky na bílém podkladě lze číst od velikosti tři body, v inverzním provedení pak z černého podkladu vystupuje teprve písmo o velikosti pět bodů.
hodnoceno:
test:
body:
barevné fotografie
výborná
10
černobílé fotografie
výborná
10
test písma (normální/inverzní)
3/5
0
pruhování v barevných přechodech
žádné
10

Test výdrže
hodnoceno:
test:
body:
cena tiskové hlavy
0 (nevýměnná)
10
cena náplně (barevná+čb)
2700,00 Kč/str.
0
reálná cena za černou stránku
0,91 Kč/str.
5
reálná cena za barevnou stránku
3,00 Kč/str.
5


Technické parametry
technologie tiskuEpson Micro Piezo
tiskové kazety6; oddělené náplně
počet přímých barev6 (C, LC, M, LM, Y, K)
nejvyšší výstupní rozlišení (dpi)5 760 × 1 440
čtečka paměťových karetnení
přímý tisk z paměťových karetnení
přímé připojení fotoaparátuDirect print
rozměry médiíA4, Letter, Legal, Panorama, vlastní, CD
hmotnost médií64–255 g/m2
paměť tiskárnyneuvedeno
ostatní médiaCD/DVD
zásobník papíru120 listů A4
propojní s počítačemUSB 1.1
podporovné OSWindows 98/ME/2000/XP, Mac OS
maximální měsíční zátěžneuvedeno
rozměry (mm)462 × 474 × 297
hmotnost (kg)5,2

Závěr
Epson Stylus Photo R200 je fototiskárnou jen podle dvou inkoustů, které má navíc. Ve výbavě to jinak příliš nezaregistrujete. Podpora přímého tisku z digitálního fotoaparátu je sice pěkná věc, ovšem jen v tom případě, že se zrovna ten váš přístroj s touto tiskárnou domluví. Absence podpory standardu PictBridge je v těchto souvislostech tak trochu nepochopitelná. Jinak ale jde o všestranné zařízení s velmi kvalitním tiskovým výstupem a vcelku přijatelnými tiskovými náklady. Není to žádný rychlík, pro použití doma či v malé kanceláři ale bohatě postačí.

Klady
Zápory
- kvalita tisku fotografií
- dělené zásobníky inkoustu
- možnost potisku CD/DVD
- pomalejší vedení
- nepodporuje PictBridge
- tisk inverzního písma

Doporučená koncová cena je 3.800 Kč včetně DPH.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Mmd Public Relations Czech Republic.