reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Megatest webkamer pro USB - část první

, , recenze
Megatest webkamer pro USB - část první
V dnešní době moderních způsobů elektronické komunikace, začíná čím dál tím více lidí využívat nejen přenosu zvuku, ale rádi si k tomu přidají i obraz. A právě na to, jak obraz zaznamenávat, se dnes podíváme. Ukážeme si několik webkamer a porovnáme jejich parametry a kvality. Samozřejmě nebude chybět podrobné srovnání a soupis všech funkcí jednotlivých kamer.
Stejně jakou u Creative, i Genius má svou kameru primárně určenou pro použití s notebooky.Jedná se o model Genius VideoCAM Messenger a hned na první pohled je jasné, že se jedná o velmi kompaktní řešení. Jedná se o obnovenou a vylepšenou verzi předchozí kamery Messenger, která vlastnila CMOS čip s rozlišením pouhých 320x280 pixelů. Tento model byl vybaven čipem CMOS s primárním rozlišením VGA (640 x 480) a dokáže zaznamenat až 100k barev.
Genius Messenger z čelního pohledu.

Zde si nemohu odpustit příliš nelichotivé zhodnocení samotného provedení kamery. Jelikož se má jednat o kameru pro použití s notebooky, byl stojánek upraven tak, aby umožňoval bezproblémové uchycení na víko displeje, ale při tom byl pořád schopen stát volně na stole. Bohužel výrobcům se nepovedlo uskutečnit ani jedno z obou variant. Pokud se pokusíme uchytit kameru na displej, zjistíme, že kamera na něm sice drží, ale o jakékoliv stabilitě by se dalo velmi polemizovat a i při malém pohybu s přívodním kablíkem dochází k okamžitému posunutí celé kamery.

Při postavení na stůl je zase problém nasměrovat kameru přesně tak, jak bychom chtěli a pokud se nám to už povede, tak je velice zbytečné se nějak radovat, neboť při sebemenším pohybu stolu nebo kablíku můžeme začít znovu. Přitom by stačilo, kdyby plastový nosič byl celý pogumovaný a hned by byla práce s touto kamerou snazší. Samotná kamera je s podstavcem spojena přes otočný kloub, který navíc umožňuje pohyb vpřed a vzad.
Kamera nahnuta do limitní polohy směrem dopředu.

Obsah balení je velmi podobný předchozí kameře od Geniusu. V krabici naleznete CD s ovladači a základním programem, vícejazyčný manuál pro prvotní zapojení kamery a také externí mikrofon. Ani zde se kromě Acrobat Readeru nesetkáme s žádným bonusovým softwarem, a tak se budeme muset spolehnout pouze na standardní obslužný software.

Obslužný software je prakticky stejný jako u předchozí testované kamery. Bohužel se nedostalo prostoru pro nějaké změny a tudíž ovládání zůstává i nadále mírně komplikované a neintuitivní. V základním okně má uživatel možnost pouze sledovat právě zaznamenávaný obraz a také může měnit rozlišení a barevnou hloubku. Pro pořízení statického snímku je potřeba se přepnout do režimu fotografování pomocí tlačítka v dolním levém rohu a teprve pak je možné snímek pořídit. V případě záznamu videosekvence je opět potřeba se v dolním levém rohu přepnout do příslušného okna, kde již najdeme tlačítko Record a Stop. Tento postup je zbytečně zdlouhavý a je vidět, že výrobci tuto variantu nedomysleli. Tyto dvě funkce bývají totiž velmi často používány a uživatel není potěšen, když kvůli takovéto banalitě musí proklikávat několik oken.Základní okno programu.Okno s nastavením monitoringu zvolené oblasti.

Opět je ale třeba pochválit možnosti nastavení kamery. Přes základní ovládání jasu, saturace, kontrastu a ostrosti, je možné nastavovat délku expozice, rychlost USB sběrnice a nebo si manuálně měnit vyvážení bílé barvy. Tyto funkce nebývají zcela běžné a mnoho uživatelů je dozajista ocení pro získání pokud možno co nejvyšší možné kvality obrazového záznamu.
Zmíněné možnosti nastavení - opravdu bohatý výběr.

Zajímavostí je systém nahrávání videa a jeho komprese. Při standardním nahrávání není video žádným způsobem komprimováno a tudíž je jeho bitrate opravdu velmi vysoký. Dvou minutové video zabírá kolem 450MB místa na pevném disku, což jak jistě uznáte, není zrovna málo. Pro snížení velikosti je potřeba video nějakým způsobem komprimovat a k tomu můžeme využít zabudovaný dekodér do formátu MPEG a nebo můžeme pomocí softwaru cizí firmy (například freewarový VirtualDub) provést kompresi do DivX apod.

Nechybí samozřejmě ani podpora pro instantní doručovatele, kdy seznam podporovaných programů je stejný jako u Genius VideoCAM Look - tedy MSN Messenger, Yahoo Messenger a CUSeeMe.

Z této kamery mám velice rozporuplné pocity. Ačkoliv možnosti ovládání jsou na velmi vysoké úrovni, je její provedení natolik chabé, že praktické použití se stává velice problematické a nepohodlné. Ve srovnání s mobilním řešením od společnosti Creative se jedná o méně zdařilý kousek.


Technické parametry
Rozlišení CMOS640 x 480
Rozlišení fotografie (interpolované)1,3 Mpix
FPS640 x 480 15 fps
jinak 30 fps
SběrniceUSB 1.1
Ostřenímanuální
Tlačítko pro snapshotano
Zabudovaný mikrofonne
Dodatečná sluchátka / mikrofonne / ano
Záruka24 měsíců
Orientační cena bez DPH560,- Kč

Minimální systémové požadavky
Procesor400MHz
Operační paměť64MB RAM
Místo na pevném disku25MB
Jednotka CD-ROMano
USB ano - 1.1
Barevná hloubka16-bit
reklama
reklama
reklama
reklama