Specifikace:
Concerto III je mikro ATX skříň s již osazenou základní deskou MICRO NLX BX4 a ATX zdrojem. Vnější rozměry jsou 280mm šířka, 350mm hloubka a 90mm výška. V přední části skříně jsou volné pozice pro standardní 3,5´´ disketovou mechaniku, speciální nízkou CD ROM mechaniku (používanou v noteboocích), pod nimi je jedna pozice pro klasický 3,5´´ pevný disk. Na základní desce je integrována VGA karta s čipem ATI 3D RAGE PRO a 4 MB video paměti připojená na AGP sběrnici. Není to sice naprostá špička, na kancelářské aplikace však bohatě stačí a ani 3D hry jí nečiní zvláštní potíže (i když s Voodoo2 se samozřejmě srovnávat nemůže). Dále je na desce integrována zvuková karta osazená obvodem Yamaha YMF 740 PCI audio, kompatibilní se SB PRO. Dalším rozšiřujícím prvkem je síťová karta Fast Ethernet osazená obvodem Intel 82558 podporující práci v síti rychlostí 10 i 100Mb/s (opět integrována přímo na základní desce).

Vlastní základní deska je osazena čipsetem Intel 82440BX AGP a umožňuje použít procesor Pentium II (350, 400, 450 Mhz na FSB 100 MHZ) a Celeron (233-333Mhz na FSB 66 MHZ), nově samozřejmě i Pentium III (ten jsme zatím nezkoušeli). Paměťové sloty jsou dva, maximální velikost paměti je 512MB, provedení SDRAM. Dále je na desce integrován Hardware monitor kontrolující napájecí napětí, otáčky ventilátoru a teplotu procesoru.
Zepředu jsou přístupné, pod krytkou, konektory pro USB zařízení. Na čelní straně je tlačítko síťového vypínače, kontrolní LED diody signalizující stav zapnuto, činnost pevného disku a sítě. Vzadu je vyvedeno vše ostatní: VGA konektor, sériové a paralelní porty, vstupy a výstupy zvukové karty včetně Game konektoru, výstup síťové karty, myši, klávesnice a napájecí konektor. Rozšiřující sloty pro další karty jsou dva, dají se přidat dvě PCI nebo jedna PCI a jedna ISA karta (ISA slot je mechanicky sdílen s jedním z PCI slotem ).

Concerto III tedy není kompletní počítač, moc mu k tomu ale nechybí. Stačí přidat procesor, disketovou mechaniku, pevný disk a paměť, případně další komponenty a máte kompletní počítač. Hotové Concerto III si můžete na stůl (pod stůl buď položit (jako desktop), nebo jej postavit (minitower), podle toho, čemu dáváte přednost.
Klady:
- Opravdu miniaturní provedení. Možnost postavit skříň i nastojato a tím na stole ušetřit místo. Dá se použít i jako podstavec pod monitor.
- Slušná a přehledná servisní a montážní dokumentace.
Zápory:
- Nutno použít speciální, nízkou a drahou CD ROM mechaniku, zřejmě z notebooku.
- Krátké napájecí kabely k CD ROM a disketové mechanice.
- Stísněná montáž a nebezpečí přehřívání. Jednotlivé čipy dost hřejí a malý použitý ventilátorek ve zdroji v letních měsících nebude asi dostatečný.
- Kabely od 3,5´´ mechaniky vedou přes chladič procesoru, je nebezpečí jejich promáčknutí krytem.
- U síťové karty není patice na Boot ROM, nejde tedy použít jako bezdisková stanice.
Závěr:
Velice zajímavé řešení pro vybavení podnikové sítě počítači. V podstatě se přidá jen procesor, pevný disk, 3,5" mechanika a paměť a máte multimediální počítač vhodný k nasazení na zpracování běžných kancelářských aplikací. Přičemž je osazen značkovými a tedy i bezproblémovými komponenty a to vše dle poskytovatele za velice přijatelnou cenu. Náročným uživatelům (hráčům) asi nebude stačit počet rozšiřujících slotů, ovšem pro běžné použití je Concerto III vybaven už komponenty na základní desce.
K testování zapůjčil: LEVI International