Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitor SAMPO PD-80A je opravdovou cenovou bombou

22.5.2001, Lubomír Axman, recenze
Monitor SAMPO PD-80A je opravdovou cenovou bombou
Kvalita zobrazení, rozlišení a počet současně zobrazitelných barev za rozumnou cenu... Ale dosti již o ceně, rozlišení 1280 x 1024, 17-ti palcový barevný LCD panel s rastrem 0.264 mm a zobrazení 16.7 mil barev (při 24 bitové hloubce) hovoří za vše. Ale předtím, než si tento monitor pořídíte podívejte se na následující recenzi, ať nekupujete zajíce v pytli :-)...
Kapitoly článku:
První zapnutí a nastavení
Ale co již, i bez manuálu se dá přežít. Proto se nenechávám tímto detailem nikterak rozladit .. a zapojuji. Pro mou ATInku to bude docela milé překvapení, jen aby se jí nezatočila hlava (doposud totiž musela komunikovat s mou nedávno upgradovanou CRT patnáctkou). Po pečlivém zapojení zapínám počítač a s napětím očekávám obraz na displeji. NIC, to je ale šlendrián. Zapínám tedy tl. “power” vpravo dole na monitoru (pozor je to opravdu jen tlačítko – obdobné jakým se zapíná ATX počítač, zkrátka bez mechanické aretace), současně se rozsvěcuje i zelená LED a po cca čtyřech vteřinách se objevuje i obraz. Menší překvápko již máme za sebou a jdeme ladit obrázek.

Nejprve přichází na řadu rozlišení. A zkusíme hned to nejvyšší – 1280 x 1024 a také s barevnou škálou se nebudeme nikterak žinýrovat – 16 mil. barev! Ani nečekám na dokončení nabízených 15 sekund a potvrzuji. Obrázek je téměř jako na fotografii, ovšem při pozornějším pohledu máme ještě co vylepšovat... Než se dáme do dalšího nastavování (samozřejmě, že využijeme také automatiku) pojďme se podívat jaké máme možnosti do OSD menu.

Ovládání monitoru pomocí OSD
Všechny ovládací prvky jsou soustředěny do pravého spodního okraje čelního panelu. Kromě již “známého” tl. “Power” zde nalezneme “< Adjust >”, „Select“ a “Menu” (zprava doleva). A zcela vpravo je indikační zeleně svítící LED (zelená=zapnuto, oranžová=sleep, bez video signálu).



Aktivaci provedeme tl. „Menu“ a nejprve si uvedeme výčet možných funkcí (jsou graficky reprezentovány malou ikonkou):
H POSITION, V POSITION, CLOCK, PHASE, AUTO CONFIG, EXPAND, INFORMATION, RECALL, EDGE FILTER, COLOR, OSD ADJUST, CONTRAST, BRIGHTNESS, EXIT
A tak stále dokola se můžeme pohybovat pomocí “< Adjust >”. Pro výběr se pak použije tl. „Select“.



V podmenu “OSD ADJUST” můžeme, kromě umístění OSD menu na ploše obrazovky, v položce “OSD BLENDING” pomocí čtyř stupňů měnit průhlednost (po uložení nám samozřejmě zůstává do dalšího spuštění OSD).



Na rozdíl od CRT monitorů je u těchto LCD displejů nutné nastavit ještě „CLOCK“ a „PHASE“ spolu v součinnosti roztažení a umístění (vycentrování) obrazu. Tuto činnost lze provádět buďto manuálně (zdlouhavě) a nebo s úspěchem využít pomoci designérů a spustit funkci v menu „AUTO CONFIG“. Chvíli zaváhám, ale nakonec se rozhoduji zcela správně a využiji této v podstatě hozené rukavice. Za zhruba tři sekundy není co dělat…

Ale pro kontrolu se ještě podíváme do menu „INFORMATION“:



Jak se asi budou tvářit aplikace na tomto LCDčku?
.. zatímco sepisuji tuhle recenzi, můžu docela pohodlně sledovat i svůj oblíbený televizní program (vpravo nahoře v tomhle pohledu :-). Momentálně zde ale najdeme monoskop zahraničního programu STV2 (je příliš brzy ráno).



A kvalita obrazu je ucházející i po přepnutí do celoobrazovkového režimu. Možnost sledování více spuštěných aplikací v různě rozmístěných oknech je dána především vysokým rozlišením monitoru 1280 x 1024 (spolu s “absolutní” plochostí LCD displeje).