Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MS Explorer Touch: svižně a dotykově

2.9.2011, Jan Vítek, recenze
MS Explorer Touch: svižně a dotykově
Poté, co jsme si před několika týdny představili novou myš Microsoft Touch Mouse, přichází tento výrobce s dalším modelem do kanceláře - Explorer Touch. Jedná se o menší model s dotykovou ploškou namísto kolečka, jehož kvality si nyní vyzkoušíme.
Kapitoly článku:
  1. MS Explorer Touch: svižně a dotykově
  2. Zkušenosti z provozu a závěr

Zkušenosti z provozu


Pro řádné zprovoznění této myši, která jinak funguje pár sekund po zapojení transmmitteru do USB portu, poslouží software IntelliPoint 8.2. Ten si můžeme volně stáhnou ze stránek Microsoftu a nainstalovat, aby se jako obvykle integroval do nastavení myši v systému Windows (v našem případě Windows 7 64bit).

Ve vlastnostech myši si můžeme vybrat funkce pro každé z 5 tlačítek, z nichž 3 jsou umístěna na dotykové ploše. Fyzicky je tam pouze jedno, a to blízko horního okraje, ale díky dotykové vrstvě program detekuje, kde má uživatel umístěný prst a dle toho určí, zda mínil stisknout horní, střední, nebo spodní tlačítko. To však bohužel nefunguje bezchybně, a to především pro horní virtuální tlačítko, které zdaleka nereaguje vždy. Za to nejspíše může to, že se k němu musíme prstem natahovat, čímž se chtě-nechtě dotkneme větší plochy, než je vhodné. Další záležitost je ta, že dotyková ploška klade nestejný odpor vzhledem k fyzickému uložení svého tlačítka. Při stisku dolního okraje je tedy nutné vyvinout podstatně větší sílu než při stlačení horního, a to také není dobrá vlastnost.

Druhý a poslední screenshot ukazuje možnost přiřazení specifických funkcí všem 5 tlačítkům dle toho, jakou aplikaci máme zrovna otevřenou. To bylo v našem případě úspěšně využito ve VLC Player pro posun videa o minutu zpět a vpřed. Co se týče nastavení dotykové plošky, což by jeden očekával v záložce Wheel (kolečko), pak zde je veškerá nabídka zešedlá, tedy neaktivní. Kromě jejích virtuálních tlačítek se jeho funkce tedy nedají nijak upravit.

O ergonomii této myši jsem se již zmiňoval, tak pouze zopakuji, že tvar myši nezajistí zrovna pohodlné užití. Za to mohou především ostré okraje a nízký profil, ale ani lesklé a hladké plasty nejsou zrovna příjemné na dotyk a značně zkosené pogumované boky to již nezachrání. Hlavní tlačítka jsou dobrá, pouze trochu nadměrně tuhá a pak je tu dotyková ploška. K její funkci rolování s hmatovou i zvukovou odezvou nemám výhrady, protože ta funguje velmi dobře, až by jeden uvěřil tomu, že roztáčí skutečné setrvačné kolečko. Virtuální tlačítka jsou ale na tom, jak popisuji o dva odstavce výše, podstatně hůře. Nicméně nikdo nás nenutí ono vrchní a spodní využívat.

Snímač Bluetrack dobře rozpoznatelný pomocí modrého světla pracuje jako v jiných případech velmi dobře, pokud se tedy nebudete snažit s myší drandit po čirém skle, nebo rovnou po zrcadle. Jinak si poradí s dřevěným stolem, chlupatou dekou, kobercem, papírem (ne lesklým a čistě bílým), takže v tomto ohledu je vše v pořádku. Microsoft ale mohl nabídnout lepší teflony, které by nebyly tak úzké a na stole tak nedrhly. A nakonec dotazovací frekvence.v CM Storm Test utility byla průměrná dotazovací frekvence kolem 116 Hz


Ta svými cca 125 Hz odpovídá kancelářským myším, takže žádné překvapení se nekoná.


Závěrečné hodnocení


Microsoft nám krátce po Microsoft Touch Mouse nabízí s označením Explorer Touch další myš, která nabízí dotykové ovládání, i když na podstatně menší ploše a bez vícedotykového snímání. Co se týče jejího zpracování, pak to se mi příliš nezamlouvalo vzhledem k použitým lesklým plastům a nepříjemným ostrým okrajům, které se při stlačení prohýbají a cvakají. Na druhou stranu je Explorer Touch aspoň vhodný pro praváky i leváky.

Ovládací prvky v podobě hlavních tlačítek a dotykové plošky jsou samy o sobě dobře provedené. Dotyková ploška navíc velmi dobře simuluje volně otáčitelné krokové kolečko, které můžeme švihnutím prstem "roztočit", prolétnout desítky stránek dokumentu a pak v okamžiku zase zastavit, nebo pomalými pohyby otáčet po jednotlivých krocích. Co se mi však nelíbilo, byla dvě virtuální tlačítka simulovaná stisknutím vrchního a spodního okraje dotykové plošky, která zdaleka nefungovala vždy a navíc mají nestejný odpor. Pokud vám ale budou lhostejná, tak vás ostatní ovládací prvky nejspíše nezklamou.

Stejně tak by vás neměla zklamat technologie Bluetrack, která pracuje na široké škále různých povrchů a bezdrátové připojení, které má mít dle specifikaci typický dosah pod pět metrů, fungovalo i na 7 metrů. Poslední otázkou je cena, do níž se bezesporu promítla především dotyková ploška a já si nejsem vůbec jistý, zda její přínos stojí za vytažení cca 750 korun z peněženky.


Pro praváky i leváky
Ergonomie (ostré a prohýbající se okraje)
Pohodlné rolování s hmatovou odezvou
Virtuální tlačítka dotykové plošky
Bluetrack a bezdrátové rozhraní
Vyšší cena
Cena v době testování: 750 Kč s DPHStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Microsoft Explorer Touch Mouse poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>Za zapůjčení myši Explorer Touch děkujeme Microsoftu

Vývoj ceny testovaného produktu: