reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MSI 970 Gaming: rozumná střední třída pro AMD

, , recenze
MSI 970 Gaming: rozumná střední třída pro AMD
Procesory AMD FX "Vishera" už nejsou ve zpravodajství tak vidět, neboť už jde přeci jen o starší kousky, ale i tak se pro ně stále chystají nové základní desky. Z letošního léta je to dnes zkoumaná MSI 970 Gaming jako střední třída.

Pohled na základní desku


Dnes zkoumáme základní desku MSI Z97 Gaming 3 patřící mezi levnější herní modely. Jde tedy o desku formátu ATX, která je určena pro procesory do socketu AM3+, tedy i AM3 a do tohoto výběru patří procesory AMD FX "Zambezi" a "Vishera". Celková výbava desky spíše kopíruje možnosti čipové sady AMD 970 + SB950, takže tu nemáme více jak čtyři porty USB 3.0, ale portů USB 2.0 je tu plných čtrnáct. Platí to i pro nabídku slotů PCI Express a PCI, přičemž právě PCI Express jsou zde připraveny pro dvě grafické karty v zapojení PCI Express 2.0 s osmi linkami a podporou AMD CrossFire i NVIDIA SLI.


- klikněte pro zvětšení -

Deska má jako obvykle černé PCB a červenými detaily, a to tedy vysokými pasivními chladiči na MOSFETech a northbridgi a nízkém na southbridgi. Červená barva pak byla ještě použita pro zvýraznění některých portů na zadním I/O panelu. Na opačné straně desky máme umístěn kovový rámeček, který drží na místě vrchní plastové spony okolo socketu, dále je lépe vidět LED cestička oddělující audio obvody a také tři dvojice šroubků, které přidržují tři pasivní chladiče.


- klikněte pro zvětšení -

Mezi zadními I/O porty pochopitelně chybí obrazová rozhraní, když kompatibilní procesory nenabízí grafická jádra. Tím se značně uvolnilo místo, ale to nebylo využito pro nic extra, takže celkem tu máme osm portů USB 2.0, z nichž jsou dva červené, což platí i pro kombinovaný PS/2 pro klávesnici nebo myš. Tyto porty mají dle ujištění výrobce třikrát tlustší vrstvu zlata než ostatní konektory, což by mohlo platit i pro RJ-45 gigabitového Ethernetu. Porty USB 3.0 vzadu najdeme pouze dva a nakonec zbývá optický výstup S/PDIF a šest 3,5mm audio konektorů, z nichž je hlavní linkový výstup zvýrazněný červeně.


- klikněte pro zvětšení -

Oblast procesorového socketu ukazuje osmifázové napájení využívající SFC (Super Ferrite Choke) cívky, kondenzátory Hi-c CAP a také Dark CAP, které mají vydržet celých deset tisíc hodin při nejvyšší povolené teplotě. Pod dlouhým pasivním chladičem se nachází dvě řady MOSFETů, přičemž každá fáze využívá celkem čtyři tyto čipy, takže rozhodně nejde o integrované PowIRstage čipy. Toto vše je součástí designu Military Class 4.

Orientace rámečku kolem procesorového socketu by měla zajistit, abychom byli schopni správně nainstalovat věžovité procesorové chladiče, aby ty "mířily" přímo na zadní skříňový ventilátor.


- klikněte pro zvětšení -

Sloty DIMM pro paměti DDR3 pojmou celkem až 32 GB, přičemž v režimu přetaktování mohou paměti pracovat až na frekvenci 2133 MHz. Jinak v této oblasti nemáme nic zajímavého snad až na třetí konektor pro napájení ventilátorů. Jde o jeden ze dvou konektorů se třemi vývody, který tak nepodporuje PWM regulaci otáček. Druhý je diagonálně na druhé straně desky a pak tu máme další tři už s podporou PWM, a to jeden nad procesorovým socketem, další nad vrchním socketem PCI Express x1 a poslední nad konektory SATA. A k těm se nyní přesuneme.


- klikněte pro zvětšení -

Southbridge s nízkým chladičem a logem MSI Gaming Series má vedle sebe šest portů SATA 6 Gbps, které jsou také jediné, k nimž budeme moci připojit interní úložná zařízení. Není tu tedy žádné rozhraní SATA Express nebo M.2, které najdeme u moderních desek pro procesory Intel. Na druhou stranu je ale na trhu opravdu rychlých SSD pro M.2 pomálu a SSD pro SATA Express nejsou dostupná snad žádná. Z toho vyplývá, že si klidně vystačíme se SATA 6 Gbps.

Nad těmito porty najdeme krom ventilátorového konektoru také jeden přepínač s označením SLOW_MODE. Dle manuálu jde o funkci pro pomalé bootování, která má zajistit, aby počítač nastartoval s extrémně přetaktovaným procesorem, který dokáže udržet při potřebné teplotě chlazení kapalným dusíkem. Pro běžného uživatele jde tedy o nezajímavou funkci.


- klikněte pro zvětšení -

Spodní část desky, respektive její samotný okraj, nese jako obvykle headery. Když to vezmeme zprava, pak se jako první ukáže JAUD1, čili header pro přední audio panel. Vedle něj je JSP1 pro S/PDIF, dále JC1 detekující vniknutí do skříně, ventilátorový konektor, sériový konektor, konektor pro Trusted Platform Module a pak už následuje header pro USB 3.0 a tři pro USB 2.0. Zbývají už jen dva headery pro LED a tlačítka předního panelu.


- klikněte pro zvětšení -

Zbývá už jen audio oblast vybavená malým černým pouzdrem krytým kodekem Realtek ALC1150, několika kondenzátory značky Nichicon a také dvěma operačními zesilovači OPA1652 od Texas Instruments, které dokáží vybudit velká sluchátka s impedancí až 600 ohmů.


- klikněte pro zvětšení -

reklama
reklama
reklama
reklama