MSI 970 Gaming: rozumná střední třída pro AMD
12.12.2014, Jan Vítek, recenze
Procesory AMD FX "Vishera" už nejsou ve zpravodajství tak vidět, neboť už jde přeci jen o starší kousky, ale i tak se pro ně stále chystají nové základní desky. Z letošního léta je to dnes zkoumaná MSI 970 Gaming jako střední třída.
Kapitoly článku:
- MSI 970 Gaming
- Pohled na základní desku
- Technologie a speciální výbava
- BIOS a jeho prostředí
- Test chlazení
- Závěrečné hodnocení
BIOS a jeho prostředí
Do nastavení BIOSu se dostaneme klasicky pomocí tlačítka Delete a poté se hned otevře dobře známé prostředí BIOSu moderních desek MSI. To ukazuje hlavní nabídku v prostředním okně, nad nímž je pruh s všemožnými informacemi včetně pořadí bootovatelných paměťových zařízení, základní informace o nainstalovaném hardware, aktuální teploty, možnost zapnout funkci OC Genie pro automatické přetaktování a také používaná verze BIOSu. Ta byla verze 22.0, přičemž k dispozici již na stránkách MSI byla novější 22.1, takže jsme využili flash disk a vestavěnou funkci M-FLASH, která BIOS automaticky zakrátko aktualizovala. Nový BIOS je zvláště důležitý pro ty, kteří mají nainstalovaný procesor AMD se dvěma jádry (Athlon či Phenom X2), neboť řeší nesprávně pracující LAN.
Po stranách jsou pak obrovská tlačítka, mezi něž patří Settings, kde se ukáže stav systému, rozšířená nastavení, nastavení pořadí pro boot systému, zabezpečení a konečně uložení nastavení a opuštění BIOSu. To je v podstatě všude stejné. Zde už je vidět aktualizovaná verze BIOSu 22.1.
Záložka OC nabídne všechny možné možnosti pro přetaktování procesoru, které jsou v tomto případě široké, však tu máme nainstalovaný otevřený procesor řady FX. Můžeme si tedy vyzkoušet, jak vydrží změny násobiče i FSB, pohrát si s rychlostí Hypertransportu, operační paměti a samozřejmě také s napájecím napětím. Podporovány jsou také paměťové profily Intel XMP, takže můžeme snadno a rychle nastavit vyšší frekvence RAM, pokud ji tedy naše moduly oficiálně podporují.
Záložky M-FLASH už jsme se letmo dotkli. Tato funkce pracuje velmi dobře a bezproblémově a umožní nám aktualizovat BIOS nebo ten stávající uložit na připojené médium. Stačí nám k tomu už jen USB (flash) disk.
Tlačítko OC Profile nám umožní si právě nastavený profil BIOSu uložit pod různými názvy, přičemž MSI automaticky předpokládá, že půjde o různá nastavení přetaktované sestavy. Můžeme si tak vytvořit stabilní přetaktovaný systém, uložit si nastavení a pak dále experimentovat, zda ještě něco nepůjde vylepšit. Případně si můžeme vytvořit profil, v němž bude procesor podtaktovaný a využívající nízké napětí, tedy jakýsi úsporný režim. Tyto profily si můžeme zálohovat i na USB disk, díky čemuž bude možné je i sdílet s ostatními.
V Hardware Monitor si můžeme tvořit různé profily pro řízení ventilátorů v závislosti na snímaných teplotách, a to buď procesoru nebo na základě údajů ze systémového čidla. Vytvořit si můžeme i křivku ze čtyřech bodů, takže můžeme nastavit, aby se po dosažení teploty 55 °C ventilátor roztočil na 63 procent a tak dále. Jinak tu samozřejmě máme i přehled o aktuálně zapojených ventilátorech, teplotách a zcela dole také o napájecím napětí u procesoru a jednotlivých větví zdroje.
Nakonec tu je Board Explorer, který nám poskytne přehled o t om, co je na desce nainstalováno. Můžeme se tak podívat, jaké sloty jsou čím osazeny, jaký procesor tu máme, atd. To je užitečné třeba v případě, že se nechceme nebo nemůžeme vrtat v samotném počítači, abychom zjistili, co je uvnitř.