MSI GeForce GTX 275 Lightning - lahůdka pro overclockery
11.1.2010, Petr Štefek, recenze
GeForce GTX 275 je na trhu už delší dobu a po svém příchodu byla jednou z nejlepších karet, jakou bylo možné si pořídit. MSI vybavilo svůj nový model nadstandardním chladičem a takty, které dělají z tohoto kousku konkurenci i pro samotný Radeon HD 5850.
Kapitoly článku:
- MSI GeForce GTX 275 Lightning - lahůdka pro overclockery
- MSI GeForce GTX 275 Lightning - bližší pohled
- Testovací sestava a hry
- ArmA 2
- Battleforge
- Call of Duty: World at War
- Crysis Warhead
- Need For Speed Shift
- S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky
- Tom Clancy H.A.W.X.
- World in Conflict: Soviet Assault
- Spotřeba a teploty
- Závěr
MSI GeForce GTX 275 Lightning dorazila v naprosto dezolátním stavu s polorozpadlými větráky, a tak bylo třeba učinit alespoň základní "inženýrské" úpravy spočívající v trošce lepidla a nálepek, aby karta byla vůbec otestovatelná (i tak mě ale provázel strach, že se část některého větrníku oddělí a jako naschvál mi vypíchne oko, jak už to tak na tom světě chodí). Naštěstí se nestalo, ale dobře to potvrzuje pravidlo, že pokud chceš něco ve funkčním stavu zpátky, tak to neposílej na recenze do časopisů.
Konec stěžování a jdeme k věci. Balení je vybaveno standardním příslušenstvím a trošku mi zde chyběla plná verze nějaké poslední herní pecky, která by kartě v ceně okolo 7 tisíc korun opravdu slušela.
První, co vás na samotné kartě zaujme, je dvouslotový chladič vybavený dvěma větráky a velkým pasivem. O rozvod tepla do všech částí hliníkového pasivu se stará patero heat-pipes. Větráky jsou poměrně tiché (to se v našem případě týkalo pouze levého kusu, neboť pravý hučel poměrně dost díky svému neslavnému stavu). Takty jsou stanoveny na 700 MHz pro jádro a 2300 MHz pro paměti, což je v případě jádra zhruba o 66 MHz více, než je tomu u referenčních karet GeForce GTX 275.
V případě přetaktování se docela překvapivě podařilo překonat 800 MHz, byť pouze o 5 MHz, ale stále to potěší. Paměti stabilně a bez artefaktů zvládly 2550 MHz, což je také více než slušné.
Přítomnost dvou přídavných konektorů dává tušit, že spotřeba karty bude při přetaktování již poměrně vysoká, a tak je třeba se mít na pozoru i v případě zdroje, kde nekvalitní 400-450W už nemusí udržet dostatečnou stabilitu (v našem případě sestavu živil solidní 1200W).