Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI K8N Neo Platinum: první nForce3 250Gb

12.5.2004, Martin Štěpánek, recenze
MSI K8N Neo Platinum: první nForce3 250GbKonečně! Do rukou se mi dostala první deska s novým čipsetem od nVidie s novou čipovou sadou nForce3 250Gb. Ta slibuje nejen zlepšený výkon díky HT na 800MHz, ale také dobrou výbavu. A pro někoho jistě nejsou zanedbatelné nové možnosti přetaktování, které jsou na vysoké úrovni.
Kapitoly článku:
 1. MSI K8N Neo Platinum: první nForce3 250Gb
 2. Popis základní desky
 3. Bios a specifikace
 4. Výsledky testů
 5. Závěr
Podle prvních infomací by nový nForce3 250Gb měl dohánět vše, co chybělo u nForce3 150 a k tomu přidat jěště něco málo navíc. Hlavním problémem u nForce3 150, jak všichni víme, byla menší rychlost HT, která byla místo 800MHz pouze 600MHz. Ale u nVidie se nespokojili s drobnými změnami. Proto mezi hlavní lákadla patří spolu s vyšší rychlostí i podpora pro SATA a nová integrovaná gigabytová LAN.Obr. 01 - Základní deska MSI K8N Neo Platinum
klikněte pro zvětšení

Nejdříve se podíváme na čipset.

nForce 3 250Gb


Obr. 02 - Čipset

Stejně jako předešlý čipset nForce3 150 je i nForce3 250 jednočipové řešení pro Athlony64 s integrovaným paměťovým řadičem. V současnosti je k dispozici verze s přídavkem 250Gb, ale ta by měla být v budoucnu dále doplněna o 250Gb Ultra, což bude stejný čipset s přidanou podporou pro 1000MHz HT. Novinkou ale je fungující PCI/AGP lock, který u dřívější verze nefungoval a proto bylo i přetaktování poměrně omezené, ale k tomuto se ještě vrátím později.

Gigabite LAN

  Do nedávna byl problém s propustností PCI sběrnice, která byla schopna zvládnout 10/100 LAN, ale gigabitová LAN již byla schopna PCI sběrnici pěkně zatížit. Intel tento problém částečně vyřešil pomocí CSA sběrnice, která měla dvojnásobnou propustnost PCI. Na druhé straně, nVidia celý problém vyřešila jednoduše, připojením LAN přímo na čip, který s procesorem komunikuje přes HT, kde by k problému s datovou propustností nemělo dojít. Druhou zajímavostí je firewall, který je součástí síťového řadiče. Je sice pravda, že gigabytová LAN zatím není příliš rozšířená, ale pokud bereme nákup základní desky jako investici do budoucnosti, určitě se to vyplatí.

Obr. 03 - Běžně řešené připojení LAN řadiče
Obr. 04 - Řešení u nForce3 250Gb

Firewall
  Jak jsem se již zmiňoval, novinkou je integrovaný firewall přímo v síťovém řadiči. Bohužel jsem neměl šanci vyzkoušet firewall v praxi, ale podle možností nastavení bych jej zařadil spíš mezi ty jednodušší. Rozhodně nenahradí funkci některých firewallů jako je třeba Kerio Personal Firewall, který mimo chránění proti útoku slouží také proti blokování pop-up oken a podobných "otravností" při brouzdání internetem.Obr. 05 - Firewall a nastavení
klikněte ro zvětšení


RAID
  Novinkou u nForce3 250Gb je integrace SATA řadiče přímo do čipsetu (u starší verze se SATA muselo řešit přes externí řadiče). Ale na rozdíl od Intelu a jejich ICH5R, je u nForce3 250Gb možnost tvořit RAID kombinací SATA i starších PATA disků. Lze tedy vytvořit RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 a JBOD.


Obr. 06 - Řešení Raid u nForce3 250Gb

  Pro ty co nejsou příliš zběhlí v terminologii, Raid 0 je někdy také označováno jako stripping a v tomto případě se ukládá polovina dat na jeden disk a druhá na druhý disk, v ideálním případě by se mělo jednat o dvojnásobný výkon diskového subsystému, ale v praxi to tolik nikdy není. Na výběr je také velikost podle které se budou data dělit na jednotlivé disky (od 8KB až po 128KB).

  Další možností je Raid 1 neboli mirroring, kdy se stejná data zapisují na oba disky, ale ten druhý slouží jako záložní pro případ poruchy toho prvního. Raid 0+1 je kombinací předchozích variant, ale jsou zapotřebí 4 disky. Problémem u Raid 0 i 1 je nutnost použít dva stejné disky.

  Poslední variantou je JBOD, což je režim kdy jsou disky jednoduše spojeny v jeden velký. Výhodou je možnost použít různě velké disky.

  Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi