reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

MSI K8T Neo-FISR: Testy desek pro Socket 754 začínají

, , recenze
MSI K8T Neo-FISR: Testy desek pro Socket 754 začínají
Prvním zástupcem v našem seriálu základních desek pro Socket 754 je model od společnosti MSI. Tato základní deska patří k prvním vlaštovkám, které se na trhu objevily spolu s uvedením procesoru.
MSI K8T Neo-FISR: Testy desek pro Socket 754 začínají
Kapitoly článku:
  1. MSI K8T Neo-FISR: Testy desek pro Socket 754 začínají
  2. BIOS, specifikace a příslušenství
  3. Výsledky testů a závěr
Základní deska MSI K8T Neo je postavena na čipsetu firmy VIA, který patří v současnosti mezi nejlepší řešení, jak to z pohledu výkonového, tak i co do vybavení. Když se ke kvalitnímu čipsetu dále přidá externí SATA řadič a čip CoreCell, který má na starosti ovládání frekvence v závislosti na vytížení CPU, dostaneme základní desku s dobrým poměrem vybavení/cena.


Obr. 01 - Balení
klikněte pro zvětšení

Pro menší rekapitualci je ZDE odkaz na popis čipsetu.

MSI K8T Neo-FISR

Základní deska od firmy MSI přišla i tentokrát ve firemním červeném kabátku. Barvy jsou pak dále zpestřeny barevnými konektory. Výhodou tohoto trochu "kanárkoidního" provedení je jednoduchá instalace všech kabelů.Obr. 02 - Základní deska MSI
klikněte pro zvětšení

Na obrázku je základní deska spolu s procesorem a běžně dodávaným chladičem. Ten, byť je vybaven měděnou spodní částí, se pro větší snahy o přetaktování nehodí. Pro běžné používání je dostatečný a co hlavně, není hlučný.

Rozvržení desky

Již na první pohled je celá deska ve srovnání s EPoXem (recenze vyjde zítra) trochu více stěsnaná. To má některé výhody, ale také nevýhody. Mezi ty výhody patří především větší vzdálenost paměťových banků od AGP slotu, díky tomu lze měnit paměti i bez vyjmutí grafické karty. Naopak nevýhodou je malý prostor mezi prvním PCI a AGP slotem, který brání v jeho osazení.

Na desce mě také zklamalo pár dalších věcí. Jednou z nich je umístění napájecích konektorů, které jsou od sebe hodně vzdálené. Co se týká umístění konektorů, preferuji spíše ve spodní části desky, protože pak nedochází ke kolizi kabelů s diskami (pokud máte někdo bigtower plný jako já, jistě víte o čem mluvím).

Mezi pozitivnější věci pak patří pasivní chlazení na nejvíce namáhaných napěťových regulátorů. To by mělo zaručovat vyšší stabilitu i při taktování.

Rozvržení dalších komponent jako třeba externí SATA řadič patří mezi běžné, tedy žádnou specialitu nehledejte.

Poslední věc, která stojí za zmínku je použití patice na BIOS. Jsem rád, že se MSI opět vrátilo k tomuto provedení a neopakuje chybu, kterou inženýři udělali v případě základních desek pro Intel s čipovými sadami i875 a i865.

Vybavení

Na desku o rozměrech 305x245mm bylo integrováno:


Ikona Odkaz na databázi
MSI K8T Neo
Revize Základní desky
1.0
Default Clock Speed (MHz)
200.0
North Bridge
Via KT800
South Bridge
Via 8237
Počet PCI slotů
5 (vše BusMaster)
Typ pamětí
DDR333/400
Počet paměťových slotů
3
Maximální velikost paměti (GB)
2
AGP Pro
N/A
Počet USB 2.0 portů (ne jen piny na desce)
8
Aktivní chladič na čipsetu
N/A
Nastavitelné napětí AGP slotu
Ano
Nastavitelné napětí pamětí
Ano
IDE nebo RAID řadič mimo Southbridge
Promise 20378 SATA 150
Automatické zpomalení nebo vypnutí při vyšší teplotě CPU
Ano
Zvukový čip
Realtek ALC655
Síťový čip
Realtek 8110S
Počet konektorů na chladiče
4


Základní deska od MSI je ve srovnání s EPoXem vybavena trochu méně. Zákazník je ochuzen o druhou síťovou kartu, místo 4 portového SATA řadiče je zde pouze 2 portový a také mě trochu mrzí absence chytrého systému diagnostiky (MSI používá pouze 4 LED diody, které mají daleko k signalizaci pomocí čísel u EPoXu). Aspoň částečnou náplastí pak jsou tři paměťovvé banky a čtyři konektory na chladiče.

KonektoryObr. 03 - Konektory
klikněte pro zvětšení

Na desce lze najít tradiční konektory v podobě 2xPS/2, LTP a COM. Místo druhého COM portu je deska vybavena FireWire konektorem, který tak nemusí být na přídavném bracketu. Dále je zde pětice audio konektorů (levý, střední, pravý, line-in a MIC) a SPDIF výstupem.

SATA řadič

Řadič Promise 20378 patří mezi průměrné. Nabízí pouze dva SATA konektory a jeden PATA (což je ve srovnání s řadičem Silicon Image výhoda). Zůstává tak pouze na zákazníkovi, zda požaduje více SATA nebo PATA konektorů. Řadič podporuje tyto režimy: Ultra ATA RAID 1 a 0, Serial ATA RIAD 1 a 0 a kombinace SATA a PATA dává režimy 0,1 a 0+1.Obr. 04 - Přídavný řadič

Síťová karta

O síťové rozhraní se stará čip RTL8110S od firmy Realtek. Ten podporuje všechny dnes běžné rychlosti, tedy 10/100/1000MB.Obr. 05 - Síťový čip Realtek

AC´97 zvukový kodek

Stejně jako základní deska EPoX je i MSI vybavena kodekem ALC655 od firmy Realtek. Jedná se o 16-bitový zvukový kodek s 48kHz vzorkovací frekvencí. Tento kodek patří k tomu slabšímu, co lze v současné době použít, mnohem radši bych viděl tyto desky na příklad s kodeky Envy24 od firmy VIA. Nebo aspoň s novější verzí s ALC658.

I/O řadič

Zde pokračují podobnosti se základní deskou EPoX a stejně jako ona je i MSI vybaveno vstupně výstupním čipem firmy Winbond.Obr. 06 - I/O čip

FireWire

Na základní desce je integrovaný čip firmy VIA, jedná se o VT6307, který poskytuje jeden 6-pinový a jeden 4-pinový konektor. Samozřejmostí je přenosová rychlost 400Mbps.
Obr. 07 - Čip FireWire

Zadní strana základní deskyObr. 08 - Zadní strana základní desky
klikněte pro zvětšení

Je dobře, že je použit železný držák na CPU. To zaručuje vyšší pevnost desky při použití těžkých chladičů jako třeba Zalman.

SpecialitasObr. 09 - CoreCell čip

Za specialitu lze považovat čip CoreCell, který se stará o ovládání frekvence CPU v závislosti na vytížení. Čip CoreCell v kombinaci s D.O.T. (dynamic overclocking technology) technologií poskytuje overclocking dostupný i pro jinak "běžný" lid.
reklama
reklama
reklama