MSI K9A2 Platinum: základ nejen pro Phenomy

MSI K9A2 Platinum: základ nejen pro Phenomy
, , recenze
Dnes se podíváme na základní desku společnosti MSI, která je hrdým zástupcem High-End platformy společnosti AMD, založené na novém čipsetu AMD 790FX se socketem AM2+. Recenzovaná deska umožňuje použití až 4 grafických karet s podporou CrossFireX, připojit je možno 8 SATA zařízení, samozřejmostí je potom Gigabitový ethernet, FireWire 400. 7.1 HD audio nebo celkem až 10 USB 2.0 portů. Cena této desky se pohybuje kolem 3 700,- korun včetně DPH.
K oblíbeným
reklama

Výstupní/vstupní konektory2x PS/2; IEEE 1394a; Optical S/PDIF out; 2x eSATA; 4x USB 2.0; RJ-45; Audio in/out

Na zadním panelu najdete všechny standardní vstupy/výstupy, pouze 4 USB porty nelze považovat za negativum vzhledem k dodávanému bracketu, který jejich počet rozšíří o další 2 porty. Přítomnost dvou eSATA portů nebo optického zvukového výstupu rozhodně není na škodu.


Konektory nacházející se přímo na desce
 • 1x Floppy konektor
 • 1x IDE konektor (celkem dvě zařízení)
 • 6x SATA 3Gbps konektory
 • 1x CPU FAN konektor (4 piny)
 • 4x SYS/PWR FAN konektor (3 piny)
 • 1x CD-In konektor
 • 1x Front Audio konektor
 • 1x S/PDIF Out konektor
 • 3x USB 2.0 konektory (celkem 6 zařízení)
 • 1x IEEE 1394a konektor (celkem 1 zařízení)
 • 1x TPM konektor
 • 1x COM1 konektor

Této desce k dokonalosti chybí druhé síťové rozhraní (případně Wi-Fi), rovněž digitální vstup zvukového rozhraní by nebyl na škodu. Na druhou stranu, navíc oproti konkurenci deska nabízí header pro připojení TPM modulu. Již v první kapitole jsem zmiňoval, že rozmístění jednotlivých prvků na desce je dobré, fotografie z barevným zvýrazněním důležitých portů a konektorů výše to jen dokládá.


Přídavné čipy základní deskyRealtek ALC888- High Definition Audio; 7.1 zvuk


Realtek RTL8111B - 10/100/1000Mbit LAN


Promise T3 PDC42819 - diskový řadič 4x SATA 3Gbps


VIA VT6308P - rozhraní IEEE1394a


Fintek F71882FG - I/O čip


Generátor časových impulsů (PPL Clock Generator)


Pohled na čip obsahující BIOS základní desky
reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala