Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci

20.8.2007, Petr Popelka, recenze
MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci
K9AG Neo2-Digital je označení druhé recenzované desky s čipsetem AMD 690G a tedy i s integrovaným grafickým jádrem, tentokráte v podání společnosti MSI. Tři sloty PCI, dva PCI-E x1 a jeden PCI-E x16 v kombinaci se čtyřmi sloty na paměti DDRII a čtyřmi SATA porty, to jsou jen ve zkratce možnosti rozšíření této Full-ATX desky s cenou okolo 1 900,- korun včetně DPH. Své uplatnění by mohla najít především v levnějších sestavách Low-Endu nebo mainstreamu.
Druhá recenzovaná deska s čipsetem AMD 690G je velmi podobná modelu Gigabyte GA-MA69G-S3H, na který jsme se podívali minule. Cenově je na tom tato MSI zhruba o stokorunu lépe, avšak zda se tato drobná úspora vyplatí budete moci nejlépe posoudit sami na základě dnešní recenze.
Krabice + příslušenství
Příslušenství je opravdu chudé a najdeme zde jen to základní. Jednoduchý manuál, instalační CD, jeden SATA kabel, jeden UATA IDE kabel, redukce napájení pro SATA disk a krytka I/O portů. Nic víc. Jedná se tedy o naprosté minimum. Na druhou stranu, si desku nekupujeme kvůli příslušenství. Pojďme se tedy podívat, co nabízí deska samotná.
Detailní pohled na desku


Deska má typicky rudé PCB a rozměrově je o chlup kratší (přesněji 2 cm) než konkurenční, minule recenzovaná deska Gigabyte. Zůstaneme-li u srovnávání, nutno říci, že rozložení jednotlivých prvků na desce je odlišné a ne vždy zcela optimální. Rozebereme si to ale hezky popořadě.Co se týče filtrace napětí pro procesor, je dost podobné tomu, které jsme mohli vidět u desky Gigabyte, byl ale zredukován počet MOSFETů. Najdeme zde celkem tři cívky, pouze devět MOSFETů a samozřejmě obyčejné elektrolytické filtrační kondenzátory. Umístění 4-pinového +12V konektoru je vcelku nevhodné a napájecí kabel bude muset být zbytečně veden přes velkou část desky. Navíc se tento konektor nachází velmi blízko patice procesoru a po osazení větším chladičem k němu může být ztížen přístup. Co mě ale potěšilo je alespoň o kousek větší vzdálenost paměťových slotů od patice procesoru.
Osazení našimimi referenčním komponenty nečinilo desce problém.

Oproti Gigabytu tu máme jeden PCI slot navíc, ten však zamezil použití více slotů PCI-Express. Pro někoho pozitivum, pro jiného nikoliv, to už musí posoudit každý sám. Celkem tedy tři sloty PCI a dva sloty PCI-Express x1.Technologii CrossFire u této desky tedy zcela logicky použít nemůžeme.Umístění SATA portů je naprosto v pořádku, stejně tak pozice tří headerů pro USB a jednoho pro FireWire. SouthBridge desky je chráněn malým pasivkem. Jediné, co mi vadí, je orientace PATA konektoru, který se navíc v případě osazení rozměrnou grafickou kartou stává prakticky nedosažitelným. Stejná situace nastává i v souvislosti s piny pro reset paměti CMOS, vše si můžete prohlédnout na obrázcích níže.
Přístup k PATA konektoru je po osazení grafikou GeForce 8800GTS prakticky znemožněn

Reset paměti CMOS probíhá standardně pomocí jumperu umístněného hned vedle klasické (knoflíkové) 3V baterie.Poslední dva obrázky patří NorthBridge a jeho chladiči. Chladič je poměrně vysoký, ovšem s jeho upevněním si výrobce bohužel moc práce nedal. Jak vidíte na detailu, chladič nedoléhá na čipset a je umístěn křivě. Co z fotografií však vidět není, je jeho nestabilita. Stačí se ho nepatrně dotknout a chladič se houpe jako na houpačce. Trochu bych se bál i poškození samotného čipu. Rád bych vás uklidnil, že toto může být nedokonalost pouze jednoho konkrétního kusu základní desky, avšak k dispozici jsem měl tyto desky dvě a touto nepěknou vlastností disponovaly obě. Na to, jak vypadá čip pod tímto chladičem a materiál zajišťující přenos tepla z mikročipu do chladiče, se podíváme podrobněji v kapitole "Chlazení, přetaktování a spotřeba systému".
Detail chladiče NorthBridge

Deska i její výbava odpovídá segmentu trhu, do kterého spadá i díky své ceně. Několik vad na kráse by se našlo, z nichž za nejzásadnější považuji opravdu nepěkně (ne)upevněný chladič na NorthBridge a také pozici PATA konektoru. Nad umístěním 4-pinového +12V konektoru či jinými drobnostmi se dá přivřít oko.