MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci

MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci
, , recenze
K9AG Neo2-Digital je označení druhé recenzované desky s čipsetem AMD 690G a tedy i s integrovaným grafickým jádrem, tentokráte v podání společnosti MSI. Tři sloty PCI, dva PCI-E x1 a jeden PCI-E x16 v kombinaci se čtyřmi sloty na paměti DDRII a čtyřmi SATA porty, to jsou jen ve zkratce možnosti rozšíření této Full-ATX desky s cenou okolo 1 900,- korun včetně DPH. Své uplatnění by mohla najít především v levnějších sestavách Low-Endu nebo mainstreamu.
K oblíbeným
reklama
Druhá recenzovaná deska s čipsetem AMD 690G je velmi podobná modelu Gigabyte GA-MA69G-S3H, na který jsme se podívali minule. Cenově je na tom tato MSI zhruba o stokorunu lépe, avšak zda se tato drobná úspora vyplatí budete moci nejlépe posoudit sami na základě dnešní recenze.
Krabice + příslušenství
Příslušenství je opravdu chudé a najdeme zde jen to základní. Jednoduchý manuál, instalační CD, jeden SATA kabel, jeden UATA IDE kabel, redukce napájení pro SATA disk a krytka I/O portů. Nic víc. Jedná se tedy o naprosté minimum. Na druhou stranu, si desku nekupujeme kvůli příslušenství. Pojďme se tedy podívat, co nabízí deska samotná.
Detailní pohled na desku


Deska má typicky rudé PCB a rozměrově je o chlup kratší (přesněji 2 cm) než konkurenční, minule recenzovaná deska Gigabyte. Zůstaneme-li u srovnávání, nutno říci, že rozložení jednotlivých prvků na desce je odlišné a ne vždy zcela optimální. Rozebereme si to ale hezky popořadě.Co se týče filtrace napětí pro procesor, je dost podobné tomu, které jsme mohli vidět u desky Gigabyte, byl ale zredukován počet MOSFETů. Najdeme zde celkem tři cívky, pouze devět MOSFETů a samozřejmě obyčejné elektrolytické filtrační kondenzátory. Umístění 4-pinového +12V konektoru je vcelku nevhodné a napájecí kabel bude muset být zbytečně veden přes velkou část desky. Navíc se tento konektor nachází velmi blízko patice procesoru a po osazení větším chladičem k němu může být ztížen přístup. Co mě ale potěšilo je alespoň o kousek větší vzdálenost paměťových slotů od patice procesoru.
Osazení našimimi referenčním komponenty nečinilo desce problém.

Oproti Gigabytu tu máme jeden PCI slot navíc, ten však zamezil použití více slotů PCI-Express. Pro někoho pozitivum, pro jiného nikoliv, to už musí posoudit každý sám. Celkem tedy tři sloty PCI a dva sloty PCI-Express x1.Technologii CrossFire u této desky tedy zcela logicky použít nemůžeme.Umístění SATA portů je naprosto v pořádku, stejně tak pozice tří headerů pro USB a jednoho pro FireWire. SouthBridge desky je chráněn malým pasivkem. Jediné, co mi vadí, je orientace PATA konektoru, který se navíc v případě osazení rozměrnou grafickou kartou stává prakticky nedosažitelným. Stejná situace nastává i v souvislosti s piny pro reset paměti CMOS, vše si můžete prohlédnout na obrázcích níže.
Přístup k PATA konektoru je po osazení grafikou GeForce 8800GTS prakticky znemožněn

Reset paměti CMOS probíhá standardně pomocí jumperu umístněného hned vedle klasické (knoflíkové) 3V baterie.Poslední dva obrázky patří NorthBridge a jeho chladiči. Chladič je poměrně vysoký, ovšem s jeho upevněním si výrobce bohužel moc práce nedal. Jak vidíte na detailu, chladič nedoléhá na čipset a je umístěn křivě. Co z fotografií však vidět není, je jeho nestabilita. Stačí se ho nepatrně dotknout a chladič se houpe jako na houpačce. Trochu bych se bál i poškození samotného čipu. Rád bych vás uklidnil, že toto může být nedokonalost pouze jednoho konkrétního kusu základní desky, avšak k dispozici jsem měl tyto desky dvě a touto nepěknou vlastností disponovaly obě. Na to, jak vypadá čip pod tímto chladičem a materiál zajišťující přenos tepla z mikročipu do chladiče, se podíváme podrobněji v kapitole "Chlazení, přetaktování a spotřeba systému".
Detail chladiče NorthBridge

Deska i její výbava odpovídá segmentu trhu, do kterého spadá i díky své ceně. Několik vad na kráse by se našlo, z nichž za nejzásadnější považuji opravdu nepěkně (ne)upevněný chladič na NorthBridge a také pozici PATA konektoru. Nad umístěním 4-pinového +12V konektoru či jinými drobnostmi se dá přivřít oko.
reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů