Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci

20.8.2007, Petr Popelka, recenze
MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci
K9AG Neo2-Digital je označení druhé recenzované desky s čipsetem AMD 690G a tedy i s integrovaným grafickým jádrem, tentokráte v podání společnosti MSI. Tři sloty PCI, dva PCI-E x1 a jeden PCI-E x16 v kombinaci se čtyřmi sloty na paměti DDRII a čtyřmi SATA porty, to jsou jen ve zkratce možnosti rozšíření této Full-ATX desky s cenou okolo 1 900,- korun včetně DPH. Své uplatnění by mohla najít především v levnějších sestavách Low-Endu nebo mainstreamu.

Konfigurace referenční sestavy


Stejně jako výkonnostní testy, tak i přetaktování, měření teploty a spotřeby probíhalo s referenční sestavou o této konfiguraci:
 • Základní deska: MSI K9AG Neo2-Digital
 • Procesor: AMD Athlon 64 X2 5000+ (frekvence 2,60 GHz; jádro Windsor; 90nm výrobní technologie; 2x512 KB L2 cache)
 • Chladič CPU: Noctua NH-U12F (12cm ventilátor při 1 200 rpm)
 • Operační paměť: OCZ Reaper HPC 2x1 GB (OCZ2RPR10662GK; 1066 MHz; 5-5-5-15 2T; 2,3 V)
 • Grafická karta: Asus NVIDIA GeForce 8800GTS 640MB
 • Pevný disk (systémový): WD3200AAJS
 • Pevný disk (pro testy diskového řadiče): WD5000KS
 • Napájecí zdroj: Chieftec GPS-500AB A (maximální výkon 500 W)

Pro porovnání spotřeby, teplot a samozřejmě také výkonu nám posloužily následující základní desky:
 • Asus M2A-VM HDMI (mATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
 • Gigabyte GA-MA69G-S3H (FullATX; čipová sada AMD 690G - IGX Radeon X1250)
 • Gigabyte GA-MA69VM-S2 (mATX; čipová sada AMD 690V - IGX Radeon X1200)
 • MSI K9AG Neo (FullATX; čipová sada AMD 690V; IGX Radeon X1200)
 • Gigabyte GA-M68SM-S2 (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 630a; IGX GeForce 7025)
 • Asus M2N-VM DH (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 430; IGX GeForce 6100)
 • Gigabyte GA-M61P-S3 (FullATX; čipová sada NVIDIA nForce 430; IGX GeForce 6100)
 • Gigabyte GA-M61SME-S2 (mATX; čipová sada NVIDIA nForce 405; IGX GeForce 6100)
 • Asus M2N-E SLI (FullATX; čipová sada NVIDIA nForce 500 SLI)
 • Gigabyte GA-M57SLI-S4 (FullATX; čipová sada NVIDIA nForce 570 SLI)

Barevné odlišení desek podle čipových sad
 • AMD 690G/V - červená
 • NVIDIA nForce 630a (GF 7025) - světle zelená
 • NVIDIA nFore 430 a 405 (GF 6100) - zelená
 • NVIDIA nForce 500 SLI a nForce 570 SLI (bez integrované grafiky) - tmavě zelená
 • Aktuálně recenzovaná deska - oranžová

Ještě drobná poznámka k základní desce Gigabyte GA-M68SM-S2. Tato deska ještě není sériově vyráběna a tento kus, který je součástí našich testů, nezastupuje finální podobu desky. Berte tedy prosím v úvahu, že výkon této desky může být do jisté míry limitován beta verzí BIOSu a také návrhem PCB (jeho rozvržením i osazením), které ještě není ve své finální podobě.


Software a verze ovladačů


 • Operační systém: Windows XP (Service Pack 2)
 • Ovladače čipové sady AMD/ATI a integrovaného grafického jádra: Catalyst v7.7; ovladače čipové sady NVIDIA nForce 405/430: nForce v11.09; ovladače čipové sady NVIDIA nForce 500: v9.16; ovladače grafických karet NVIDIA: ForceWare v162.18
 • DirectX 9.0c červen 2007
 • Realtek HD audio driver v1.72 (případně v1.68 ATI HDMI audio); C-Media Audio driver v5.12.8.1802; SoundMAX Audio Driver v5.12.1.61.10


Měření teploty


Již v první části této recenze jsem dal najevo své rozčarování z chladiče čipsetu, respektive jeho upevnění. Že mé obavy nebyly až tak úplně marné dokazují následující dva obrázky:


Chladič NorthBridge s teplovodivou pastou/gumou


NorthBridge čipové sady AMD 690G na dnes testované desce

Pokud jste si obrázky důkladně prohlédli, zjistili jste, že chladič nedoléhá rovnoměrně na povrch čipu, ba co víc, opravdu nepěkně tlačí na jeden růžek a je již patrné lehké poškození tohoto růžku. Na funkčnost základní desky to vliv nemá (dokud je to v takto malé míře), avšak podobné věci by se stávat neměly. Je to škoda a něco podobného nevídám rád, zvlášť když by se tomu dalo velmi jednoduše předejít - stačilo onen tenonký, měkký molitan nacházející se po obvodu chladiče nahradit o něco vyšším a především pak pevnějším materiálem, který by nedovolil, aby chladič takto surově zacházel s čipem (podívejte se například na obrázek chladiče čipsetu minule recenzované desky Gigabyte GA-MA69G-S3H).

Nyní už ale zpátky k teplotním testům. Veškeré testy byly provedeny při teplotě okolního prostředí v rozmezí 24 až 25°C. Po spuštění počítače, kdy systém nebyl nijak zatížen (plocha systému Windows), se teploty během 15 minut vyšplhaly a ustálily na 64°C pro NorthBridge (BIOS přitom hlásil teplotu téměř poloviční - 38°C) a 50°C pro SouthBridge. Vzhledem k tomu, že měření teploty probíhalo mimo skříň počítače, lze tyto naměřené hodnoty považovat za vysoké. Při porovnání s předchozími testy provedenými na desce Gigabyte GA-M69G-S3H tu však máme o 5 °C nižší teplotu.

Po 30minutové zátěži pomocí programů Orthos a 3DMark03 se teploty dostaly k rovným 70°C pro NorthBridge a 54°C pro SouthBridge. Teploty to rozhodně nejsou ukázkové, avšak podíváme-li se na grafy níže, zjistíme, že tyto teploty ani nepatří ke zcela nejvyšším (přesto bych je ale v žádném případě neoznačil za přijatelné):

Ti, co četli minulou recenzi, již dobře vědí, že teploty SouthBridge u základních desek s čipsety nForce nenajdeme, neboť tyto desky jednoduše žádný SouthBridge nemají (resp. je vše sloučeno do jediného čipu).

Teploty na dnes testované desce MSI K9AG Neo2-Digital nejsou nízké, avšak ani ne příliš vysoké. Uvidíme, jak s nimi zahýbe přetaktování.

Taktování a testy obecně


Pokud jste si procházeli kapitolu věnující se BIOSu, tak asi v přílišné zázraky s touto deskou ani nedoufáte. Musím se přiznat, že jsem také nedoufal v nic ohromujícího, avšak celé taktování a vlastně jakékoliv ladění BIOSu skončilo ještě dříve, než vlastně začalo. Objevil se tu totiž jeden velký problém, který spočíval v nekompatibilitě s našimi referenčními pamětmi OCZ Reaper HPC.


Problém s referenčními pamětmi

Když jsem desku poprvé spustil, nestalo se vůbec nic a monitor neměl žádný signál. Zcela automaticky jsem desku vypnul, pomocí jumperu vymazal paměť CMOS a znovu ji zapnul. Deska naběhla s důvěrně známou hláškou: "CMOS Settings Wrong - Press F1 to Run SETUP / Press F2 to load default values". Stiskem F1 jsem se tedy přenesl do BIOSu. Avšak jakmile jsem ho opustil, deska opět nenabíhala a bylo nutné znovu vymazat CMOS. Myslel jsem si, že jsem v BIOSu jednoduše nastavil některou z položek chybně, ale nakonec jsem zjistil, že i když v BIOSu nezměním vůbec nic a opustím ho, deska znovu nenaběhne. Shrnu-li to, tak jediným způsobem, jak spustit systém, bylo stisknout F2. Poté deska běžela a chovala se naprosto korektně a zcela stabilně - až do restartu či vypnutí. Poté bylo nutné opět resetovat CMOSku, stisknout F2 atd.

Teprve později jsem zjistil, že tento zvláštní problém pramení z podivné nekompatibility s našimi paměťovými moduly OCZ Reaper HPC. Nejednalo o vadu konkrétní desky (což jsem zjistil poté, co mi byl doručen druhý kus této desky a choval se naprosto stejně), ale zřejmě o jakýsi bug v BIOSu (bohužel ani poslední verze 1.1, která byla v době testování k dispozici, tento problém neřešila). Při osazení jinými pamětmi (konkrétně GEIL Ultra 2x1 GB 800 MHz CL4 nebo GEIL Ultra 2x1 GB 667 MHz CL3) se deska chovala zcela korektně, avšak otázkou je, s kolika typy pamětí tato deska může mít stejný problém jako s našimi referenčními OCZky. Těžko říci, osobně si myslím, že jich moc nebude, avšak MSI by měla více zapracovat na BIOSech, díky čemuž by se podobné problémy měly vymýtit nebo alespoň zredukovat na minimum.

Zpět ale k testům, vyvstal tu problém a problémy je potřeba nějak řešit. Docela jsem si oddechl, když jsem zjistil, že desku nebudu muset vyřadit z testů (testování s jinými pamětmi by samozřejmě zkreslilo výsledky), neboť po nainstalování systému a spuštění diagnostickch nástrojů jsem zjistil, že paměti běží na taktech a latencích, které jsem použil i u všech ostatních desek. Zjištění maximálního taktu referenčních pamětí realizovatelné samozřejmě nebylo, ale o zjištění maximální FSB nepřijdete, k tomu mi posloužily paměti jiné (výše uvedené GEIL Ultra 2x1 GB 800 MHz CL4) a na výsledky se záhy podíváme.


Maximální FSB


První testy spočívaly ve zjištění maximální frekvence FSB. Frekvenci jsem považoval za stabilní v okamžiku, kdy 3DMark03 a Orthos na pozadí dokázaly běžet bez chyby 30 minut.

Ač jsem nedoufal v bůh ví co, neboť nebylo možné snížit frekvenci Hyper Transportu ani zvýšit napětí chipsetu, výsledky přetaktování FSB opravdu mile překvapily. Při sníženém násobiči procesoru jsem se zastavil až na hodnotě 274 MHz a to bez jakéhokoliv dodatečného chlazení. Teplota čipsetu se v zátěži zvýšila o 3°C na výsledných 73°C. Zajímavá byla frekvence HT, která činila úctyhodných 1370 MHz.Kloubouk dolů, nečekal jsem tak dobré výsledky, MSI v tomto směru opravdu mile překvapila. Důvody, proč jsem nemohl otestovat možnosti přetaktování našich referenčních paměťových modulů, jsem vysvětlil výše, přistupme proto rovnou ke grafu spotřeby.


Spotřeba sestavy


Měřena byla spotřeba samotné sestavy se dvěma pevnými disky (bez monitoru a jiných periferií) s aktivní technologií Cool&Quiet. Konkrétní hodnoty se odečítaly po 30 minutách nečinnosti (po zahřátí sestavy) a následně po 30minutovém plném zatížení pomocí programů Orthos a 3DMark03. Všechny desky při měření využívaly svou integrovanou grafiku, avšak pro možnost srovnání jsem do grafu zahrnul i Asus M2N-E SLI a Gigabyte GA-M57SLI-S4, které byly osazeny grafickou kartou GeForce 8800 GTS 640MB.Naměřené hodnoty jsou nejvyšší z testovaných desek s čipovou sadou AMD 690V/G, avšak rozdíly jsou to opravdu nepatrné a nepovažoval bych je za směrodatné.