reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci

, , recenze
MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci
K9AG Neo2-Digital je označení druhé recenzované desky s čipsetem AMD 690G a tedy i s integrovaným grafickým jádrem, tentokráte v podání společnosti MSI. Tři sloty PCI, dva PCI-E x1 a jeden PCI-E x16 v kombinaci se čtyřmi sloty na paměti DDRII a čtyřmi SATA porty, to jsou jen ve zkratce možnosti rozšíření této Full-ATX desky s cenou okolo 1 900,- korun včetně DPH. Své uplatnění by mohla najít především v levnějších sestavách Low-Endu nebo mainstreamu.
V této části se podíváme na to, jak si naše deska vedla v porovnání s konkurencí při přehrávání videa v HD formátu. Pokud jste tuto kapitolu procházeli u minule testované desky Gigabyte GA-MA69G-S3H, můžete rovnou pokračovat závěrem, neboť výsledky měření dnes testované desky MSI K9AG Neo2-Digital byly natolik podobné, že jsem použil grafy z předchozí recenze. Není se ostatně čemu divit, jedná se o stejný čipset (stejné integrované grafické jádro), stejné ovladače i podmínky pro testování.

Naše deska je vybavena integrovanou grafikou AMD/ATI Radeon X1250, s podporou technologie AVIVO, přičemž by ji nemělo činit problém ani přehrávání HD videa ve formátu 1080p. Testy jsem pojal ryze prakticky a použil oblíbený Cyberlink PowerDVD 7.3, který je schopen pracovat jak s HW akcelerací ATI AVIVO, tak s NVIDIA PureVideo. Bohužel, prozatím se stále ještě nejedná o opravdu plnohodnotné testy, neboť ty by vyžadovaly přítomnost HD-DVD/BD mechaniky, monitor s HDMI vstupem, kvalitní videomateriál s opravdu vysokým datovým tokem a také Windows Vista s plně funkčními ovladači.

Naše testy se přizpůsobily možnostem běžných uživatelů, a proto testování probíhalo na monitoru Samsung 215TW s rozlišením 1680x1050 (při testování na jiném monitoru s plným HD rozlišením 1920x1200 bylo vytížení CPU stejné), využívající přenos videosignálu skrze DVI.

Při těchto testech bylo deaktivováno jedno jádro procesoru a jeho takt byl snížen na 1,6 GHz. Měřena byla zátěž procesoru na třech různých videích v HD rozlišení využívajících kodeky MPEG-2, MPEG-4 (H.264) a nakonec také WMV9. Na bližší parametry jednotlivých videí se podíváme prostřednictvím následující tabulky:

Testované HD video
Video
Kodek
Rozlišení
Snímková frekvence
Datový tok (průměr)
zvuková stopa
Bikini Destination
MPEG-2
1920x1080 / 1080i
29,97 fps (59,94 fps)
19 Mbps
AC-3 / 384 Kbps / 5.1 channel
Harry Potter V (Trailer)
H.264
1920x816 / 1080p
23,97 fps
10 Mbps
AAC / 211 Kbps / 2.0 channel
Crysis (Trailer)
WMV9
1280x720 / 720p
29,97 fps
5 Mbps
WMA /192 Kbps / 2.0 channel

Následující grafy zobrazují vždy časový průběh zatížení procesoru v rozmezí 0 až 100%.

První graf patří dekódování středně náročného HD videa ve formátu 1080i (prokládaný režim), jehož snímková frekvence po zrušení prokládání činila krásných 60 fps. Při deaktivované akceleraci grafické karty, kdy zpracování videa bylo výhradně v rukou procesoru, se na výsledek nedalo dívat. Snímky byly vypouštěny ve značné míře, 1,6GHz procesor na toto video zkrátka nestačil. Po aktivování HW akcelerace (ATI AVIVO) opadlo vytížení procesoru sice jen velmi nepatrně, ale video bylo téměř naprosto plynulé a jeho sledování bylo bezproblémové. Ač to tedy z grafu není příliš patrné, HW akcelerace v praxi znát byla. Kvalita obrazu byla dobrá, prokládání bylo zrušeno ukázkově.

Porovnáme-li si však vytížení procesoru v případě dnes recenzované desky s konkurencí, je na tom nejhůře, bohužel (na vině však není deska jako taková, ale použitý čipset a integrovaná grafika).Druhý graf zobrazuje vytížení procesoru při přehrávání MPEG-4 videa. Jedná se o jakousi barevnou změť, z níž trochu vystupuje pouze GeForce 8800 GTS. Tento graf dokazuje, že na MPEG-4 nejsou ještě tyto čipy (případně ovladače) připraveny a HW akcelerace zde nepracuje dobře. Video bylo zcela plynulé pouze s grafikou GeForce 8800GTS, v případě dnes testované desky s Radeonem X1250 došlo k občasnému vypuštění snímku, stejně jako u GeForce 7025 a 6100. Při deaktivované HW akceleraci, kdy se o zpracování videa staral pouze procesor, vzrostl počet vypuštěných snímků jen velmi nepatrně.Poslední testované video v rozlišení 720p mělo být už jen takovou třešničkou na dortu a nemělo činit žádné problémy. Jak je z grafu dobře vidět, všechny integrované grafiky si s dekódováním poradily o chlup lépe než GeForce 8800 GTS, video bylo plynulé i s vypnutou HW akcelerací. Velké skoky ve vytížení procesoru jsou způsobeny kvalitní kompresí, tj. různou náročností aktuální scény.


reklama
reklama
reklama
reklama