reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci

, , recenze
MSI K9AG Neo2-Digital: další AMD 690G v akci
K9AG Neo2-Digital je označení druhé recenzované desky s čipsetem AMD 690G a tedy i s integrovaným grafickým jádrem, tentokráte v podání společnosti MSI. Tři sloty PCI, dva PCI-E x1 a jeden PCI-E x16 v kombinaci se čtyřmi sloty na paměti DDRII a čtyřmi SATA porty, to jsou jen ve zkratce možnosti rozšíření této Full-ATX desky s cenou okolo 1 900,- korun včetně DPH. Své uplatnění by mohla najít především v levnějších sestavách Low-Endu nebo mainstreamu.
Je tu závěr a čeká nás tedy konečné zhodnocení základní desky MSI K9AG Neo2-Digital. Za příjemně nízkou cenu deska nabízí slušně rozšířitelný a poměrně výkonný základ i pro rychlé procesory a grafické karty. Co se týče rozložení jednotlivých prvků na desce, snad jediný zásadnější problém vidím v pozici PATA konektoru a čtyřpinového +12V konektoru, naproti tomu tato deska je prozatím jedinou z testovaných, do kterých se vtěsnaly naše referenční paměti i při použití chladiče Noctua NH-U12F. Rozhodně se mi ale u této desky nelíbí upevnění chladiče na NorthBridge, které může v krajním případě vést až k poškození čipu, který má chránit.Po výkonové stránce na tom deska není špatně a překvapilo mě velice slušné přetaktování i přes jednoduchý BIOS. Velké zklamání však spočívalo v nemožnosti běžného používání této desky s našimi referenčními pamětmi OCZ Reaper HPC. Můžeme jen doufat, že tento problém vyřeší nová verze BIOSu, neboť chyba byla zřejmě pouze v něm. Po osazení jinými pamětmi (zkoušeli jsme dva typy pamětí GeIL) se deska chovala naprosto korektně a nebyly s ní žádné jiné problémy.

Máme tedy před sebou levnou desku, která na jednu stranu podává slušné výkony, na druhou stranu ji sráží naprosto základní možnosti ladění BIOSu, momentální potenciální nekompatibilita s paměťmi, špatně upevněný chladič NB a stále ještě vcelku vysoké teploty čipové sady. Při srovnání s minule recenzovanou deskou Gigabyte se dá jen velmi stěží určit, která je vlastně ve výsledku lepší. Obě mají své klady i zápory a vše záleží především na konkrétních preferencích, rozhodnout se musí tedy již každý sám.

Nízká cena
Omezené možnosti BIOSu
Velmi slušné přetaktování
Upevnění chladiče NorthBridge
Solidní výkon
Nekompatibilita s pamětmi OCZ Reaper
Orientační prodejní cena: 1 598,- bez DPH (Czech Computer)

Za zapůjčení základních desek MSI K9AG Neo2-Digital, MSI K9AG Neo-F, Asus M2N-E SLI a Asus M2N-VM DH děkujeme společnosti BGS LEVIZa zapůjčení všech základních desek Gigabyte děkujeme společnosti T.S.BohemiaZa zapůjčení základní desky Asus M2A-VM HDMI děkujeme společnosti Asus


---------------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------------

The conclusion is here, so let's look at the final evaluation of MSI K9AG Neo2-Digital. For a very reasonable price the motherboard offers extensible and sufficiently powerful basis for fast processors and graphics cards. Considering components' placement on the board, the only greater problem is the position of PATA connector and 4-pin +12V connector. On the other hand, this motheboard is so far the only one which managed to host our reference RAM modules along with CPU cooler Noctua NH-U12F. But what I certainly didn't like, was northbridge cooler and its way of attachment. This could in some cases even lead to damaging the chip it is supposed to be protecting.

The MSI's performance is not low at all and I was pleasantly surprised by good overclocking potential in spite of rather simple BIOS. However, I was very disappointed when the motherboard refused to work with our reference OCZ Reaper HPC modules correctly. We can only hope that this problem will be solved by new BIOS version, because BIOS is apparently the source of troubles. Other memory modules (we tried two different types of GeIL RAM) worked well and without a glitch.

So we've got a cheap motherboard that is on one hand powerful, but on the other hand there is simple BIOS, potential issues with RAM modules compatibility, poorly attached northbridge cooler and moreover rather high chipset temperatures. When we try to compare this board with already tested Gigabyte GA-MA69G-S3H, it is very difficult to determine the winner. Both have their pros and cons, so it depends on everbody's own preference whether to buy one of them or not.
reklama
reklama
reklama
reklama